Forma girmede yeni trend: Boks

dergisi sizin için seçti

En etkili kardiyo egzersizlerinden biri olan boks, güç, denge, esneklik kazandırmasının yanı sıra hızla forma girmenize de yardoımcı oluyor. Yeni başlayanlar için ihtiyaz duyulan her şeyi Hepsiburada’da bulabilirsiniz.

İlk soru; neden boks yapmalısınız?

Boks, belki de tüm sporların en zorlu halinin yer aldığı harika bir egzersiz programı. Hız, çeviklik, incelik, güç, dayanıklılık ve zihinsel sakinlik gerektiriyor. Tatlı bir ritmi olmasına karşı sert ve acımasız bir spor dalı. Bu kadar sert bir spor neden bu kadar çok seviliyor diye sorarsanız cevabı boksun kişiyi her zaman daha ileri götürmesinde saklı. Boks sizi her zamankinden daha canlı hale getirebiliyor. Yenilgiyi mütevazılıkla karşılamayı, zaferlerde ise haklı gurur yaşanılmasını sağlıyor. Mental olarak ise boks, herkesin derinlerde gerçek bir kavgacıyı ortaya çıkarmasına katkıda bulunuyor.


Boks için neler gerekiyor?

Boks yaparken genellikle nefes alabilen, esneyebilen ve hafif kıyafetler giymeniz öneriliyor. Dolayısıyla kıyafet ihtiyacınızı hali hazırda olan spor giysilerden karşılayabilirsiniz. Diğer ihtiyacınız olan aksesuar ve ekipman şu şekilde sıralanabilir:


Ayakkabı

Aslında boksa yeni başlıyorsanız boks ayakkabılarına ihtiyacınız yok. Ringe çıkıp da rakibin karşısına dikilmediğiniz sürece bir çift esnek spor ayakkabı işinizi görecektir. İlerleyen zamanlarda tabanı kaymayan özellikte bir boks ayakkabısı edinebilirsiniz.


El bandajları

Elleriniz en güçlü silahınız, bu yüzden onları iyi korumanız gerekiyor. İnsan elinde, yüzlerce küçük kemik bulunuyor. Eğer gerekli önlemleri alınmazsa bu kemiklerin kırılması ve sakatlanma söz konusu olabiliyor. Bu yüzden ellerin doğru bir şekilde bandajlar yardımıyla sarılması gerekiyor. El bandajları çeşitli ebat ve renklerde olabiliyor.


Antrenman eldiveni

Bu tip antrenman eldivenleri boks eldivenlerinden farklı oluyor. Yeni başlayanlar için eldivenlerin rahat, nefes alabilen özellikte olması ve kaliteli malzemeden yapılmış olması önemli.


Kum torbası

Boks için kullanılan torbaların ağırlıkları yaklaşık 30 kilogram oluyor. Sert veya yumuşak dolgu ile doldurulabiliyorlar. Tavanınıza veya standınıza asmak için beraberinde döner bir tutma yeri olup olmadığını kontrol edin.


Dişlik

Tek başınıza antrenman yapıyorsanız sorun yok ancak karşınızda bir rakip varsa mutlaka ağız koruyucu kullanmalısınız. Dişlikler, ısı tutmayan bir malzemeden üretiliyor dolayısıyla onları kaynatın ve yumuşak hale getirin. Daha sonra ağzınıza yerleştirin, ısırın ve dişlerin etrafında şekillenmesine izin verin.


Boks eldiveni

Dayanıklılık, koruma özelliği ve kullanım alanı olarak farklı tipte boks eldivenleri bulunuyor. Kum torbasıyla çalışırken kullanacağınız bir eldivenle rakiple dövüşürken takacağınız aynı olmamalı.

Bu bir ilandır.