haziran-2011-dogal-terapiler-resim_copyÇocukluğunuzda yaşadığınız ve o günden beri beyninizde donmuş olarak bekleyen bir anı bugün size hayatı zehir ediyor olabilir. Bu anıyı hatırlamak, ona karşı duyarsızlaşmak ve anıyı pozitif olarak beyninize yeniden işlemek için kullanılan EMDR yöntemi sadece birkaç seansta başarılı sonuçlar veriyor.

İngilizce adının baş harflerinden oluşan EMDR adıyla bilinen Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden İşleme Terapisi, bugün travmadan kaygı bozukluğuna, vajinismustan kekemeliğe birçok sorunun tedavisinde kullanılıyor. EMDR uzmanı bir klinik psikoloğun karşısında oturuyorsunuz. Gözlerinizle onun el hareketlerini takip ederek ya da iki avucunuza yerleştirdiği titreşimli aleti hissederek size sıkıntı veren konuya ya da anıya odaklanıyorsunuz. Bu sırada beyninizin sağ ve sol kısımları yani duygularınız ve mantığınız aynı anda harekete geçerek büyük bir güç oluşturuyor. İşte şimdi o anıyı yenecek güce sahipsiniz. Kötü anınızla yüzleşip barışıyorsunuz. Klinik Psikolog Tuğçe Peker Darcan, EMDR yönteminin detaylarını anlattı.

EMDR ne zaman ve nasıl ortaya çıktı?
Dr. Francine Shapiro, 1989’da ABD’de henüz bir doktora öğrencisiyken göz hareketlerinin kendisini bazı sıkıntılı düşüncelerden uzaklaştırdığını fark etti ve bunun üzerine orduda kaygı problemi olan gönüllüler üzerinde bazı çalışmalar yaptı. Çalışmalarında göz hareketlerinin kişilerin beyninin iki tarafında; yani mantık ve duyguları arasında bir bağlantı kurduğunu ve bunun da iyileşme sağladığını ortaya çıkardı. İlerleyen araştırmalarda ortaya çıktı ki bu etken sadece göz hareketleri olmak zorunda değil. Kişiyi hem sağdan hem de soldan uyaran tensel duyular ve sesler de aynı etkiyi sağlayabiliyor.
haziran-2011-dogal-terapiler-resimKumsala fazlalıklarınızı da götürmek zorunda olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Yeni çıkan zayıflama uygulamaları hem fazlalıklardan hem de zamandan kazandırıyor. İşte bu uygulamalardan biri de bir buçuk saat kadar kısa zamanda zayıflatan sudatonic yöntemi!

NASIL UYGULANIYOR ?
İşlem, vücutta yağ yakmayı hızlandırmayı hedefliyor. Yağ hücrelerinin azalmasına ve lenfatik dolaşımla atılmasına yardımcı oluyor. Kamuran İşsezer, “Yöntemin dört tane özel kremi bulunuyor. Uygulama yapılacak kişinin vücuduna ilk olarak masajla özel bir krem sürülüyor. Ondan sonra fazlalık olan bölgeye özel bir krem sürülüyor. Sonra kişi sarılıyor ve ısı uygulaması yapılıyor. Uygulama 60 dakika sürüyor. Sonrasında ise bitim kremi sürülüyor. Infrared ısı terapisi egzersiz görevi de görüyor. 20-30 dakikalık bir seans, 6 millik koşuya eşdeğer oluyor. Bu işlemlerle beraber diyetisyen kontrolünde beslenme de kontrol ediliyor” diyor.

Hangi bölgeler için daha etkili?
İlk olarak karın ve üst bölgede değişiklikler görülüyor. Sonra kalça ve bacaklarda incelme sağlanması hedefleniyor.

Kimlere yapılamıyor?
Kalp pili taşıyanlar, hamileler ve vücudunda implant ya da platini olan kişilere bu uygulama yapılamıyor.

Yaz geldi gelmesine de kilolar gitmedi! Peki bu durumda ne yapacaksınız? Kilolarınızı da yanınıza alıp, kumsala mı ineceksiniz yoksa en kısa zamanda zayıflatacak uygulamalardan birine mi koşacaksınız? Eğer ikinci şıkkı seçecekseniz yeni çıkan uygulamalardan biri olan sudatonic’i deneyebilirsiniz. Infrared terapi sistemi olarak bilinen yöntem, zayıflamayı ve toksin atmayı sağlayan bir uygulama. Sudatonic uygulaması hakkında bilgi veren Estetisyen Kamuran İşsezer, işlemin yaklaşık 1.5 saat sürdüğünü belirtiyor.
mayis-2011-dogal-terapiler-resimİyi bir uyku gibisi var mı? Bazen yorulduğumuzda, bazen hasta olduğumuzda, bazen de her şeyi unutmak istediğimizde gözlerimizi kapar kendimizi uykuya teslim ederiz. Çoğu zaman uyandığımızda hayat kaldığı yerden devam etse de, iyi bir uykunun yerini hiçbir şey tutmaz.

Uyku sadece dinlenmek için değil aynı zamanda sağlık için de önemli. İyi ve kaliteli bir uyku, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezidir. Uyku konusunda görüştüğümüz Sleep to Live Enstitüsü Uyku Uzmanı Dr. Robert Oexman, uyku üzerine yaptığı araştırmalarda kaliteli bir uyku için 7-9 saat arasında uyumak gerektiğini fakat iyi bir uykunun sadece uyuduğunuz süreyle ilgili olmadığını belirtiyor.
nisan-2011-dogal-terapiler-3-resimDünyanın dört bir yanında insanlar artık raw food; yani çiğ ve canlı besin tüketiyor. Aklınıza sadece çiğ sebze ve meyvelerle hazırlanan mönüler gelmesin; lazanya da yiyorlar browni de... Tek fark kullandıkları malzeme... Kaliforniya’dan dünyaya yayılan bu akımın Türkiye’deki savunucularından Miyase Bülbül, bu tür beslenmenin sağlığa katkılarını anlattı ve özel tariflerini formsanté okurları ile paylaştı.

Uzun yıllar medya pazarlama alanında yöneticilik yapan, kendi deyimi ile “erkekleşen” Miyase Bülbül, iş hayatına veda ettikten sonra o güne kadar sadece annesi ile özdeşleştirdiği mutfağı keşfetti. Ancak annesi ile arasında büyük bir fark vardı: Miyase Bülbül dünyaya Kaliforniya’dan yayılan, Türkiye’de henüz çok az kişi tarafından bilinen “Raw Food”u, yani “Çiğ ve Canlı Beslenme”yi öğrendi; şimdi de öğretiyor. 2008 yılında profesyonel iş hayatını bıraktıktan sonra Mutfak Sanatları Akademisi’nde gurme şeflik eğitimi alan Miyase Bülbül, ardından 5 ay boyunca Les Ottomans’da Şef Givanni ile staj yaptı. Bu dönemde öğrendiği bazı tarifleri evde farklı yöntemlerle düşük kalorili hale getirmeye kafa yoran Bülbül, bu süreçte çiğ ve canlı beslenme ile ilgilenmeye başladı. Daha önce yarım günlük bir eğitim aldığı çiğ ve canlı beslenme konusunda uzmanlaşmak için geçtiğimiz yıl mart-temmuz ayları arasında bu akımın anavatanı Kaliforniya’da bir köye giden Bülbül, Living Light Akademi’ye devam etti ve raw food beslenme uzmanı, gurme şef ve eğitmenlik sertifikaları almaya hak kazandı. Bugünlerde www.cookingbrawo.com adresi üzerinden çiğ ve canlı beslenme catering ve eğitim hizmetleri vermeye hazırlanan Bülbül, bu akımın detaylarını bizimle paylaştı.
nisan-2011-dogal-terapiler-2-resimDişlerinizin doğal beyazlığını uzun süre kaybetmemesini istiyorsanız, alışkanlıklarınızı ve bildiklerinizi gözden geçirmelisiniz. İşte doğal, beyaz ve parlak dişler için önerilerimiz…

Kırmızı şarap aklandı
Bugüne kadar kırmızı şarabın hep dişlere zarar verdiği, hatta rengini sararttığı düşünülüyordu. Oysa yemek sırasında içilen beyaz şarabın, kırmızı şaraba ve kahveye oranla daha fazla zararı bulunuyor. New York Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, beyaz şarap dişlerde derin lekeler bırakabiliyor.
Diş fırçalamanın zamanını ayarlayın
Yanlış bilinen alışkanlıklardan biri de yemekten hemen sonra dişlerin fırçalanması. Özellikle de yoğurt, kurumuş meyve ya da sirkeli yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak, bu yiyeceklerdeki asitlerin dişleri inceltmesine ve sarartmasına neden oluyor. Bu nedenle uzmanlar yemek yedikten bir saat sonra dişleri fırçalamanın çok daha doğru olduğunu belirtiyor.
Karbonhidratları dengeleyin
Kahverengi plak ağızdaki kötü görüntülerden biri. Plağa neden olan bakteriler ise sadece şekerli yiyeceklerden oluşmuyor, karbonhidratlar da plağa neden olabiliyor. Uzmanlar, ne kadar fazla karbonhidrat tüketilirse o kadar plak oluşacağını, bu nedenle karbonhidratların tek başına tüketilmesi yerine yemeklerle birlikte yenmesi gerektiğini belirtiyor. Örneğin atıştırmalık şeyler yemek yerine yemekle birlikte beyaz ekmek, kahvaltıda bisküvi yemek çok daha faydalı oluyor.

nisan-2011-dogal-terapiler-resim-1Okul çağındaki sporcu çocuklarda, hem büyüme ve gelişmenin devamı hem de sporla harcanan enerjinin yerine konabilmesi için doğru beslenme büyük önem taşıyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Unutmaz, spor yapan çocuklar için şu önerilerde bulunuyor:
KARBONHİDRATLAR: Antrenman performansı ve antrenman sonrası boşalan glikojen depolarının yerine konması için karbonhidratlar önemli yer tutuyor; sporcunun performans düşüşünü engelliyor, erken yorulmaların önüne geçiyor.
PROTEİNLER: Büyüme için yeni doku oluşumunda büyük önem taşıyor. Çocuk sporcuların günlük olarak süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık ve kuru baklagiller gibi protein kaynaklarını düzenli bir şekilde almaları gerekiyor.
YAĞ: Günlük alınan enerjinin yüzde 25-30’unun yağlardan gelmesi öneriliyor. Yağ kaynağı seçiminde de yoğunluğun doymamış yağ asitlerine verilmesi gerekiyor. Ceviz, fındık ve badem gibi yağlı tohumlar almaları, gereken yağ asitlerini karşılamakta yardımcı oluyor.
VİTAMİNLER: Düzenli beslenen, artan enerji ve besin öğelerini karşılayan sporcuların ekstra vitamine ihtiyaçları bulunmuyor.
MİNERALLER: Sporcular için en önemli mineraller; kalsiyum ve demir. Yine yeterli ve dengeli beslenen çocuk sporcular bu mineralleri gerektiğince almış oluyorlar. Adet gören kız sporcular içinse, demir daha fazla önem taşıyor.

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye