biofeedbackAlet edevat çantanızı açtınız... Beyninizi önünüzdeki masaya koydunuz ve beyin dalgalarınızda gözünüze çarpan hataları tamire başladınız. Sonra sıra kalbinize geldi; gereğinden hızlı attığından onu nefesinizle uyumlu hale getirmek için vidalarıyla oynamaya başladınız… Mümkün mü? Tam olarak bu yöntemle olmasa da mümkün!

Kişiye kendi beyin dalgalarını değiştirmeyi öğreten Neurofeedback programıyla beyin hastalıklarının tedavisinde Türkiye’ye alternatif bir yöntem getiren Psikiyatrist Tanju Sürmeli, yaklaşık bir yıldır hem tedavi hem de performans amaçlı uygulanan Biofeedback yöntemini de kullanıyor.

Aşk aslında kalbin değil, beynin işi Biofeedback yöntemini anlamak için öncelikle beynimizin çalışma şeklini tanımamız gerekiyor. Beynimizde bir elektrik akımı var ve bu akım vücudumuzun tüm işlevlerini kontrol ediyor. Örneğin; aşkın kalp ile simgelenmesi sizi yanıltmasın, aşık olmak deyince aklımıza kalbimiz gelse de aslında bu duygu durumu dahi beyinde gerçekleşiyor. Mesela; iş yerinde size sürekli saldırgan davranan, her fırsatta esip gürleyen müdürünüzün beyninin ön tarafındaki beta dalgalarının normalden fazla olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ya da beynin arka tarafında bulunan ve kişinin gevşemesini, daha sevimli ve düşünceli olmasını sağlayan alfa dalgaları yerine beta dalgaları yüksek olabilir. Bu durumdaki kişi bir gün alkol ile tanışıyor, alkolün kendisini rahatlattığını fark ediyor ve beyni bu maddeyi ilaç gibi algılıyor, ardından da bağımlılık başlıyor. Beynimizin her şeye hükmeden bu gücünü kullanmayı öğrendiğimizde ise hayatımızın her alanında performansımız yükseldiği gibi, beyne ait hastalıklarda da tedaviyi kendi gücümüzle sağlayabiliyoruz. İşte bu gücü kullanmayı bize öğreten sistemin adı ise Neurofeedback… Beynimizdeki elektrik akımını ekrana yansıtan ve sonuçları analiz eden, normal değerlerle karşılaştıran cihaz, beyne, arızalı olan dalgayı düzeltmeyi öğretiyor.

bedeni-kontrol-etmeBedeni kontrol etmeyi öğrenmek…
Beyin dalgalarımızın yanı sıra hepimizin bedeninde fizyolojik durumlar yaşanıyor. Kalp atışımız, nefes alıp vermemiz, deride oluşan reaksiyonlar ve vücut ısımız… Bunların hepsini bilinçaltımız kontrol ediyor ve kalbimizin kaç kere attığının ya da göğsümüzün dakikada kaç kere inip kalktığının farkında olmuyoruz. Buz gibi ellerimizi ısıtmayı da beceremiyoruz, terleyen ellerimizi soğutmayı da… Oysa bunların arasındaki uyumsuzluk da çeşitli hastalıklara ve performans düşüklüklerine sebep oluyor. İşte beynimize bunları kontrol etmeyi öğreten sisteme de “Biofeedback” adı veriliyor.

Sistem nasıl işliyor?

Kişinin kalp atışı için parmağına ya da bileğine, nefes alışverişini ölçmek için göğsüne ve karnına, ısı için de derisine sensörler bağlanıyor ve bu ölçümler ekrana yansıtılıyor. Kişinin, örneğin vücut ısısı düşükse gevşemesi telkin ediliyor ve ısı yükselmeye başlıyor. Aniden bir gürültü ile stres ortamı yaratılınca kişi ısısının hemen düştüğünü görüyor. Kalp atışı ile nefes alışverişi arasındaki senkronizasyonu da ekrandaki yansımalara bakarak dengeliyor. Nefes alırken sadece göğsünden değil, karnından da soluk alıp vermeyi öğreniyor. Bir süre sonra da, beyin bu senkronizasyonu sağlayabildiğini fark ediyor. İlerleyen zamanlarda kişi özel bir çaba harcamadan beyni tüm bunları otomatikman yapmaya başlıyor. Her kişi için tedavi süresi değişse de, genellikle 20 günlük sürede her gün yarımşar saat süren iki seans yeterli oluyor. Biofeedback sadece performans artırmak için değil; panikatak, depresyon, uyku bozuklukları, takıntı hastalığı ve anksiyete gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılıyor. Dr. Tanju Sürmeli, çocuklarda ise dikkat eksikliği, hiperaktivite ve öğrenme güçlüğünde bu yöntemin kullanıldığını ve başarı sağlandığını belirtiyor.

İlk kez NASA’da…
Dr. Tanju Sürmeli, ilk kez 1958’de NASA’nın pilotlara beyin dalgalarını değiştirmeyi öğretmesi ile ispatlanan bu yöntemin “şarlatanlık” olarak nitelendirilmesi korkusuyla yıllarca gizlendiğini ve ilk yayınların ancak 70’li yıllarda başladığını söylüyor. Geçen zamanda ise dünyanın birçok yerinde üzerinde araştırmalar yapılan Neurofeedback ve Biofeedback yöntemlerinin başarısının kanıtlandığını belirtiyor.

biofeedback2Bisiklet kullanmak gibi
Dr. Tanju Sürmeli, beynin kendi dalgalarını düzenlemesi ya da vücudun fonksiyonlarını kontrol etmesinin, bisiklete binmek gibi öğrenildiğini söylüyor ve yine bisiklete binmek gibi bir kez öğrenildiğinde bir daha unutulmadığını belirtiyor.

Türkiye’de henüz çok yaygın olmayan Biofeedback yöntemi psikiyatristlerin yanı sıra, diğer uzman doktorlar ve fizyoterapistler tarafından da kullanılabiliyor. Önemli olan ise hekimin bu tekniğin eğitimini almış olması… Dr. Sürmeli, şu günlerde ABD’de diş hekimlerinin dahi koltuğa oturunca çok heyecanlanan hastalarını sakinleştirmede Biofeedback yöntemini kullandıklarını söylüyor.

Performans katlanıyor
Bir futbol maçında kaleci ile karşı karşıya kalan ve topu kaleye atmak yerine havaya diken futbolcuyu, stres altındaki iş adamını, sahne heyecanı yüzünden performans kaybeden sanatçıyı ya da özellikle ülkemizde geleceğinin birkaç saat içinde çözeceği sorulara bağlı olduğunu bilen öğrenciyi düşünün… Bu insanlar, fizyolojik durumlarının farkındalığını öğrendiklerinde performanslarını katlayarak artırabiliyor. Böylece stresin uzun vadede damar sertliği, dikkat eksikliği ve obezite gibi vücuda verdiği zararlar da önlenmiş oluyor.

Aileler ilaçtan korkuyor Antidepresanların sorgulanmaya başlandığı ve insanların ilaç yerine alternatif yöntemlere yöneldiği günümüzde Neurofeedback ve Biofeedback’in bir alternatif olduğunu belirten Dr. Tanju Sürmeli, “İlaç kullanan çocukların aileleri yan etkilerinden korkarak ya da yan etkileri gördükten sonra ilacı bırakıyor. Bu oran yüzde 50-70 arasında değişiyor. Bu durum düşünüldüğünde iki yöntem de bir alternatif olarak ortaya çıkıyor” diyor. 40 seanstan sonra Türkiye birincisi oldu.

İngiltere’de ve ABD’de yapılan araştırmalarda Biofeedback yöntemi ile sanatçıların performansının yüzde 30 artırıldığını anlatan Dr. Sürmeli, öğrencilerin ders başarılarını artırmak konusundaki bir örneği ise şöyle anlatıyor: “Türkiye’nin prestijli liselerinden birinde okuyan son sınıf öğrencisi, performans artırmak için geldi. Sınavda 200 soruyu sonuna kadar okurken dikkatini vermekte zorlandığını söyledi. 20 gün boyunca toplam 40 seans yaptık. Ardından girdiği deneme sınavında 16 soru daha fazla doğru yaptı ve matematikte Türkiye birincisi oldu. Bunu yapabildiğini görünce morali düzeldi, motivasyonu ve özgüveni arttı.”

Yaprak Çetinkaya
Formsante Dergisi Mart 2011 Sayısı

Paylaşmak ister misin?:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    StumbleUpon    Newsvine

Add this to your website
UYARI: Bu siteye yazılan her türlü yorum kamuya açık bilgi haline gelecek ve diğer okuyucular tarafından görülecektir. Her nekadar editörlerimiz yapılan yorumları kontrol etse de, gözden kaçmış yorumlar olabilir. Bu nedenle bilgileri paylaşırken ilaç ve firma isimleri vermemeli, hakaret içeren yorumlar yazmamalısınız. Yorumlardan dolayı ortaya çıkabilecek sorunlardan, yorumu yapan kullanıcı sorumludur. Yorum yapan herkes bu kuralları okumuş ve hukuki sorumlulukları kabul etmiş sayılır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

  • Şubat 2018
  • Anket

formsante-kapak-buton-subat2018

anket

FORMSANTE ONLINE ABONELİK

formsante-online-abone

GALERİ 

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/784387agustos_2009.jpg

Yerçekimine karşı koyan muhteşem dekoltelerin sırları

Karın ve kalça bölgesini sıkı egzersiz yaparak şekillendirebiliyoruz oysa göğüs bölgesinde estetik yaptırmadan zamanı geri çevirmek o kadar kolay değil. En iyisi ise yerçekimine yenilmeden önce önlem almak.GÖĞÜSLERDE MEYDANA GELEN Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/505765aralik_2009.jpg

Önce koklayın sonra yiyin kilo almayın

Uzmanlara göre, besinleri koklayarak açlığı bir ölçüde tatmin etmek mümkünKilonuza istikrar kazandırmak ya da aşırı kilo alımının psikolojik sebeplerini düzene koymak istiyorsanız, bir de koku diyeti reçetemizi deneyin.İnsanın ruhsal durumunu Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/757036ekim_2009.jpg

Estetikte son trendler

Estetik cerrahi dünyasından her geçen gün yeni ve güzel bir haber geliyor; artık operasyonlar daha kolay ve acısız, iyileşme süreleri kısa, sonuçlar ise son derece doğal. Biz de, en yeni Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/160541eylul_2009.jpg

Mikroplar atağa geçmeden önleminizi alın!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek 9 öneriEylül ayının gelişiyle birlikte nezle ve grip sezonu da resmi olarak açılmış oldu. Üstelik bu yıl başka bir bela daha kapımızda: Domuz gribi! Hastalıklara bir gol Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/454333haziran_2009.jpg

Geç kalmadınız! Hızlı sonuç veren estetikler

En yakın arkadaşınız 10 yaş genç ve 10 kilo daha az görünmesine rağmen, estetik yaptırmadığına yemin ediyorsa ona inanabilirsiniz. Çünkü estetik kategorisine sokulması zor yeni operasyonların işlem süreleri kısa, etkileri Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/243715mart_2009.jpg

10 doğal yöntemle sonsuz gençliği yakalayın

Sonsuz gençliği yakalamak için ne ilaçlara, ne de mucizelere ihtiyacınız var. Çünkü uzmanlara göre; doğal kürler de vücudumuzun uzun yıllar tepeden tırnağa genç kalmasını sağlayabiliyor.Hemen hepimizin imrenerek izledikleri bazı kadınlar Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/522896mayis_2009.jpg

Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

Sağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları...YÜZ Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/681654nisan_2010.jpg

3 haftada 3 kilo verin!

Fazla kilolara veda etmek için diyet yapmak şart. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Cirit’in hazırladığı bir haftalık örnek diyet programıyla 3 haftada 3 kilo verebilirsiniz. Bu diyeti Devamı

http://www.formsante.com.tr/components/com_gk3_photoslide/thumbs_big/968564temmuz_2009.jpg

Saçlarınız güneşle dost olsun

Bir yandan güneş ve denizin keyfini çıkarırken bir yandan da güzel ve bakımlı saçlara sahip olmak ister misiniz? Güzel yaz günlerinin izlerini, yıpranmış saçlarınızda görmek istemiyorsanız önerilerimize bir göz atın.Yaz Devamı

HABER BAŞLIKLARI

Son Yorumlar

dblogoDiğer Doğan Burda Siteleri: Atlas | Auto Show | Blue Jean | Burda | Capital | CHIP Online | Ekonomist | Elele | Elle | Elle Decor | eMecmua | Ev Bahçe | Evim | Formsanté | Güncel Hukuk | Hafta Sonu | Hello | Hey Girl | İstanbul Life | Level | Lezzet - Yemek Tarifleri | Maison Française | Pc Net | Seninle | Tempo | Yacht Türkiye