Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyet1 ayda 10 kilo verilir mi?

  1 ayda 10 kilo verilir mi?

  -

  Herkesin aklını kurcalayan soru ”1 ayda 10 kilogram verilir mi?”… Cevabı tamamen size özel desem. Evet, yanlış duymadınız beslenmeyle ilgili hemen hemen her konuda olduğu gibi bu sorunun cevabı da kişiden kişiye göre değişir. Peki bu süreçte hangi faktörler etkilidir, gelin hep birlikte bakalım. ( Yazın nasıl kilo verilir? yazımızı da okuyabilirsiniz…)

  1 AYDA 10 KİLO VERİLİR Mİ?

  KAÇ KİLO İLE BAŞLIYORSUN?

  Totalde kaç kilo vereceğiniz de kilo verme hızınızı etkileyen önemli faktörlerden biridir. İlk başta kaybedeceğiniz kilo miktarı vücut ağırlığınız ile orantılıdır. Örneğin 130 kg olan morbid obez birinin 1 ayda 10 kg vermesi, 70 kg olan hafif kilolu birine göre çok daha kolaydır.

  KAÇ YAŞINDASIN?

  Yaş almak insan fizyolojisinde birçok değişimle birlikte gerçekleşir. Kas kütlemiz azalırken, yağ kütlemiz artış gösterir ve bu da bazal metabolizma hızımızı yavaşlatır. Dolayısıyla gençliğimize kıyasla kilo verme hızımız yavaşlar. Sonuç olarak 25 yaşındaki birinin 1 ayda 10 kilo vermesi, 65 yaşındaki birine kıyasla daha muhtemel ve kolaydır.

  CİNSİYETİN NE?

  Cinsiyet bir faktör olarak görünmese de, kilo verme hızımızı oldukça etkiler. Kadınlar genel olarak daha fazla yağ oranına sahiptir ve bazal metabolizma hızları erkeklere kıyasla %5-10 daha düşüktür. Bu nedenle bir erkeğin 1 ayda 10 kilo vermesi kadınlara göre daha kolaydır.

  KALORİ AÇIĞIN NE KADAR?

  Kilo vermek için her zaman negatif bir enerji dengesi şarttır. Yani alınan kalorinin, harcanılandan daha az olması gerekir. Totalde verilecek kilo miktarı vücutta yaratılan bu enerji açıklığı ile doğru orantılıdır. Örneğin ortalama olarak günde 3000 kalori alan biri 1 ay boyunca 1000 kalori ile beslenirse 1 ayda 10 kiloyu zorlayabilir. Ancak unutmamak gerekir ki kaloriden ziyade nasıl beslendiğiniz de çok önemlidir.

  - Advertisement -

  1 ayda 10 kilo

  GENETİK OLARAK OBEZ BİR AİLEYE Mİ SAHİPSİN?

  Aşırı kiloluk ve obezite genlerle nesilden nesile aktarılır. Ebeveynlerimizden biri veya her ikisi de kilolu ise bizim de kilolu olma şansımız çok yüksektir. Genetik olarak obez genlere sahip olan birinin kilo vermesi de daha zor olacaktır. Dolayısıyla bu kişilerin 1 ayda 10 kilo vermesi genetik olarak obez genine sahip olmayanlara göre daha zordur.

  DİYETİNİN KAÇINCI AYINDASIN?

  Diyetlerin ilk aylarında her zaman çok daha fazla kilo kaybedilir. Çünkü yağ miktarı fazla olan insanlarda ödem de fazladır ve ilk zamanlarda fazlalık olan bu su vücuttan dışarı atılır. Böylece ilk aylarda kilo kaybı daha hızlı ve fazla olur.

  FİZİKSEL OLARAK AKTİF MİSİN?

  Spor yapmak kalorileri yakmanın en keyifli ve sağlıklı halidir. Fiziksel olarak ne kadar aktif olur ve yağ yakmaya yönelik çalışırsan kilo verme hızın da artacaktır. Dolayısıyla diyetine sadık kalan ve fiziksel olarak aktif birinin hızlı kilo vermesi çok daha kolay olacaktır.

  Tüm bu faktörlerin pozitif tarafında olan bir insanın 1 ayda 10 kilogram vermesi evet, mümkündür. Ancak tecrübelerimle şunu belirtmek isterim ki hızlı ve sağlıksız bir şekilde kaybedilen kiloların korunması çok daha zordur. Bunun yerine kendinize küçük hedefler koyarak ve yaşam şeklinizi değiştirmeye çalışarak ilerlemenizi tavsiye ederim.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz