1 günlük detoks

Detoks denince aklınıza haftalar boyunca tatsız sebzeler yemek, ısırgan otu çayı içmek geliyor ve geri adım atıyorsanız işte size çok hızlı ve etkili bir detoks programı… Özellikle bahar aylarında, haftada bir gün bu programı uygulamanızı öneriyoruz. Vücudunuzdaki değişime siz de şaşıracaksınız!

Detoks yapmayı en az vücudumuz kadar istesek de, sadece sıvı tüketerek geçirilen günler, kahve gibi, şarap gibi küçük keyiflerden uzak geçirilen saatler bizi bu işi bilinmez bir zamana ertelemeye zorlar. Oysa, sadece 24 saatlik bu programla da detoks yapabilirsiniz. Programın amacı, yeşil yapraklı sebzeler, sebze suları ve bol su ile vücuttaki asitli toksinleri temizlemek. Program sonunda kilo kaybetmenin yanı sıra, aylardır parti yapıyor dahi olsanız kendinize gelecek, daha enerjik, sağlıklı hissedeceksiniz. Daha etkili olabilmesi için programı ayda birkaç gün tekrarlayabilir, hatta haftanın bir gününü “detoks günü” ilan edebilirsiniz.

07.00 Sigara içiyorsanız bugün bırakın!

Sigarayı bırakmak, vücudunuzu toksinlerden arındırmak için atacağınız en önemli adım. Sigara içmeyi bıraktıktan sadece 8 saat sonra kandaki oksijen oranınız normale dönecek. İlk 24 saat içinde, kandaki karbonmonoksit ve nikotin düzeyleri hızla düşecek. Tansiyon değerleriniz ve kalp atış hızınız bir saat içinde sigara içmeyen sağlıklı bir insanın değerlerine yaklaşacak. Sigara içmeyi durdurmanın yanı sıra serbest radikalleri temizlemek için C veya E vitamini takviyesi de almaya başlayın.

07.30 Limonlu su için

Güne sıvı içeceklerle başlamak oldukça önemli. Limonlu sıcak su, sizi uyandıracak ve kendinize getirecek. 24 saat içinde 1.5 – 2 litre su içmeyi hedeflemelisiniz. Vücudunuz toksinlerle dolu ve su içmek bu toksinleri seyreltmekte size yardımcı olacak. Hedeflenen miktarda su aldığınızda gün içerisinde daha enerjik olduğunuzu hissedeceksiniz. Kahvaltıdan önce bir bardak limonlu su içmek de iyi bir fikir, bu iştahınızı da düzenleyecek.

07.35 Karaciğerinizi temizleyin

Deve dikeni, içerdiği “silimarin” maddesi ile karaciğeri güçlendiren, çalışmasını destekleyen bir bitki. Bu bitkiden elde edilen “deve dikeni ekstresi” vücudu zehirli maddelerden arındırma ve karaciğer hücrelerini yenileme özellikleriyle detoks uzmanlarının da gözdesi. Öyle ki, karaciğere sağladığı faydalar nedeniyle özellikle alkoliklerin bitkisel yolla tedavisinde kullanılıyor. “Milk thistle” adıyla da eczanelerde bulabileceğiniz bu detoks takviyesinin yararlı etkilerini iki hafta içinde fark edeceksiniz. Günde 1-2 tablet alınması tavsiye ediliyor. Ayrıca enginarı çiğ olarak tüketmek de karaciğer sağlığı için önerilen bir başka yöntem olarak öne çıkıyor.

Haberin devamı 2008 Nisan sayımızda…

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here