Diğer
  Ana SayfaBeslenme & Diyet1 Haftalık Özel Diyet

  1 Haftalık Özel Diyet

  -

  En sık rastlanan sindirim sorunlarından reflü ve hazımsızlıkla baş etmenin yolu, bilinçli bir şekilde beslenmek ve sorunlara özel olarak hazırlanmış diyet programlarını uygulamaktan geçiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley’in hazırladığı 1 haftalık diyetle sindirim sorunlarınızı minumuma indirebilirsiniz.

  Funda Çatar

  "Yemek insani, sindirebilmek ise ilahidir." demiş ünlü Amerikalı illüstratör Charles Copeland… Bu söz ne kadar da doğru! Kendimizi iyi hissetmemizde ve genel sağlığımızda belki de en önemli olan şey, iyi çalışan, sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak; özellikle de bir insanın yaşamı boyunca ortalama 60 ila 80 ton arası besin tükettiği göz önüne alınırsa! Sindirim sistemimiz iyi çalışmadığında ise; şişkinlik, gaz ve sancı gibi hiç hoş olmayan sorunlar oluşturarak yaşam kalitemizi ciddi boyutlarda etkileyebiliyor. Bunun sonucunda işimize konsantre olamıyor, günlük rutin sorumluluklarımızı yerine getiremiyor ve sosyal hayatımızdan mahrum kalabiliyoruz. Günümüzde sindirim sistemimizle ilgili en sık karşılaştığımız sorunlar ise; hazımsızlık ve reflü. Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley'e göre; bu sorunlardan kurtulmanın en etkili yolu ise sağlıklı ve bilinçli beslenmek.

  SİNDİRİM SİSTEMİ

  SORU: Sindirim sistemimizde neden sorunlar oluşuyor? Bu sorunlar hangi belirtilerle kendini gösteriyor?

  - Advertisement -

  CEVAP: Sindirim sistemimiz, günlük koşuşturmalarımızdan strese ve beslenme düzenimizden hareketsiz bir yaşantımıza kadar hayatımızdaki her türlü değişiklikten etkileniyor. Ancak sindirim sistemi problemleri en sık yanlış beslenmeye bağılı olarak görülüyor. Dolayısıyla beslenme düzeninin değiştiği dönemlerde daha sık ortaya çıkıyor. Örneğin her şey dahil bir tatile gittiğinizde ya da işteki yoğun temponuza ayak uydurmak için yemekleri atıştırmalarla geçiştirdiğinizde sindirim sisteminizin düzenini de olumsuz yönde etkilemiş oluyorsunuz. Bunun dışında mevsimlerin ve mevsim geçişlerinin etkilerinden de söz etmek mümkün. Örneğin kışın daha kuru yemek yemek ve hareketsiz kalmak, sindirim sistemi düzensizliklerini tetikliyor. Aşırı stres ve üzüntü gibi nedenler de en az yanlış beslenme kadar etkili oluyor. Dünya nüfusunun yarısından çoğunda görüldüğü belirtilen sindirim sistemindeki sorunlar; şişkinlik, gaz ve sancı gibi belirtiler veriyor.

  SORU: Sindirim sistemimiz iyi çalışmazsa, vücudumuz bundan nasıl etkileniyor?

  CEVAP: Sindirim sisteminin iyi çalışmaması; besinlerin yetersiz emilimine, bağırsak hareketlerinin bozulmasına ve zararlı atıkların vücuttan atılamamasına yol açıyor. Sonuçta bundan tüm organlarımız ve fonksiyonları etkileniyor: Bağışıklık, beyin ve sinir sistemleri görevlerini yerine getirememeye başlıyor, hormon dengemiz bozuluyor, besinler yeterince emilemiyor, vücudumuzun toksinlerden arınma kapasitesi azalıyor ve organlarımıza binen yük artıyor. Bunların yanı sıra; gaz, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık da gün boyu bizi rahatsız edip; aklımızı kurcalayabiliyor ve rahat çalışmamızı engelleyebiliyor. İşin kötü yanı ise biz kafayı taktıkça bu sorunların daha da artması.

  SORU: Sağlıklı sindirim sistemi için neler yapmamız gerekiyor?

  CEVAP: Sağlıklı bir sindirim sistemi için öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeye göstermeliyiz. Bunun için de düzenli olarak sebze, meyve, balık ve lifli gıdaları tüketmeli ve her gün en az 2 litre su içmeliyiz. Ayrıca yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmayı da asla ihmal etmemeliyiz. Dikkat etmemiz gereken bir başka nokta da, bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan faydalı canlılar olan "probiyotik"lerden zengin besinler tüketmek. Çünkü bu faydalı canlılar, zararlı canlıların bağırsak duvarlarına tutunmasını önleyerek sağlığımız üzerinde olumlu fayda sağlıyorlar.

  Haberin devamı 2009 Mart sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....