Diğer
  Ana SayfaHaber1 Milyar Kadın Ayağa Kalkıyor...

  1 Milyar Kadın Ayağa Kalkıyor…

  -

  “KADINA ŞİDDETE KARŞI DANSA DAVET EDİYORUZ”
  Son yılların en büyük kadın hareketi olan V-Day hareketine Türkiye’den de büyük destek geldi. KA.DER Kadıköy Şubesi’nin koordinasyonunda ve Istanbul Kadın Sivil Toplum Kurulusları’nın katkılarıyla 14 Şubat’ta Haydarpaşa Garı başta olmak üzere birçok noktada milyonlar, kadına karşı şiddete son vermek amacıyla dünya kadınlarıyla aynı günde dans ederek tepkisini ortaya koyacak. “14 Şubat 2013, şiddetle, ortak ve örgütlü mücadelede yeni bir adım olsun” diyen Kadın Sivil Toplum Örgütleri, “1 Milyar kadından biri de benim” diyen herkesi TACİZE, TECAVÜZE, ŞİDDETE, ENSESTE, ÖLÜME “YETER” demek için dansa davet ediyor.

  Amerikalı Kadın Aktivist Eve Ensler tarafindan başlatılan V-Day hareketi,  yıllardır kadına yönelik her türlü şiddete dikkat çekmeye çalışıyor. Bu yıl kuruluşunun 15. yılı olması dolayısıyla Ensler,  14 Şubat‘ta tüm dünyada, 180 ülkede,  1 Milyar Kadını, dans etmeye, dans ederek “kadına şiddete” tavır almaya cağırıyor. 1 Milyar Yükseliyor olarak türkçeye çevrilen (One Billing Rising) hareketi, tüm dünyada yankı bulduğu gibi ülkemizde de geniş kitlelerce destekleniyor ve çok sayıda kadın kurulusu bu kampanyaya destek veriyor.

  Biz de bu çagrıya uyuyor ve tüm dünya kadınlarıyla birlikte ayağa kalkıp dans ediyoruz.  İstanbul’da bu konuda organizasyon yapan tüm kuruluslarla birlikte birbirimizi destekleyerek,  her yerde aktiviteler düzenliyor, katkıda bulunuyoruz.

  Istanbul Kadın Sivil Toplum Kuruluşları olarak, bu harekete destek vermek amacıyla, biraraya geldik ve  büyük bir organizasyona imza atamaya hazırlanıyoruz. Koodinasyonunu KA.DER Kadikoy Şubesi olarak bizim yürüttüğümüz bu  hareket, bugün bizimle birlikte çalışan tüm kadın odaklı STK’ların katkı ve desteğiyle hepimizin ortak hareketine dönüşmüştür.

  - Advertisement -

  Istanbul’daki tek aktivite bununla da sınırlı değil. Bizimle işbirligi halinde çalışan Istanbul Platformu da Kadıkoy Meydanı’nda ve Caferağa Spor Salonu’nda aktivite düzenliyorlar. Duyurularımızı ortak yapıyor,  birbirimize katılım desteği veriyoruz.

  Istanbul’da Beşiktaş, Sarıyer, Tarlabaşı’nda yapılacak aktivitelerin yanısıra İzmir’den,  Mersin’e, Bursa’dan  Ankara’ya kadar ülkemizin çesitli yerlerinde kadinlar bu organizasyona destek veriyor.

  Ortak paydamızda “kadin var” ve “kadına yönelik siddete “DUR” diyoruz.
  Ayağa Kalkma Mesajımız:
  Her yıl ülkemizde ve dünyada binlerce kadın öldürülüyor, tecavüze uğruyor, taciz ediliyor, dövülüyor… Kadın cinayetlerinin %70’i ise kadınların en yakınları; eşi, abisi, babası, sevgilisi tarafından gerçekleştiriliyor.

  Her 3 kadindan biri siddet, 5 kadindan biri tecavüz ya da tecavüz girişimi kurbanı.  Dünyada her yıl 3 milyondan fazla kadın sünnet ediliyor.
  Kadınların da erkekler gibi güven içinde, korkmadan, ürkmeden,  acı çekmeden, insanca yaşamaya hakkı var…
  Acı çekmek, tacize uğramak, öldürülmek kadınların kaderi olmamalı, bundan sonra da olmasın…

  Farkındalık yaratmak, değişim sağlayabilmek
  Dünya kadınlarıyla elele dünyayı ve Türkiye’yi değiştirmek
  Şiddeti ortadan kaldırmak için…Bütün dünyadaki kız kardeşlerimizle, insanca yaşam için var olan, sesini yükseltmek isteyen  herkesle birlikte, “Sesimizi Duyun” diyor hep birlikte dans ediyoruz…14 Şubat 2013 siddetle, ortak ve örgütlü mücadelede yeni bir adım olsun, devamını hep birlikte getirelim diyoruz.
  Dünyada sevgiyi hakim kılmak, sevginin gücünü sesimize katmak icin, hep birlikte ben de sizinleyim, bir milyar kadından biri de benim ya da 1 Milyar kadının ben de yanındayım diyelim.
  TACİZE, TECAVÜZE, ŞİDDETE, ENSESTE, ÖLÜME “YETER” demek için sizi de el ele dansa davet ediyoruz.    CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz