Diğer
  Ana SayfaFitness10 dakikada fit ol üstelik terlemeden!

  10 dakikada fit ol üstelik terlemeden!

  -

  Haftada 3 gün, günde 10 dakikayla sıkı ve güçlü kaslar vaat eden Power Plate salgını hızla yayılıyor. Peki, bu ilginç cihaz nasıl çalışıyor, ne şekilde etki ediyor, kasları nasıl güçlendiriyor? Soruların yanıtlarını uzmanlar verdi…

  Derin kaslar çalışıyor
  Power Plate, tüm vücuda güçlü bir vibrasyon uygulayarak, yerçekimi kuvvetini yaklaşık 4 kat artırıyor. Power Plate’in ürettiği fiziksel vibrasyon kaslara enerji olarak transfer ediliyor. Kaslarda birbirini takip eden istem dışı kasılmalar oluyor. Öyle ki, kaslar saniyede tam 35 kez kasılıp gevşiyor. Kaslarda oluşan bu hareketler tendonların da gerilmesine neden oluyor. Bu kasılma ‘derin kas’ olarak nitelendirilen karın içi kasların, omuriliği çevreleyen kasların hatta yüz kaslarının bile kasılmasını sağlıyor. Bu sayede Power Plate’in üzerinde özel hareketleri uygulayan kişilerin kasları derinlemesine çalışarak kısa zamanda kuvvetlenebiliyor. Uzmanlar zamanla dokuların sıkılaştığını, selülitlerin azaldığını ve özellikle doğum sonrası gevşeyen kasların forma girebildiğini anlatıyor.

  Pek çok amaç için kullanılıyor

  Power Plate’in güçlü vibrasyon etkisiyle, menopoz sonrası kemik erimesinde de kayda değer gerileme kaydedildiği de bu konuda verilen diğer bilgilerden. Ayrıca, anti-aging merkezlerinde de sıklıkla kullanılan alet, geçtiğimiz yıl Almanya’da en iyi anti-aging cihazı seçilmiş. Yani Power Plate spor salonlarından estetik merkezlerine ve anti-aging kliniklerine kadar pek çok farklı yerde, farklı amaçlar için kullanılabiliyor. İşte bunlardan başlıcaları:
  Kas güçlendirme: Diğer kas güçlendirme programlarıyla birlikte ya da tek başına uygulanabiliyor. Kasların hızlı şekilde güçlenmesini sağlıyor. Haftada 3 gün 10 dakikalık bir uygulama yeterli olabiliyor.
  Fizik tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendiriyor. Eklem sakatlanması riskini azaltıyor. Var olan sakatlıkların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı oluyor.
  Spor öncesi ve sonrasında: Power Plate, spor öncesinde ve sonrasında ısınma ve soğuma amaçlı kullanılabiliyor. Fitness programlarından önce kullanıldığında sporcuların ana çalışma programına ayıracakları zaman azalıyor.
  Rehabilitasyon amaçlı: Kas güçsüzlüğünün ve kas gevşekliğinin önüne geçmek amacıyla da kullanılabilen Power Plate, ağrıları da azaltmaya yardımcı oluyor.
  Kan dolaşımını düzenlemek için: Kalp atış hızını arttırmadan çalışma imkânı sağlayan alet ile kan dolaşımını düzenlemek mümkün.
  Sıvı birikmesini önlemek için: Vücutta sıvı birikmesini engelleyen Power Plate, ödemin çözülmesine de yardımcı oluyor. Bu özelliğiyle selülit karşıtı programlarda da kullanılabiliyor.

  Haberin devamı Formsante 2007 Şubat sayısında  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz