Diğer
  Ana SayfaFitness10 Fitness Miti

  10 Fitness Miti

  -

  ‘En fazla kalori, sabah aç karnına yapılan sporla yakılır’, ‘Spordan vazgeçersem kaslarım yağa dönüşür’. Siz siz olun, bu tür söylentilere kulak asmayın! Çünkü bu yanlış bilgiler yüzünden başınızı derde sokabilir, hatta ciddi bir sakatlık bile geçirebilirsiniz!

  Funda ÇATAR – İllüstrasyon: NACİ KOÇ

  Mit 1: Hedefe yönelik güç egzersizleriyle her bölgedeki yağlardan kolayca kurtulabilirim…

  Doğrusu: Keşke öyle olsaydı! En büyük yağ depoları biz kadınlarda kalça ve karın bölgesinde oluşuyor. Biz de hedefe yönelik egzersizlerle bu bölgelerde yerleşen yağlardan hızla kurtulmak istiyoruz. Oysa yağ miktarı ne kadar fazla olursa, egzersizlerle erimesi de o kadar zor oluyor. Yine de hedefe yönelik egzersizlerle yağlardan zamanla kurtulmamız mümkün. Üstelik bu egzersizler kan dolaşımını hızlandırıyor, kasların gergin ve bağ dokusunun da sıkı olmasını sağlıyor.

  Mit 2: 'Yağ yakmak için en az 20 dakika egzersiz yapmalıyım'

  - Advertisement -

  Doğrusu: Doğru değil, çünkü yağ yakımının hızı ve kapasitesi kişiden kişiye değişiyor. Ayrıca ne kadar egzersiz yaparsanız, vücudunuz da o kadar hızlı yağ yakabiliyor. Sanılanın aksine, aslında her türlü bedensel faaliyet yağ yakımında etkili oluyor. Bu da gösteriyor ki ister cam silin, isterseniz merdivenlerden inin, hareket ettiğinizde bunun karşılığını mutlaka alıyorsunuz.

  Mit 3: 'Jogging eklemlerime zarar verir'

  Doğrusu: Bu bilgi de doğru değil. Jogging
  yaparken bazı eklemlerimize vücut ağırlığımızın 2-3 katı yüklendiğimiz gerçek ama böylece onların hareket etme kabiliyetlerini de artırmış oluyoruz.

  Ancak yine de jogginge yeni başlayacaksanız veya ideal kilonun üzerindeyseniz, önce orta tempolu yürüyüş yaparak vücudunuzu bu spor türüne hazırlamalısınız. Eklemlerinizin sağlıklı kalması için de jogginge uygun bir spor ayakkabısı seçmenizde fayda var.

  Mit 4: 'Günde en az 1.5 saat spor yapmalıyım'

  Doğrusu: Yapılan çalışmalar günde 1 saatten uzun uygulanan ağır egzersiz programlarının kortizol seviyelerini artırarak olumsuz etki oluşturabileceğini ortaya koyuyor. Kortizol, kas kaybına neden olabilecek yıkım odaklı bir hormon. Bu nedenle kendi performansınızı çok zorlamadan, düzenli yapacağınız makul bir spor süresi en ideali.

  Haberin devamı 2009 Mayıs sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz