Diğer
  Ana SayfaTrend10 İyi Neden

  10 İyi Neden

  -

  İlk bisikletinizi hatırlıyor musunuz? Peki ya onu sürmeyi nasıl öğrendiğinizi? Yoksa bugünlerde aranız biraz açık mı bu sevimli ulaşım aracıyla? Eğer öyleyse, bu haberi okuyun ve ne yapıp, ne edip sayısız faydaları olan bisikletinizle barışın!

  Gökçe Almaş – Prodüksiyon: Erdinç Yapan
  FotoğraflaR: Uğur Köse

  Trafik, çevre kirliliği ve bir türlü verilemeyen kilolar… Sizce, bizi çok sıkıntıya sokan bu üç sorun arasında bir bağlantı olabilir mi? Hemen söyliyelim; üçünün de çözümü aynı: En sevdiğiniz renkte bir bisiklet seçebilir ve bununla hem trafikten ve fazla kilolarınızdan kurtabilir hem de çevrenin korunması için katkıda bulunabilirsiniz. Form tutmanın yanısıra kullanıcısına onlarca fayda sunan bu sporun, size ve yaşamınıza katacaklarını okuduktan sonra, daha fazla düşünmeyeceğinize ve onu hayatınıza katacağınıza eminiz.

  1. Formunuzu Yakalayacaksınız

  Düzenli yapılan bütün fiziksel aktiviteler gibi bisiklete binmek de kaslarınızı düzenli çalıştırıyor, nefes alımımızı düzenliyor ve vücudumuza esneklik kazandırıyor. Aynı zamanda, aşırı kilo alımı, kolesterol, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıkların önüne geçiyor. Bu eğlenceli spora günde sadece 1 saattinizi ayırarak yaklaşık 300 kalori harcamanız mümkün!

  - Advertisement -

  2. Daha Fazla Oksijen Alacaksınız

  Araba yerine bisikletle gittiğimiz her kilometrede karbonmonoksit, karbondioksit, azot ve benzin gibi gazlara daha az maruz kalıyoruz. Bu da daha sağlıklı ve doğal bir ulaşım anlamına geliyor. Tabii önemli bir hatırlatma yapmak yerinde; bisikletinizi ana yollarda değil, daha az taşıtın geçtiği daha yeşil yollarda sürmeye çalışın.

  3. Ağrılarınız Azalacak

  Romatizma ve eklem ağrılarından şikayet ediyorsanız tek yapmanız gereken selenizi biraz öne doğru kaydırarak sırtınızı uygun bir pozisyonda tutmak. Böylelikle sırt ağrılarınıza son verebilirsiniz. Ayrıca kaslarınız güçlendiği için eklem ağrılarınız da kısa bir zaman içinde azalacak.

  4. Zaman Kazanacaksınız

  Araba için park yeri arama zamanını, park etme süresini ve gideceğimiz yere kadar olan yürüme mesafesini düşündüğümüzde de bisiklet daha çok zaman kazandırıyor. Trafiğe takılmadan, metro, tramvay ve otobüs gibi taşıtları beklemeden, gideceğiniz yere çok kısa zamanda ulaşmanız mükmün…

  5. Stresten Uzaklaşacaksınız

  Bisiklete binme esnasında yapılan düzenli ve ritmik hareketler insanları günlük yaşantılarında maruz kaldıkları tüm olumsuz etkilerden uzaklaştırıyor ve rahatlatıyor. Hareket halindeki beden, 30 – 40 dakika sonra endorfin salgılamaya başlıyor. Bu da kişinin kendisini mutlu hissetmesi anlamına geliyor!

  Haberin devamı 2008 Kasım sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz