Diğer
  Ana SayfaHaber10 yaşındaki Atakan için Milli Eğitim Bakanı ne dedi?

  10 yaşındaki Atakan için Milli Eğitim Bakanı ne dedi?

  -

  Türkiye bir kitapçıda çekilen videosunun ardından 10 yaşındaki Atakan Kayalar’ı konuşuyor. Atakan, videoda Rousseau’dan Nietzsche’ye 5 ayda 250 kitap okuduğunu söylüyordu. Bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Atakan Kayalar’la ilgili soruyu yanıtladı. 

  Bir sosyal medya kullanıcısının kitap fuarı ziyareti sırasında karşılaştığı ve videosunu paylaştığı 10 yaşındaki Atakan Kayalar 2 gündür sosyal medyanın gündeminde. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a bugün Atakan Kayalar soruldu. Bakan Selçuk, bir çocuğun durumunun sosyal medyada bu kadar çok yer almasını doğru bulmadığını belirtti.

  Bakan Ziya Selçuk’un 5. Sınıf öğrencisi Atakan Kayalar ile ilgili açıklamaları şöyle:

  ‘PEDAGOJİK OLARAK BAKMAK ZORUNDAYIZ’

  Biz bu işe pedagojik olarak bakmak zorundayız.  Benim alanım psikolojik danışma ve rehberlik, geçmişte bir öğretim üyesi olarak biz bir çocuğun durumunun bu kadar çok sosyal medyada yer almasını, bir çocuk üzerinden bu kadar çok tartışma yapılmasını onaylamayız.

  - Advertisement -

  Burada herhangi bir çocuğumuzun durumundan ziyade diğer çocuklar üzerinde oluşan baskıya hiç kimse dikkat etmiyor. Bu önemli bir durum ve adı geçen çocuğumuzun da aşırı bir yüklenmeye, sosyal medyada bir tüketim öznesi olarak yer almasına, beklenti patlamasına ve çocukla ilgili kendi çocukluğu açısından oluşabilecek sıkıntılar açısından düşündükçe, bizim tavrımız şu olur: ‘Efendim bu doğru mu yanlış mı?’ Bu doğru ve yanlış değil. Bu sadece ihtiyacın dili üzerinden bakmak.

  ATAKAN KAYALAR KONUŞULURKEN 90’LI YILLARIN DAHİ ÇOCUĞUNDAN ÇARPICI MESAJ

  ‘UZMANLARIMIZI SEVK ETTİK’

  Şimdi biz ne yaptık, hemen duyduğumuz anda ilgili uzmanlarımızı sevk ettik, aileyle görüştürdük. Tedbirlerimizi aldık.  Ve bireysel olarak ihtiyacı neyse, bunu giderebilecek altyapıya, belirlemek için testlere, hangi alanda hangi uzmanımızın ya da öğretmenimizin ne tür desteğine ihtiyacı var?

  ‘SESSİZCE YAPARIZ, DİLLENDİRMEK DOĞRU DEĞİL’

  Biz bunu yaparız, ama sessizce yaparız. Bunu sosyal medyada, medyada dillendirmek çocuğun kişiliği açısından ve başka çocukların psikolojisi açısından, başka ailelerin beklentisi açısından olumsuzluklara yol açabilir. Ben bunu burada kapatmak istiyorum. Biz gereken her türlü uzmanlığa sahibiz. Üniversitelerimizde uzmanlarımız var, Milli Eğitim Bakanlığımızda uzmanlarımız var. Ne gerekirse yapmanın sözünü de buradan veriyoruz. Ama daha fazla tartışmasınlar lütfen.

  ATAKAN KAYALAR KİMDİR?

  Twitter kullanıcısı Fethi Çağıl paylaştığı video için “10 yaşındaki Atakan ile D&R reyonlarında tanıştık. Kitaplara bakıyordum: ‘Felsefeye ilgilisin galiba’ dedi. ‘Evet’ dedim. 5 ayda 250 kitap okumuş. 2 saate yakın konuştuk. Hayran kaldım… Aristo’dan girdik, J.J. Rousseau ve Bauman’dan çıktık.!.. Yeni bir arkadaşım oldu…” notunu düştü.

  Bu videonun ardından Atakan sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi, videosu milyonlarca kez izlendi.

  ATAKAN KAYALAR’IN ANNESİ NE DEDİ?

  Atakan Kayalar’ın annesi Hülya Kayalar ise yaptığı açıklamada, “Bizim herhangi maddi, manevi beklentimiz yok. Sadece eğitim konusunda doğru, düzgün, sosyal arkadaşlarından koparılmadan biraz farklı eğitim alması” demişti.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz