Diğer
  Ana SayfaBebek2 yaşındaki çocuğunuzun aniden uyku düzeni neden bozulur?

  2 yaşındaki çocuğunuzun aniden uyku düzeni neden bozulur?

  -

  Yeni doğan beklerinin gece uykularını düzene soktuklarında birden bire tam da bebekleri 2 yaşına girdiğinde uykusuz geceler tekrar onları bekliyor. Bu yaşta çocuklar geceleri sık sık uyanabiliyor. Ya da saatlerce uykuya dalmakta zorlanıyorlar. Bunte.de‘nin gece ile gündüz arasındaki farkı öğrenen 2 yaşındaki çocukların yine de uyku düzenleri tekrar allak bullak olabiliyor.

  UYUTMA RİTÜELLERİNİN ARTIK FAYDASI OLMUYORSA

  Küçük bir bebeğiniz varsa günlük yapılan işler için de onu uyutmaya hazırlamakta bulunuyor. Belki önce banyo, ardından masal okumak ya da ninni söylemek gibi şeyleri hemen hemen tüm ebeveynler yapıyor. Ancak çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde birdenbire hiçbir ninni fayda etmeyebilir. Birden gece yarısı çığlık çığlığa uyanan çocuğunuz geri yatsa bile tekrar uyanabilir.

  2 YAŞINDAKİ ÇOCUKLAR NEDEN UYUMAZ?

  VÜCUTSAL GELİŞİM

  2 yaşındaki bir çocuk birden hızla büyür ve konuşma becerisi de gelişmeye başlar. Tüm bunlar onun için ağır gelir ve sosyalleşmeye doğru adım atan çocuğun uyku düzeni değişebilir.

  AYRILMA KORKUSU

  Her ne kadar ufak ufak sosyalleşmeye başlayan ve kendini tanımaya başlayan bebeğiniz gün boyu yaşadığı hareketliliğin ardından sizden ayrı kalmak istemeyebilir. Tek başına kalmak, sizden ayrılmak onu korkutabilir.

  AŞIRI YORGUNLUK

  Bazen çocuklar uykuya dalmak için aşırı yorgun da olabilirler. Gün içinde hareketli olan çocuk uyumakta zorluk çekebilir.

  - Advertisement -

  YENİ KAZANILAN BAĞIMSIZLIK

  İki yaşındaki çocuklar sürekli her şeyi yalnız yapmak isterler. Buna bazen de yatma saatlerini belirlemekte dahil olabilir.

  YENİ BİR KARDEŞ

  Eğer 2 yaşlarındaki bir çocuk, aileye yeni bir kardeş katıldıysa da uyku düzeni tamamen değişebilir. Uykusu bölünür ve uyumakta da zorlanır.

  ÖĞLE UYKUSU

  Bazen bu yaşlardaki çocuklarda öğle uykusu saatleri de farklılık gösterebilir ya da tamamen ortadan kalkar. Bu da geceleri daha huysuz olmalarına neden olur.

  KORKULAR

  Dünyayı daha komplike görmeye başlayan çocuklar korkuyu da öğrenirler. Örneğin karanlıktan ya da tek başına kalmaktan korkabilirler. Önemli olan ise çocukların korkularını mutlaka dikkate almaktır.

  Bu taktikler size yardım edebilir:

  Onun uyku düzenini tekrar düzene sokmak için çok sakin ve sabırlı davranırsanız bu hem size ve sonuçta da size yardımcı olacaktır.

  Sağlık: Öncelikle tabii ki bebeğinizin herhangi bir yerinin ağrıyıp ağrımadığını kontrol etmeniz gerekir. Bunun için yatağını da kontrol etmelisiniz. Belki de yatakta onu rahatsız eden bir şey olabilir. Yine odası da son derece havalandırılmış ve ona uykuya dalması için sessiz bir ortam sunmalıdır. Ufak bir ışık onun korkmasına engel olabilir. Odayı sıcak bir ışıkla aydınlatmayı unutmayın.

  Gündelik rutin: Her gün aynı saatte akşam yemeği, sütü ve uyku saati olursa bu sizin işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Aynı şeyleri aynı saatlerde yapmaya özen gösterin.

  Sakinliğinizi koruyun: Her ne kadar sinirleriniz bozulsa bile mutlaka sakinliğinizi ve kararlılığınızı koruyun. Her seferinde çocuğunuzu yatağa geri götürün ve onu asla azarlamayarak yatması gerektiğini ona gösterin.

  Uzak tutun: Yatağa gitmeden önce çocuklarınızı heyecanlandıracak TV, ya da tabletlerden uzak tutun.

  AZ UYUMALARI ONLARIN GELİŞİMLERİNİ VE SAĞLIKLARINI ETKİLER Mİ?

  İki yaşlarındaki çocuklar öğle uykuları da dahil günde 14 saat uyumalıdırlar. Eğer daha az uyurlarsa huzursuz ve huysuz olurlar ancak çokta dramatik sonuçlar doğurmaz. Ancak yine de onların gün boyunca daha huzurlu olmalarını sağlamak için uyumalarını sağlamak önemlidir.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz