Diğer
  Ana SayfaSağlık20 yaş dişini çektirmeli miyiz? Çektirmezsek ne olur?

  20 yaş dişini çektirmeli miyiz? Çektirmezsek ne olur?

  -

  Her ağrı can yakar ama diş ağrısını çeken bilir. Özellikle 20 yaş diş ağrısını yaşayanlar geçici bir süreyle ağrısını hafifletseler bile bir süre sonra bu acıyla tekrar karşılaşırlar. 20 yaş dişi çektirilmezse ne olur? Diş yaş diş ağrısını nasıl hafifletebilirim? gibi soruların yanıtını içeriğimizde bulabilirsiniz.

  AĞRI TEKRAR NÜKSEDEBİLİR

  Ağrı oluşturmayan, tam gömülü olan dişler doktorunuz tarafından rutin kontrollerle takip edilip gerek olursa çekilebilir diyen Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Gizem Gülgezen; ağrı oluşturan 20 yaş dişleri için ise hekimin verdiği ilaçlarla ağrı şikayeti geçse bile vücut bağışıklığı düştüğü anda, ağız bakımının tam yapılamadığı durumlarda ağrının tekrar nüksedebileceğini belirtti.

  Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Gizem Gülgezen 20 yaş dişleri ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdi.

  - Advertisement -

  YİRMİ DİŞİ NASIL ÇIKAR?

  Çenelerde diş dizilerinin en sonundan süren 3. büyük azı dişleri, yirmili yaşlar civarında gelişimlerini tamamlayıp ağız içine çıktıklarından genellikle yirmi yaş dişi olarak bilinirler.

  Çenelerde yer darlığına, dişin çıktığı bölgenin kemik yoğunluğuna ve dişin kök anatomisine bağlı olarak bu dişler tamamen çıkabilir veya çene kemiğinde tamamen veya yarı gömük kalabilir.

  20 YAŞ DİŞLERİ KABUSUNUZ OLMASIN

  ÇEKTİRMEK GEREKİYOR MU?

  Her yirmi yaş dişini çektirmek gerekli değildir. Çekim için değerlendirirken tam gömülü olan dişlerde ağrı şikayeti verip vermemesi, dişin çene kemiği içerisine ne kadar gömülü olduğu, gömülü dişin komşu dişe olan teması göz önünde bulundurulur.

  ÇENE KEMİĞİNİ ZAYIFLATABİLİR

  Bazen dişin içinde geliştiği keseden kaynaklı sürme kistleri oluşabilmektedir. Bu kistler fark edilmeden büyürse çene kemiğini zayıflatabilir. Ağrı oluşturmayan, tam gömülü olan dişler doktorunuz tarafından rutin kontrollerle takip edilip gerek olursa çekilebilir.

  Ağız içinde tamamen veya yarısı çıkmış olan dişlerde ise ağız hijyeni çok önemlidir. En geri bölgede olan bu dişlere diş fırçası ile ulaşmak oldukça güçtür. Çürük sebebiyle apseye sebep olan yirmi yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi gerekmektedir.

  GEBELİK DÖNEMİ DİŞ RÖNTGENİ ÇEKTİRİLİR Mİ?

  AĞRISI NASIL GEÇER?

  Gömülü yirmi yaş dişleri çıkmaya çalıştığında üst çenede kulak bölgesi ve şakaklara alt çenede çene altına ve boyuna doğru ağrı verebilir. Bazen bu bölgelerdeki lenf bezlerinde de şişlik ve hassasiyet oluşturabilir. Böyle bir durum geliştiğinde hasta mutlaka hekime başvurmalıdır.

  Durumun ciddiyetine göre hekim doğru antibiyotik ve ağrı kesiciyi hastaya reçete eder. Diş sürme ağrısı hekimin uygun gördüğü süre boyunca ilaçlar düzenli kullanıldığında zamanla kontrol altına alınır ve ilgili diş çekildikten sonra tamamen geçer.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz