Diğer
  Ana SayfaTrend2011’in fitness trendleri

  2011’in fitness trendleri

  -

  Fitness trendleri hayatla birlikte her geçen yıl değişiyor. Bugün çok popüler olup milyonları peşinden sürükleyen egzersiz biçimleri yarın unutulup gidiyor. Peki, 2011’de bizi neler bekliyor? İşte moda dersler, gözden düşenler, 2011’de spor salonlarına damgasını vuracak eğilimler…

  Çalıştırdığımız kas grupları aynı olsa da, yine bolca kalori yakıp, ter atıp incelmeyi hedeflesek de, zaman tıpkı moda gibi fitness trendlerini de değiştiriyor. 2011’de en çok öne çıkan eğilim, eğlencenin sporla iç içe geçmesi. Özellikle büyük kentlerde stresin dozu arttıkça spor yaparken eğlenmek, deşarj olmak bir ihtiyaç halini alıyor.

  Vur patlasın, çal oynasın fitness
  Son yıllarda dünyayı kasıp kavuran Zumba ateşi spor salonlarını bir parti mekânı haline dönüştürüyor. MyClub Spor Koordinatörü Mete Bektaş, Latin ezgileriyle birlikte yapılan Zumba’nın son derece yenilikçi ve coşkulu bir ders olduğuna dikkat çekerek, “Canlı perküsyon performansları eşliğinde yapılan masterclass’larda üyeler, parti havasında, fark›na varmadan kalori yakıyorlar” diyor.

  2011-fitness-trendleri2Hillside City Club-Etiler Kulüp Müdürü Mehmet Can Uzun ise, dünyada eğlence ile egzersizi iç içe geçiren grup egzersizlerinin oldukça revaçta olduğunu söyleyerek “Türkiye’de de trend bu yönde. Latin dans derslerine eskiden beri bir ilgi vardı. Bu ilgi, son yıllarda spor merkezlerine taşındı. Aerobik gibi basit adımlar ve kolay hareketlerle yapılan egzersizler, tabii ki Latin müziği eşliğinde daha eğlenceli bir hale geliyor. Bu derslerde, zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz” diye konuşuyor. Uzun, pilatesin halen gözde olduğunu, ancak yakın bir gelecekte bu yoğun ilginin azalacağını söyleyerek şöyle devam ediyor: “Tenis, squash gibi raketli sporlara dünyada olduğu gibi Türkiye’de de olan ilginin azaldığını belirtmek gerekiyor. Geçen yıllar tabii ki bu sporlara olan ilgiyi tamamen ortadan kaldırmıyor ama kortlara ayrılan alanlar daralıyor.”

  Kişiye özel ‘butik’ fitness
  Bir tarafta devasa bir salonda onlarca kişi hep beraber eğlenip, harika müzikler eşliğinde spor yaparken, diğer taraftan ‘kişiye özel’ egzersiz kavramı da ilgi topluyor.

  - Advertisement -

  2011-fitness-trendleri3Örneğin, son yılların gözde egzersiz rutini pilates, artık daha butik stüdyolarda, kişisel eğitmenlerle birlikte birebir yapılıyor. Hero House Pilates de, bu işin butiğini yapanlardan. Genel Koordinator Sevgi Ertaş, “Öncelikle kişinin duruş analizini yapıyoruz. Program sırasında uygulanacak her hareket, bu analiz ile belirlenen kişisel vücut ihtiyaçlarına göre tasarlanıyor. Öğrenciler yaş grupları, vücut özellikleri ve spor geçmişlerine göre, 3 ila 5 kişi arasında gruplandırılıyor” diyor.

  Les Ottomans GYM Danışmanı Gökhan Sonbahar da, kişinin programını hazırlarken, fitness çalışmalarında nelerden hoşlanıp hoşlanmadığını ve kişisel engellerini göz önüne aldıklarını söyleyerek, “Yaptığımız bir araştırmaya göre, insanların spor merkezlerinde programsız bir biçimde çalışmaları, ileriki yaşlarda ciddi zararlara yol açabiliyor. Kişiye özel spor programı sayesinde bu olumsuzluklar yaşanmıyor’’ diye konuşuyor.

  Ne kadar hızlı, o kadar iyi
  Günümüzde zaman her şeyden daha değerli. Kimsenin hiçbir şeyi şöyle sakin sakin yapmaya vakti yokmuş gibi görünüyor. Hal böyle olunca, spor salonunda geçirilen zaman da mümkün olduğu kadar sınırlandırılmaya çalışılıyor. Son yıllara damgasını vuran ‘express fitness’ kavramı 2011 yılında da devam edecek, hatta bu yönde teknolojinin yardımıyla daha da mesafe katedilecek gibi görünüyor.

  2011-fitness-trendleri4The Ritz-Carlton, İstanbul Laveda Spa Müdürü Bülent Tüysüz, yeni bir alet olmasa da ‘Rom’un bu yılda popülerliğini koruyacağını söylüyor. Uzay filmlerinden fırlamış gibi görünen bu alet, 4 dakika üst vücut 4 dakika alt vücut olmak üzere toplam 8 dakikada bütün vücudu kısa sürede çok etkili bir şekilde çalıştırıyor. Ekspres alternatifler grup egzersizlerinde de bulunuyor. Birçok spor klübü, Express Bosu, Express ABS, Express Butts gibi hızlı grup egzersizleriyle zamanı dar olan üyelerine hizmet verme yoluna gidiyor.

  Outdoor aktiviteler öne çıkıyor
  Geçtiğimiz sezondan itibaren öne çıkan bir başka yaklaşım da, bazı aktivitelerin dış mekanlara taşınması. Koşu, bisiklet, trekking, rafting gibi aktiviteler, spor merkezlerince dış mekanlarda organize ediliyor. Doğayla iç içe, temiz havada yapılan bu aktivitelerde kişiler hem bedensel hem de ruhsal olarak kendini yeniliyor.

  Salonlarda teknolojik devrim
  Fitness aletlerinde de son yıllarda büyük değişiklikler oluyor. Örneğin, çok amaçlı kardio cihazlarında dağda yürüyüş yapıyor hissi veren yüzey animasyonlarıyla tırmandığınız alanı ekrandan izleyebiliyor ya da hız yapıyorsanız ekranda sizi motive eden bir pist görüntüsüyle koşabiliyorsunuz. Eklem problemi olanlar için yerçekimsiz koşu bandı ya da koşarken size iyonize olmuş temiz hava üfleyen koşu bantları bile var.

  2011-fitness-trendleri5

  Network sistemleri sayesinde, kişinin tüm yaptığı egzersizler kayıt altına alınabiliyor. Günlük, haftalık, senelik hatta sisteme üye olunduktan itibaren ne kadar kalori yaktığınızı, hangi seviyeleri geçtiğinizi gelişim trendi şeklinde görüntüleyebiliyorsunuz.

  Bir başka enteresan yenilik de dolap anahtarlarını antrenman takiplerinin yapılabildiği TGS anahtarlarıyla birleştiren sistem. Ankara’daki RenewaClub üyelerine sunulan bu hizmet, kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Üyeler antrenman takiplerini yaptıkları anahtarlarla boş dolapları rahatlıkla bulabiliyor, kilitledikleri dolabın hangisi olduğunu unuttuklarında adres ekranı sayesinde dolaplarını öğrenebiliyorlar.

  Yeni nesil egzersiz aletleri, internet, televizyon özelliklerine de sahip. Ekipmanlara I-Pod’unuzu takabiliyor, spor yaparken ister müzik dinleyebiliyor isterseniz film seyredebiliyorsunuz.

  İletişim teknolojilerindeki gelişim, üyeler ve kulüp arasında olduğu gibi üyelerin birbirleriyle de iletişimine olanak veriyor. Üyeler, cep telefonlarından kulüpleriyle ilgili tüm gelişmeleri, dersleri, iptalleri takip edebiliyorlar. Sosyal paylaşım ağı Facebook’ta gruplar kuruluyor, kulüp üyeleri internet ortamında da iletişim halinde olup bilgi alışverişinde bulunabiliyor.

  Çevreci ürünler
  Çevresel sorunlara karşı tüm dünyada artan bir ilgi var. Fitness ekiplanları üreten firmalar da ürettikleri ürünlerin daha çevreci olması için yeni çözümler bulmaya çalışıyor. 2011’in fitness aletleri, her zamankinden daha çevreci, daha yeşil. Daha az enerji kullanımı, düşük karbon emisyonu, geri dönüştürülebilme özelliği, solvent içermeyen boyalar, ince ve yeniden kullanılabilen paketleme sistemi ürünlerde öne çıkan özellikler.

  TRX
  Dünyadaki son trendlerden biri de kendi vücut ağırlığınızla spor yapmanızı sağlayan TRX. Spor sektöründe son yılların en iyi ekipmanı seçilen TRX, basit ama çok etkili bir egzersiz sunuyor. Amerikan Deniz Özel Kuvvetleri tarafından geliştirilmiş olan ‘TRX’ ile sınırsız sayıda denge ve esneklik hareketi yapılabiliyor. Kişinin kendi vücut ağırlığıyla yapılan zorlu egzersizde, 20-30 dakikalık bir sürede bile metabolizma hızı artırıyor, kaslar güçleniyor. TRX’i Mayadrom Sports Center’larda ve D-Gym’de deneyebilirsiniz.
   

  les-mills-dersleri

  Son moda dersler
  GRAVITY

  Eğimli ray sistemi sayesinde kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yerçekimine karşı uyguladığı egzersiz rutini, tüm kasları uzatarak ve esneterek çalıştırıyor. Sistem 250’den fazla egzersiz ve streching hareketini içeriyor. Forma sokulmak istenilen bölgeye özel çalışma olanağı sağlıyor. Gravity egzersizlerini Coliseum Sportif Yaşam Merkezi, Luxury Fitness Bellevue’de (LFB) ve The Ritz-Carlton İstanbul Laveda Spa Fitness’ta uygulayabilirsiniz.

  LES MILLS DERSLERİ
  Dünyada 70’den fazla ülkede, haftada 5 milyon kişinin katıldığı Les Mills markalı dersler, eğlenceyle sporu iç içe geçiriyor. Sıkılmadan spor yapılması için müziği ve koreografisi devamlı yenilenen Les Mills grup dersleri katılımcılara, hiphop’un çılgın hareketlerinden Uzakdoğu dövüş sanatlarına, indoor bisikletten tüm kas gruplarını çalıştıran programlara kadar birbirinden enerjik ve eğlenceli alternatifler sunuyor.

  brezilian-butt-liftKarate, boks, tekvando ve Muay Thai gibi dövüş sanatlarından esinlenen “BODYCOMBAT”ta, tekme ve yumruklar havada uçuşurken; “AQUADYNAMIC”te suyun bedeninizdeki olumlu etkisini hissediyorsunuz. “BODYJAM”de ise hip hop, salsa ve ça ça figürleri ile kalori yakılıyor. “BODYPUMP”ta tüm kas grupları güçlenirken; Yoga, Tai Chi ve Pilates egzersizlerinden oluşan “BODYBALANCE”ta vücudunuzun iyice esnediğini hissediyorsunuz.

  Les Milss stüdyo dersleri birçok spor merkezinde uygulanıyor. Bunlardan bazıları: Coliseum Sportif Yaşam Kulübü, Mayadrom Sports Center, Life Gym, Swissôtel The Bosphorus Amrita Spa& Wellness.

  BREZILIAN BUTT LIFT
  Brezilya müzikleri eşliğinde özellikle kalça, bacak ve karın egzersizlerini içeren bir koreografi şeklinde uygulanan Brezilian Butt Lift’te, hareketler hem ayakta hem bosu, step board ve dumbell aparatları kullanılarak hem de yerde farklı güç egzersizleri uygulanarak gerçekleştiriliyor. 15-20 kişilik gruplar halinde uygulanan ders, 5 dakikalık bir ısınma ve streching ile başlıyor ve 45 dakika sürüyor. Luxury Fitness Bellevue’de (LFB) uygulanan ders, 6 hafta içinde gözle görülür bir şekillenme vaat ediyor.

  EXTREME CARDIO
  Extreme Cardio, adından da anlaşılacağı üzere, sınırlarınızı zorlayan sıkı bir kardiyo egzersizi. Cycle ve bosu ekipmanları ile başlayan ve karın egzersizleri ile son bulan, güç ve dayanıklılığın ön plana çıktığı bu yoğun interval antrenman sonunda 800 kalori yakılabiliyor. Yağ yakımını hedefleyerek forma girmenizi sağlıyor. Dersi, The Shore Club’da deneyebilirsiniz.

  FAST & FABULOUS
  Hem kardiyo hem de kuvvet egzersizlerini bir araya getirerek vücudunuzun bütün kaslarını çalıştırmayı hedefleyen bu yenilikçi ders, kişiyi hızlı bir şekilde forma sokmak için tasarlanmış. Kardiyo alanında yapılan ders, özellikle zaman sorunu olanlar için hızlı ve efektif bir alternatif. Sadece 20 dakika süren bu ekspres dersi MyClub spor merkezlerinde deneyebilirsiniz.

  realryder-live

  REALRYDER LIVE
  Gerçek bir bisiklete biniyor hissi veren “yeni nesil bisikletler” üzerinde en hit parçaların video klipleri ve konser görüntüleri eşliğinde yapılan eğlenceli bir ders. Herhangi bir kondisyon bisikletinden çok daha rahat olan RealRyder ile, sola ve sağa 45 derece yatabiliyor. Bu özelliğiyle temel kas gruplarını hedef alıyor ve dengeyi geliştiriyor. Yağ yakımına yönelik aerobik bir antrenman sağlayan RealRyder, oldukça eğlenceli olması yönüyle zihinsel rahatlama da sağlıyor. Hillside City Club’da deneyebileceğiniz RealRyder sayesinde 50 dakikada 650-700 kalori harcanabiliyor.

  ADRESLER
  ● MyClub Town www.myclub.com
  Ihlamurkuyu Mah. Soner Sok. No: 1
  Tepeüstü Ümraniye
  Tel: 0216 650 18 11
  ● MyClub City
  Çakmak Mah. Tavukçuyolu Cad. No: 21
  Ümraniye
  Tel: 0216 466 63 83
  ● MyClub Country
  Hamidiye Mah. Barış Yolu Cad. No: 4
  Çekmeköy
  Tel: 0216 641 21 43
  ● MyClub World
  Barbaros Mah. Dereboyu Cad. Leylak
  Sok. Batı Ataşehir
  Tel: 0216 687 14 35
  ● Hillside City Club Etiler
  www.hillsidecityclub.com
  Alkent Sitesi Tepecik Yolu No: 22
  Tel: 0212 352 23 33
  ● Hillside City Club İstinye
  İstinyepark Alışveriş Merkezi
  Tel: 0212 367 20 20
  ● Hillside City Club Trio
  Trio Konutları No 99 Kozyatağı
  Tel: 0216 324 11 11
  ● Mayadrom Sports Center Etiler
  www.mayadromsports.com
  Arnavutköy Yolu, Deniz Sok. No: 16-17-28
  Tel: 0 212 352 32 00
  ● Mayadrom Sports Center
  Çekmeköy
  Merkez Mah. Selimiye Cad. No: 9/58
  Tel: 0216 642 27 32
  ● Coliseum Yaşam Merkezi
  www.coliseum.com.tr
  Acarkent- Kavacık
  Tel: 0216 538 38 38
  ● MAC Kanyon
  www.marsathletic.com
  Kanyon Alışveriş Merkezi- Levent
  Tel: 0212 353 09 99
  ● MAC Gmall
  Gmall Alışveriş Merkezi Maçka
  Tel: 0212 232 44 40
  ● MAC Bebeköy
  Otlukbeli Cad. Bebeköy Sok. No: 4 Etiler
  Tel: 0212 263 86 96
  ● D-Gym
  www.dgym.com.tr
  Doğuş Power Center AVM G-45
  No: 4/33 Maslak
  Tel : 0212 346 35 45
  ● Life Gym Darüşşafaka
  www.lifegym.com.tr
  Derbent Mah. Maslak
  Tel: 0212 286 26 76
  ● The Shore Club
  www.theshoreclub-tr.com
  Suadiye Park, Plaj Yolu No: 18/A Blok
  Suadiye
  Tel: 0216 464 1080
  ● Pleon Sportivo
  KentPlus Ataşehir
  www.pleonsportivo.com
  Tel: 0216 444 1 200
  ● LFA Sports Club Astoria
  www.lfsportsclub.com
  Astoria Alışveriş Merkezi
  Tel: 0212 215 23 23
  ● LFA Sports Club Bellevue
  www.lfsportsclub.com
  Aydın Sok. Bellevue Residences Etiler
  Tel: 0212 275 10 00
  ● Les Ottomans GYM
  Muallim Naci Cad. No: 68 Kuruçeşme
  Tel: 0212 359 15 32-34
  ● Sport +
  Polat Renaissance Hotel- Sahilyolu
  Cad. No: 2 Yesilyurt
  Tel: 0212 414 18 00
  ● Amrita Spa& Wellness
  Swissôtel The Bosphorus, Maçka
  Tel: 0212 326 11 00
  ● Sports International Ataköy
  www.sportsinternational.com.tr
  Ataköy Marina-Sahilyolu
  Tel: 0212 559 33 33
  ● Sports International Kadıköy
  Tepe Nautilus AVM- Acıbadem
  Tel: 0216 339 25 00
  ● Essporto Fitness Club Metrocity
  www.essporto.com
  Metrocity AVM. Büyükdere Cad. No: 171
  Levent
  Tel: 0212 344 07 07
  ● Essporto Fitness Club Almondhill
  Acıbadem Mah. Çeçen Sok. Almond Hill
  Sitesi Kadıköy
  Tel: 0216 690 34 30
  ● Club Sporium Akatlar
  www.clubsporium.com.tr
  Akatlar Mah. Cumhuriyet Cad. No: 4
  Beşiktaş
  Tel: 0212 385 49 10
  ● Club Sporium Bostancı
  Tünel Yolu Cad. No: 10 Yanyol
  Tel: 0216 416 02 02
  ● Enka Spor Kulübü
  www.enkaspor.com
  Sadi Gürçelik Spor Tesisleri- İstinye
  Tel: 0212 276 22 97
  ● Portakal Spor Bahçeşehir
  www.portakalspor.com.tr
  Ispartakule Berit 2 Villa 6
  Tel: 0 212 669 80 71
  ● Portakal Spor Suadiye
  Suadiye Mah. Emin Ali Paşa Cad.
  Alpasar Apt. No: 7B/C
  Tel: 0216 361 40 24
  ● Curves Erenköy
  www.curveserenkoy.com
  Bagdat Cad. No: 346/9
  Tel: 0216 385 44 49
  ● B-fit Cihangir
  www.b-fit.com.tr
  Cihangir Mah. Oba Sok. No: 17 Beyoğlu
  Tel: 0212 245 71 57
  ● Corner Club
  www.corner.com.tr
  Şenlikköy Mah. Florya Cad. No: 67
  Tel: 0212 425 28 28
  ● Ciytzen
  www.cityzen.com.tr
  Metrocity AVM Sosyal Kat Levent
  Tel: 0 212 344 09 59
  ● Laveda Spa Fitness
  Süzer Plaza -The Ritz Carlton Otel Taksim
  Tel: 212 334 44 44
  ● Studio Shine
  Bağdat Cad. Köşk Apt. No: 108 / 4
  Feneryolu
  Tel: 0216 345 33 12
  ● Splash Nişantaşı
  Halaskargazi Cad. Süleyman Gazi Sok.
  3 A Şişli
  Tel: 212 291 03 23

  ANKARA
  ● Renewa Club
  www.renewaclub.com
  Reşat Nuri Sok. No: 52 Çankaya
  Tel: 0312 441 02 02
  ● MAC Panora
  www.marsathletic.com
  Panora Alışveriş Merkezi Turan Güneş
  Bulv. No: 182
  Tel: 0312 490 14 77
  ● Sports International Ankara
  www.sportsinternational.com.tr
  Bilkent 1. Cad.
  Tel: 0312 266 71 00
  ● Base Life Club
  Angora Cad. No: 209/10 Beysupark
  Çayyolu
  Tel: 0312 225 41 43
  ● United Clubs Konutkent
  www.unitedclubs.com
  Safranbolu Cad. No: 12 Konutkent II
  Çayyolu
  Tel: 0312 240 11 61
  ● United Clubs Zirvekent
  Birlik Mah. 5. Cad. No: 48 Çankaya
  Tel: 0312 495 47 90
  ● Sporthill
  www.sporthill.com.tr
  İncek Ahlatlıbel Mah. Güney Kent Sitesi
  52. Cad. No: 5/A Çankaya
  Tel: 0312 489 14 58
  ● Curves Çayyolu
  Park Cad. No: 17
  Tel: 0 312 242 22 96

  İZMİR
  ● Sports International İzmir
  www.sportsinternational.com.tr
  2040 Sok. No: 3 Mavişehir Karşıyaka
  Tel: 0232 324 15 00
  ● White Sports Center
  Palmiye AVM Balçova-İZMİR
  Tel: 0232 279 26 43
  ● City Club Wellness Center
  Kıbrıs Şehitleri Cad. No: 39 Alsancak
  Tel: 0232 464 24 24
  ● Ege Aerobic Kulübü
  Mithatpaşa Cad. No: 716 Küçükyalı
  Tel: 0232 23278 94
  ● Portakal Spor
  Maltepe Mah. Ataturk Bul. No: 75
  Bergama
  Tel: 0232 631 38 88

  BURSA
  ● LifeLand Wellness
  www.lifelandclub.net
  İhsaniye Mah. İsmetiye Cad. No: 22
  Nilüfer
  Tel: 0224 245 58 26
  ● Nilüfer Asya Spor Merkezi
  www.niuferasya.com
  İhsaniye Mah. İkizevler No: 7 Nilüfer
  Tel: 0224 249 64 55
  ● Portakal Spor
  Cumhuriyet Mah. FSM Bul. Yağmur Sok.
  Elmas Evler C Blok D:9 Nilüfer
  Tel : 0 224 453 23 00
  ● Altınceylan
  www.altinceylan.com.tr
  Kültürpark içi Osmangazi
  Tel: 0224 234 34 34
  ● B-fit Beşevler
  www.b-fit.com.tr
  Beşevler Mah. Bilginler Cad. No: 18
  Nilüfer
  Tel: 0224 452-60-52

  ANTALYA
  ● Gem’s Fitness Club
  www.gemsfitnessclub.net
  Sinan Mah. Recep Peker Cad. No: 5
  Üçkapılar
  Tel: 0242 244 39 62
  ● Apex Spor Merkezi
  www.apexspor.com
  Arapsuyu Mah. Atatürk Bulvarı Onbaşı
  Apt. No 125/1
  Tel: 0242 229 51 77
  ● Shapes Antalya
  www.shapesantalya.com
  Şirinyalı Mah. İsmet Gökşen Cad. 1494
  Sokak Nihal Apt. No: 6/1 Muratpaşa
  Tel: 0242 316 33 83

  Aytaç Özkardaş Gozzi
  Formsante Dergisi Ocak 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz