Diğer
  Ana SayfaGüzellikİşte 2020’de öne çıkacak estetik trendler!

  İşte 2020’de öne çıkacak estetik trendler!

  -

  Yaşının iyisi olma tanımı giderek daha kolaylaşıyor ve ulaşılabilir hale geliyor. Çenenizin küçük bir dolguyla daha uzun gösterilmesi, yaşı belli eden ellerin gençleşmesi veya tek seansla gelen ışıltı; 2020 yılında adını daha sık duyacağımız uygulamaları ve medikal estetik trendleri işin uzmanından dinledik.

  2020 yılında öne çıkacak estetik trendler:

  • Dolgun dudaklar-Uzun çene
  • El ve boyun için enjeksiyon
  • Lazer lifting
  • Dinamik vücut şekillendirme
  • Ameliyatsız lazer cilt germe

  Güzel ve bakımlı olma arzusu, insanoğlunun vazgeçilmezlerinden biri. Güzellik trendleri eskilerden günümüze elbette çok değişti, değişiyor. Günümüze geldiğimizde güzellik sektörü pazarın en büyük paydalarından birine sahip oldu. Yeni ve sağlıklı sistemler ile en güzel ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak ise mümkün. Ne mutlu ki artık çok etkili uygulamalara sahibiz. Estetik ve Plastik Cerrah Op. Dr. Alpaslan Topçu ile yeni senenin gözde uygulamalarını konuştuk.

  DOLGUN DUDAKLAR-UZUN ÇENE

  Güzellik trendleri her yıl değişiyor. Kalıcı olmayan dolgu ve botoks sayesinde ameliyatsız estetik uygulamalarla her yıl yeni bir trend yaratılabiliyor. Bu uygulamalar çerçevesinde 2020’nin güzellik trendi de dolgun dudaklar ve uzun çene. Op. Dr. Alpaslan Topçu, dolgun dudak ve uzun çene trendinin yüz hatları ile de uyumlu olması halinde daha belirgin yüz hatlarına sahip olunarak kişileri daha güzel ve çekici kılabildiğini söylüyor. Ancak Op. Dr. Topçu’ya göre dudak ve çene dolgusunun abartıya kaçmadan, kişinin yüz, ağız ve diş yapısına göre yapılması gerekiyor. Özellikle dudak dolgusunun büyük fark yaratan minimal bir işlem olduğunun altını çizen Op. Dr. Topçu, “Önemli olan trendlere uyum sağlamak değil, yüz hatlarını ve hatlara uyum sağlayan işlemleri belirleyebilmek. Sadece trend oldu diye gereksiz ve yapay bir görüntü elde etmeden, doğallığı bozmadan bu uygulamaları yapmak gerekiyor” diyor.

  - Advertisement -

  EL VE BOYUN İÇİN ENJEKSİYON

  Dünyanın en büyük yıldızlarından Madonna’nın ellerinin yaşının çok ilerisinde olduğu söyleniyor. Şarkıcı bu soruna parmakları açıkta kalan eldivenlerle çözüm buluyor. Ellerin çok fazla su, kimyasal bileşen gibi faktörler yüzünden hızla yaşlandığını belirten Op. Dr. Topçu kadınları uyarıyor:

  “Ellerinize her zaman yüzünüz kadar önem verin! Artık bilinen bir gerçek var; boyun ve eller yaşlanmanın bir numaralı işareti. Ne kadar uygulama yaptırırsanız yaptırın bu iki bölge yaşlanmanın ilk belirtilerini göstererek göze batıyor. Hal böyle olunca da uzmanlar buna çözüm bulmanın yollarını arıyor.” Ellerde yaşlılık belirtilerinin azaltılması için Volite yöntemi, deri kalitesini tek seferde uzun süreli geliştirmeyi amaçlayan bir nem enjeksiyon uygulaması. Bununla ciltte çapraz bağlı hyalüronik asit içeren malzeme sayesinde, deri altında su tutulmasını sağlarken aynı zamanda cildin elastikiyeti de artıyor. Etkinlik süresi dokuz aya kadar devam eden bu uygulama ile özellikle kuru ve yıpranmış ciltler fayda sağlıyor. Diğer cilt tipleri için ise koruma amaçlı yapılıyor. Ve son dönem sadece yüz bölgesinde değil el ve boyun bölgelerinde de uygulanabiliyor.Eller, yaşı en fazla ele veren organımız. Ayrıca doğru bakım yapılmadığı zaman yüze göre daha yaşlı duran bir bölge. Ellerin çok fazla su, güneş ve kimyasal bileşenle teması sonucu oluşan bu gibi durumlar için özel çözümler bulunuyor.

  Op. Dr. Topçu, “Birçok kadın cildi için nemlendirici kullanıyor fakat artık tek uygulamayla dokuz aya kadar etkisi süren ve son yıllara damgasını vuran bir uygulama olan nem enjeksiyonu ile hidrasyon için ayrı, elastikiyet için ayrı, pürüzsüzlük için ayrı uygulamalara gerek kalmadan, cilt kalitesinin artması ve cildin derinlemesine nemlilik kazanması hedefleniyor. Bu yöntem, kısa süreli ve daha uzun etkili bir yöntem olarak öne çıkıyor. Uygulamayla cilt pürüzsüzlüğünün iyileştirilmesi, ince çizgilerin yok edilmesi, cilde pürüzsüzlük ve elastikiyet kazandırılması, akne ve kırmızı lekelerin görünümünün azaltılması ve cildin nemlendirilmesi hedefleniyor.

  LAZER LIFTING

  Lazerle cildin gençleşmesi, cildin lazer ışınları ile komple taranması sonucu lazer ışınlarının ısıya dönüşmesi ile burada kolajen üretimini artırmak esasına dayanan tedavi yöntemine lazer lifting deniliyor. Kolajen üretimi beraberinde yeni bağ dokusu oluşumunu sağlıyor. Bu da cilde gergin, canlı bir görünüm kazandırıyor. Co2 fraksiyonel lazer ışınları cildin hem üstüne hem de altına etki edebilen etkili bir yöntem. Ciltte mikro kanallar açarak kolajen üretimini tetikliyor. Co2 fraksiyonel lazer tedavisinden sonra ciltte oluşan mikro yaralar hafif kızarıklık şeklinde kendini gösteriyor. Sonrasında oluşan kabuklanma da yavaş yavaş etkisini kaybediyor.

  Op. Dr. Topçu, “Bir-iki hafta sonunda cilt tamamen normale dönüyor. Kolajen üretiminin artması, bağ dokunun yenilenmesi ve ciltte gözle görülür iyileşme tedavinin bitmesinden iki-üç ay sonra başlıyor ve ortalama 12-18 ay kadar devam ediyor” diye anlatıyor.

  DİNAMİK VÜCUT ŞEKİLLENDİRME

  Vücut şekillendirme yöntemleri, ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ayrılıyor. Ameliyatlı vücut şekillendirmede dünyada ikinci en sık yapılan operasyon liposuction olarak kabul ediliyor. Dünyada en sık uygulanan ameliyatsız bölgesel zayıflama uygulaması ise Coolsculpt denilen soğuk lipoliz yöntemi. Coolsculpt bir başlık ile konulan bölgede cildi koruyarak sadece cilt altı yağlar soğutularak, o bölgedeki yağlarda kalıcı olarak yaklaşık yüzde 25-30 azalma hedefleniyor. Özel tasarlanmış başlıkları sayesinde gıdı, kol, karın, sırt, bacak gibi birçok bölgeye uygulanabiliyor. Uygulama süresi her bir alan için yaklaşık 35 dakika ve uygulama sonrası sosyal hayatı kısıtlayıcı bir sorun yaratmıyor. Etkisi ortalama iki-üç ay sonra görülebiliyor. Seçeneklerin bununla kısıtlı olmadığını belirten Op. Dr. Topçu, “Son bir yılda bölgesel zayıflamada hem kas hem de yağ dokusuna etkili bir cihaz olan Emsculpt’ı da kullanmaya başladık.

  Emsculpt, elektromanyetik dalgalar yardımı ile uygulanan, bölgedeki kas dokusunun sinirlerini uyararak o kasların ortalama 30 dakikada 20 bin kez kasılmasını sağlıyor. Bu uyarı sonucu çok hızlı şekilde çalışan kaslar enerji ihtiyacının çevre dokudaki yağ dokularını yakarak elde ediyor. Böylece hem kas gelişimi hem de yağ yakımı amaçlanıyor. Büyük başlıkları ile karın ve popo bölgesine, küçük başlıkları ile de kol ve bacak bölgesine uygulama yapılabiliyor. Dört seanslık bu yöntemle tedavi sonucunda yüzde 16 kas gelişimi ve yüzde 19 yağ azalması hedefleniyor” diyerek anlatıyor.

  AMELİYATSIZ LAZER CİLT GERME

  Yenilikçi lazer sistemi Endolift lazer ağı; gelişmiş teknolojisi sayesinde ameliyatsız cilt germe uygulamasını klinikte yapabilme imkanı sunuyor. Yüz, çene, boyun bölgelerindeki sarkmalarda ve gözlerin altındaki torbalarda, cildin kesildiği ve gerildiği cerrahi operasyonlara artık gerek kalmaması amaçlanıyor. Kesi ve anestezi gerektirmeyen, sadece hava soğutma ile yapılabilen bu uygulama, geleneksel cerrahi uygulamalara göre çok daha kolay ve güvenli bir seçenek olarak kabul ediliyor. Endolift, saç teli kalınlığındaki (200 veya 300 mikron) mikrofiber ile insizyon olmadan cildin altına girebilen, minimal invaziv bir interstisyel lazer lifting uygulaması. Yerçekiminin tersi yönde vektörel mikro tüneller ile yönlendirilen fiberler işlemden sonra çıkarılıyor ve sonrasında hiç iz bırakmıyor. Lazer destekli tedaviler için FDA onayına sahip bu uygulama ile sadece bir saat ve bir seansta doğal sonuçlar elde edilebiliyor. Bu uygulama sonrasında, yüz ve boyundaki hafif sarkmaların düzelmesi, yeni kolajen oluşumunun aktive olması, lenf ve yağ dokusunun azalması, cilt sıkılaşması ve çene hattı ile yüz kontürünün belirginleşmesi hedefleniyor.

  ESTETİK OPERASYONLAR HAKKINDA EN ÇOK MERAK EDİLEN 5 SORU

  Yazı: Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz