2021 Türkiye deprem haritası canlı ve son depremler

0

Türkiye’de 83 milyona ulaşan nüfusun yüzde 98’lik bölümü, deprem kuşağı üzerinde yaşıyor. Son yaşanan İzmir’deki 6.6’lık depremle birlikte Türkiye deprem haritası en çok merak edilenler arasında yer aldı. 2021 Türkiye deprem haritası ve en çok merak illerin en yeni deprem haritalarına ve AFAD deprem haritası sorgulama alanına ulaşmak için içeriğimize göz atabilirsiniz: İşte 2021 Türkiye deprem haritası

AFAD TÜRKİYE DEPREM TEHLİKE HARİTALARI SORGULAMA *

En son 1996 yılında yürürlüğe giren Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası, AFAD Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı (mükerrer) Resmi Gazete’ de yayımlanmıştır. Yeni harita 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ve yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak çok daha fazla ve ayrıntılı veriyle hazırlanmıştır. Yeni haritada, bir önceki haritadan farklı olarak deprem bölgeleri yerine en büyük yer ivmesi değerleri gösterilmiş ve “deprem bölgesi” kavramı ortadan kaldırılmıştır.

AFAD E-DEVLET FAY HARİTALARI SORGULAMA SAYFASI İÇİN TIKLAYIN

Deprem tehlike haritası RİSK haritası değildir. RİSK haritası olması için bu tehlike haritası üzerinde yapıların, nüfusun deprem anında etkilenme durumunu bilmek, ekonomik kayıpları saptamak ve depremin çevreye vereceği zararları hesaplayıp bu zarar ve kayıp sonuçlarını gösteren harita oluşturmak gerekir.

Yeni harita, AFAD Ulusal Deprem Araştırma Programı (UDAP) tarafından desteklenen ²Türkiye Sismik Tehlike Haritasının Güncellenmesi² başlıklı proje ile kamu ve üniversite işbirliği kapsamında hazırlanmıştır.

SON YAŞANAN DEPREMLER *

Türkiye’de dakika dakika son yaşanan depremleri en ince ayrıntısına kadar görmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

https://deprem.afad.gov.tr/sondepremler

2021 TÜRKİYE DEPREM HARİTASI *

VAN DEPREM RİSKİ HARİTASI *

DENİZLİ DEPREM RİSKİ HARİTASI *

KONYA DEPREM HARİTASI *

MANİSA DEPREM RİSKİ HARİTASI *

ELAZIĞ DEPREM HARİTASI *

İZMİR DEPREM HARİTASI *

ÇANKIRI DEPREM HARİTASI *

İSTANBUL DEPREM HARİTASI *

ERZİNCAN DEPREM HARİTASI *

BURSA DEPREM HARİTASI *

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here