Diğer
  Ana SayfaGenelGoogle'dan Dünya Günü için Doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir?

  Google’dan Dünya Günü için Doodle! 22 Nisan Dünya Günü nedir?

  -

  Arama motoru devi Google 22 Nisan Dünya Günü’nü unutmadı. Ana sayfasını özel günlere göre tasarlayan Google, her yıl 22 Nisan’da kutlanan Dünya Günü’nün 50. yılına özel bir Doodle hazırladı. Peki 22 Nisan Dünya Günü nedir? 22 Nisan Dünya günü nasıl kutlanır?

  GOOGLE DÜNYA GÜNÜ İÇİN ARILARI SEÇTİ

  Google, Dünya Günü için kullandığı videoda arıların dünya üzerindeki önemine bir kez daha vurgu yaptı. Videoda, ”Bugün hem gezegenimizi hem de üzerinde yaşadığımız çok küçük ama en önemli canlılardan birini kutluyoruz. Arılar… Biliyor muydunuz? Dünyamızdaki ekinlerin üçte ikisi ve çiçekli bitkilerin yüzde 85’i arıların polenleri yaymasıyla mümkün oluyor. Kanatlı arkadaşlarımız hakkında daha fazla bilgi edinin. Ve yeni açmış çeşitli çiçeklerle polen taşımak için çıktıkları bu yolculukta onlara yardımcı olun.” mesajını verdi.

  22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ NEDİR?

  İlk olarak San Francisco’da 1969 yılında düzenlenen Ulusal UNESCO Dünya Konferansında John McConnell tarafından dünyamızın yaşamı ve güzelliğini kutlayarak karşı karşıya kaldığı çevresel tehditlere dikkat çekmek amacıyla bir özel gün düzenlenmesi fikri ile ortaya çıkmıştır.

  22 NİSAN DÜNYA GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

  John McConnell, Dünya Günü kutlamaları için tarih olarak ekinoks zamanı yani 21 Mart’ı önermiştir. Daha sonra ise çevre sorunlarına büyük bir kamuoyu ile tepki gösteren ilk hareket, Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’un desteği ile ve Denis Hayes’in organizatörlüğünde 22 Nisan 1970 günü ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçmiştir.

  - Advertisement -

  Bu kutlamalara yaklaşık 20 milyon kişi katılmış, birçok konferans ve sempozyum düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD’nin ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’ hazırlanmıştır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz