Diğer
  Ana SayfaSağlık24 saate 24 enerji bombası!

  24 saate 24 enerji bombası!

  -

  Kış aylarında güneşin kendisini daha az göstermesiyle birlikte enerjimiz düşer, kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Ancak bu yorgunluktan, günün farklı saatlerinde farklı yöntemler uygulayarak kurtulmak mümkün. Önereceğimiz birkaç basit yöntemle kendinizi hızlı bir şekilde yenilenmiş ve enerjik hissedeceksiniz…

  1-SICAK BİR NEFES İLE UYANIN
  Yeterince uyumanıza rağmen yataktan bir türlü kalkamıyor, kendinizi hâlâ yorgun ve uykusuz hissediyorsunuz. Yatağa bağdaş kurarak oturun. Ellerinizi yumuşak bir şekilde uyluk kemiğinizin üstüne koyun. 3 dakika boyunca çok hızlı ve yüzeysel nefes alıp verin. Bu egzersiz, vücudun ısısını yükseltir, mikropları öldürür ve kanı temizler. Ayrıca bu üç özellik yan yana geldiğinde sizi kış aylarında soğuk algınlıklarından da korur. Kendinizi bu nefes alış verişler esnasında kötü hissederseniz hemen ara verin. Kısa bir süre sonra yeniden derin ve uzun nefes alıp vermeye devam edin. Hâlâ kendine gelemediğini söyleyenler varsa bu nefes tekniklerinden sonra 36 kez el ve ayaklarını birbirine sürterek ovuştursun.

  2-MUDRA İLE GÜÇ KAZAN
  Yogaya ait tekniklerden biri olan Mudra’da çeşitli el pozisyonlarıyla vücudun bazı bölgelerinin uyarılması amaçlanıyor. Yani Asya kökenli bu teknikte eldeki belli başlı refleks bölgeleri parmak hareketleri ile harekete geçiriliyor ve bu aktivasyon da yansımalarını vücutta buluyor. Enerji deponuzu doldurmak için bir dakika boyunca elinizdeki akupunktur bölgelerine hafifçe bastırmayı ihmal etmeyin. Bu; size bir şeye başlamak için güç verir. Sağ ve sol el parmaklarınızı birbirine geçirin ve sağ ile sol başparmaklarını birbirlerine dokundurun sonra birbirlerini yumuşakça ittirin. Apran-mudra ise sakinleşmenizi sağlayacak. Bunun için baş, orta ve yüzük parmaklarınızı karşı karşıya getirerek yumuşakça bastırın.

  3-DUŞ DOPİNGİ
  Berbat bir gecenin sabahında duş aldıktan sonra güneşin tepenizde yeniden parladığını hissetmek gerçekten müthiştir. Özellikle bazı duş sabunları insanı kendine daha çabuk getirir. Biberiye, portakal, nane içerikli olanlar yorgunluğa birebir gelir. Duşta kullandığınız bu sabunların içerisindeki özler burnunuz yoluyla beyninize ulaşır. Beyin de sizin yenilendiğiniz, enerjik olduğunuz sinyallerini verir. Duşta bu sabunları kullanmadan da kendinizi iyi hissetmek mümkün. Bunun için önce sıcak suyu başınıza sonra omuzlara oradan dizlerinize ve vücudunuz diğer yerlerine doğru yayın. Bu arada derin nefes alıp verin. Suyun akış hızını artırın ve azaltın. Bunu birkaç kez tekrarlayın ve nefes alıp vermeyi unutmayın!

  4-AKÜPRESÜR
  Çin’in kuzeyinde kış ayları oldukça şiddetli geçer. Bu yüzden orada yaşayanlar yıllardır aküpresür uygulayarak korunurlar. Aküpresür, akupunkturun iğne ile yapılmayan biçimine denir. Bu yöntemde akupunktur noktalarına el ya da ayak ile basınç uygulanır. Ancak yaptığınız her hareketin vücudun diğer kısmında da yansıma bulması gerekiyor. Böylece daha çok yararını görürsünüz. En önemli enerji noktalarından biri dirseğin iç tarafındaki bükülme kısmıdır. Buraya başparmaklarınızın ucuyla yaklaşık üç dakika kadar yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Baldır üzerinde de önemli bir nokta var. Baldırın hemen üstünde yani dizkapağının üç parmak aşağısındaki bölgeden bahsediyoruz. Buraya bir dakika boyunca başparmağınız ile yavaşça bastırın. Bir başka önemli akupunktur noktası da el bileğiniz ile baş parmağınız arasında, bileğinizin baş parmağınız ile kırıldığı noktadadır. Bu noktaya iki dakika boyunca minik hareketlerle masaj yapın. Vücudunuzdaki bir başka enerji noktası ise üst dudağınızın üzerinde. Burayı işaret parmağınızla iki dakika bastırın. Etkisini bir aroma yağı ile artırabilirsiniz.

  - Advertisement -

  Diğer 20 enerji bombası için Formsante’nin Ocak 2007 sayısını okumalısınız…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz