Diğer
  Ana SayfaGenel24. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi rekor katılımla gerçekleşti!

  24. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi rekor katılımla gerçekleşti!

  -

  Türkiye’nin ilk dijital Diş Hekimliği Kongresi olan 24. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi’nde bu yıl en yüksek katılımcı saysına ulaşıldı.

   13 ÜLKEDEN 1215 KATILIMCI

  23-25 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda gerçekleştirilen 24. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi’ne Türkiye, Fransa, Almanya, Güney Kore, İtalya, Mısır, Hırvatistan, Romanya, Güney Afrika, İspanya, Brezilya, İsveç ve İngiltere’nin içlerinde bulunduğu 13 ülkeden bilim insanı konuşmacı olarak katıldı. 1215 katılımcı 3 güne bölünmüş şekilde 25 saatlik canlı yayını takip etme şansı buldu.

  Kongre, Daniel Edelhoff, Florin Cofar, Thiago Ottobani, Camillo D’arcangelo, Howard Gluckman gibi, protez, cerrahi, dijital diş hekimliği, oklüzyon, restoratif diş hekimliği ve implantoloji gibi alanlarda uzman hekimler ve Diş Hekimliği’nin farklı alanlarında hizmet veren pek çok firma ile endüstri temsilcisini bir araya getirdi. Uluslararası Estetik Diş Hekimliği Kongresi’ne bu yıl toplam 34 bildiri  kabul edildi.

  - Advertisement -

  EDAD Başkanı Dr. Kübel Özkut:

  “Bu yıl pandemi sebebiyle pek çok şey planladığımız gibi gitmedi fakat biz yeniliklerin öncüsü bir derneğiz, böyle bir gelenekten geliyoruz. Bu anlamda, kongre öncesi tüm toplantılarımızı online gerçekleştirdik. Mart başından Haziran ayının ortasına dek üyelerimizle yaklaşık 30 online webinar düzenledik. Toplamda 6200‘ü aşkın meslektaşımızla evlerimizden bağlandığımız eğitimlerde bir araya geldik. Bu süreç bizi kongremizi de online yapma fikrine götürdü. Bu yıl kongremiz 24 oturuma ev sahipliği yaptı. Bunların 10 tanesi bilimsel içerikli programlar, 9 tanesi firmalarla gerçekleştirdiğimiz uydu sempozyumları. Bunlar dışında sevgili Geveze ve Kılıç Arslantürk ile çok keyifli sohbetler gerçekleştirdik. Firmalarla gerçekleştirdiğimiz dijital stant uygulaması da derneğimizin yenilikçi çalışmalarından biri oldu. Oluşturduğumuz chatroom’larda firma temsilcileri ile online görüşmeler düzenledik, stant alanlarındaki her türlü bilgiyi yine online şekilde katılımcılarımızla paylaştık. Çok başarılı ve verimli bir kongre geçirdiğimizi düşünüyorum. Yönetim Kurulu’ndaki tüm arkadaşlarıma, kongremize katılan firmalara gösterdikleri destek ve emekleri için çok teşekkür ediyorum. Bu yıl 1200’ün üzerinde katılımcı sayısına ulaştık.“

  EDAD Başkanı Kübel İltan Özkut, kongre sonrası kliniklerde, bu dönemde alınan COVID-19 önlemlerine de değindi:

  Diş kliniklerinde enfeksiyon yönetimi ve sterilizasyon zaten yıllardır bizlerin en titizlendiğimiz konuların başında gelirdi.

  Ancak dönemin gerekliliğine uygun olarak, bekleme salonlarında mesafelendirmeler yapıldı, alınan hasta sayıları azaltıldı, refakatçi şart olmadıkça kabul edilmiyor. Hastalara tedavilere başlamadan farklı formüllerde gargaralar yaptırıp, ağız içinden yayılan aerosollerin ağız içi emilimini arttıran aspiratörlere geçtik.

  Yapılacak işlem ne olursa olsun her hastaya özel giyilen önlükler, boneler, çift maske kullanımı ve siperlikler hem hastaları hem de kendimizi korumak adına eklediğimiz yeni prosedürler. Sonuç olarak Covid bir süre daha bizimle ve bu dönemde ağızdaki tedavi ihtiyaçlarını ertelemek çok da anlamlı değil. Bakımsız kalan bir ağız ileride daha ciddi problemlerin oluşmasına yola açacaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz