Diğer
  Ana SayfaTrend28 strateji

  28 strateji

  -

  Yeni yıl öncesi, yaşamının bilançosunu yapanlardan mısınız? Yeni bir hayat, yeni bir beden lazım mı? diyorsunuz? O halde sağlıklı ve uzun yaşam yolunda uygulayabileceğiniz 28 strateji öneriyoruz size…

  1. KAHKAHA ATMAKTAN ÇEKİNMEYİN
  Fazla gülenlere, kahkaha atanlara pek de iyi gözle bakılmayan bir toplumda yaşıyoruz. Ama diğer taraftan içten gülmenin, kahkaha atmanın stres seviyesini ciddi anlamda düşürdüğünü söylüyor uzmanlar. Hatta Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin yaptığı son araştırmanın sonuçlarına göre gülmek insan ömrünü ortalama 7 yıl uzatıyor.

  2. MEYVELERİ DOLAPTA FAZLA BEKLETMEYİN
  Bilimsel araştırmalarla İtalyanların İngilizlerden ortalama 2 yıl daha uzun yaşadığı tespit edilmiş. Bunu duyan İngilizler araştırmayı ilerletmiş ve ilginç bir sonuca varmışlar. Buna göre likopen gibi antioksidandan zengin meyve ve sebzeleri yaşamlarından eksik etmeyen İtalyanlar besinlerini fazla bekletmeden tüketiyorlar. Hatta çoğu zaman buzdolabı bile kullanmadan besinleri direkt oda ısısında tutuyorlar. Araştırma oda ısısında tutulan yiyeceklerin (çok da uzun süre saklanmamak kaydıyla) besin değerinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Özellikle muz ve şeftali gibi meyveleri buzdolabı yerine dışarıda tutmak besin değerini korumak açısından önemli.

  3. Biraz cilveli olun
  Yılda 150 kez seks yapmanın insan ömrüne 8 yıl eklediği hesaplanmış! Bunun için çok yorgun veya meşgul müsünüz? Nicelik değil niteliğin de önemli olduğunu unutmayın. İsrailli araştırmacılar iyi bir seks yaşamına sahip olan kadınların sağlık harcamalarının daha az olduğunu tespit etmiş. Bizden söylemesi. Bir daha düşünün isterseniz?

  4. HAFTADA 5 KEZ BİR AVUÇ FINDIK YİYİN
  Öğün aralarında fındık atıştırmayı adet edinenler yaşam sürelerine 2 yıl 9 ayı ekleyebilir! Bunu biz değil ABD Kaliforniya'daki Loma Linda Üniversitesi araştırmacıları söylüyor. Çünkü fındıktaki antioksidan seviyesi çok yüksek.

  - Advertisement -

  5. Her gün 5 bin kalorinin altında yiyin
  Okinawa Adası'ndaki Japonların Avrupalılara göre ortalama 6 yıl daha uzun süre yaşamalarının nedenini biliyor musunuz? Çünkü onlar Avrupalılara göre her gün yüzde 40 daha az kalori tüketiyorlar. Uzmanlar aldığımız kalorilerin enerjiye dönüşürken serbest radikallerin ortaya çıktığını, bunların da vücudumuza zarar verdiğini söylüyor. Yani ne kadar az yersek o kadar az serbest radikal üretiyoruz. Uzmanlar günlük ortalama 1900 kalorinin bir yetişkin için yeterli olduğunu söylüyor.

  6. HAFTADA 2000 KALORİ YAKIN
  ABD'nin önde gelen tıp fakültelerinden Harvard Üniversitesi uzmanları egzersizin ömrünüze 2 yıl eklediğini söylüyor. Hiç spor yapmadıysanız başlangıç olarak haftada 4 gün yarım saatlik bir yürüyüş yeterli. Bundan sonraki aşamada haftada 5 gün 1 saati hedeflemelisiniz. Egzersizi arttırdıkça daha çok fayda göreceksiniz.

  7. KENDİNİZE GÜVENİN
  Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney 'utangaçlığın' ömrü kısaltabileceğini ortaya koydu. Alışkanlıklarından farklı, yeni bir şeyle karşılaştıklarında kendilerine güvenen farelerin diğerlerine göre yüzde 20 uzun yaşadığı gözlemlenmiş. Eğer şansınızı denemek konusunda cesur davranırsanız daha iyi işler bulabilir ve daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

  8. DUMANDAN
  UZAK DURUN
  Bristol Üniversitesi araştırmacıları 'reddettiğiniz' her sigara 11 dakika daha fazla nefes almanızı sağlıyor diyor. Sigarayı tamamen bırakmanın ömrü ortalama 5 yıl uzattığı da söylenenler arasında.

  9. Kırmızı renkli meyveler sofrada olsun
  Uzmanlar kırmızı renkli meyvelerin içinde bulunan 'resveratrol' adlı maddenin hücrelerimizin ömrünü yüzde 80 uzattığını belirtiyor. Yine aynı madde DNA'nın tamiri için de gerekli genleri uyarıyor. Daha sağlıklı bir DNA'nın daha uzun bir yaşam olduğunu söylememize
  gerek var mı?

  10. BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖRÜN
  ABD'nin saygın sağlık kurumlarından Mayo Clinic uzmanları, 'iyimser'lerin genç ölme ihtimallerinin 'kötümser'lere oranla yüzde 50 oranında azaldığını söylüyor. Bunun sebebinin de muhtemelen iyimserlerin düşük tansiyon ve stres düzeyine sahip olmaları iddia ediliyor. Kısacası iyimserler daha sağlıklı bir yaşam sürüyor.

  11. SERBEST RADİKAL SEVİYENİZİ ÖLÇÜN
  Serbest radikallerin yaşlanmayla direkt ilgisi var. Çünkü DNA hücrelerine zarar veriyorlar. ABD'deki Washington Üniversitesi araştırmacıları serbest radikal seviyesini düşürdükleri farelerin yaşam sürelerini yüzde 20 artırdıklarını tespit etmiş. Serbest radikal seviyesini ölçmek için kandaki üreye bakılıyor. Daha ayrıntılı bilgiyi bir iç hastalıkları uzmanından alabilirsiniz.

  12. KOLESTEROLE DİKKAT!
  Evet iyi kolesterol (HDL) değerine dikkat! Çünkü yüksek seviyede HDL, düşük seviyedeki LDL'ye (kötü kolesterol) göre kadınları kalp krizine karşı daha çok koruyor. Buna karşı ne yapabilirim diyenler için uzmanların önerisi günden 1 kadeh şarap tüketmeleri.

  13.ŞEKERLEME YAPIN
  Yapılan araştırmalar öğleden sonra yapılan şekerlemenin kalp krizi geçirme riskini yüzde 34 azalttığını gösteriyor. Bunun bir diğer kanıtı da 'siesta'yla ünlü İspanya'da kadınların diğer Avrupa ülkelerine göre 3 yıl daha uzun yaşamaları!

  14. MESAİ SAATLERİNİ AZALTIN
  Eğer haftada 51 saatten fazla çalışıyorsanız, bilin ki yüksek tansiyon ve dolayısıyla beyin kanaması riskiniz yüzde 25 artıyor. Bu da ömrünüzden 3 yıl çalıyor. Araştırmalar en sağlıklısının haftada 39 saat ve bunun altında çalışmak olduğunu gösteriyor.

  15. YENİ ARKADAŞLAR EDİNİN
  Avustralya'daki Flinders Üniversitesi uzmanları iyi arkadaşlıkların insan yaşamını 10 yıl kadar uzatabildiğini söylüyor. Eğer sıkıcı bir sosyal hayatınız varsa harekete geçmenin tam zamanı şimdi. Kız arkadaşlarınıza daha çok vakit ayırın. Birlikte yogaya, spora gidin. Veya iş çıkışı bir kafede buluşun.

  haberin devamı 2007 formsante aralık sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz