• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Şengün

3 adımda dizlere iyi gelecek egzersizler

Dizler nasıl güçlendirilebilir? Dizlere iyi gelecek egzersizler neler? diyorsanız ‘Diz güçlendirme egzersizlerini’ Formsante arşivinden derledik:

Yanlış hareketler, fazla kilo, hareketsiz yaşam tarzı derken vücudumuzun yükünü taşıyan dizlerimiz bir bakmışsınız alarm vermeye başlamış! Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Mustafa Şengün, uyluk ön adalesini kuvvetlendirici üç etkili egzersizi şöyle anlatıyor.

  • Önce yatağa oturun: Düz bir zemine oturup, ayaklarınızı uzatın. Problemli bacağınız düz, diğer bacağınız bükük olacak şekilde oturun. Oturur vaziyette dizinizi yatağa bastırıp, üst ön adelesini kasıp 5 saniye bekleyin, sonra gevşeyin. Ardından diğer bacakla yapın. Bu egzersizi her bir bacak için her akşam 4-5 dakika tekrar edin.
  • Ayaklarınızı uzatın: Yine düz zeminde ayaklarınızı uzatın ve problemli dizinizin altına 5-6 cm’lik bir havlu rulosu koyarak oturun. Havluya bastırıp dizinizi gererek bacağınızı düzleştirin. Topuğunuzu yerden kaldırıp 5 saniye bekleyin, sonra gevşeyin. Diğer dizinizle de yapın. Yine her bacak için 4-5 dakika uygulayın.
  • Bacağınızı kaldırın: Düz bir zemine hafif yatar pozisyonda, gövdenizi dirseklerinizle destekleyerek uzanın. Problemli olan bacağınızı düz, diğer dizi bükülü ve ayak tabanı yerde olacak şekilde tutun. Problemli bacağınızın uyluk kaslarını kasın ve bacağınız düz bir şekilde yavaşça yerden 15-25 cm kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye tutun ve ardından gevşeyin. Bu egzersizi de her bir bacak için 4-5 dakika devam ettirin.

2 HAFTA EVDE SIKI KARIN KASLARI (VİDEO) * *

 

SIKI BACAKLAR İÇİN 12 HAREKET

YAĞ YAKIMI İÇİN 22 SQUAT HAREKETİ

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here