Diğer
  Ana SayfaFitness3 farklı seviyeye 3 farklı program

  3 farklı seviyeye 3 farklı program

  -

  50 Fitness kartı ile sağlıklı yaşam cebinizde

  formsanté’nin hediyesi fitness kartları bu ay 3 farklı seviye için 3 farklı program sunuyor. Yeni başlayanlar mavi kartlarla, orta düzeydekiler yeşil kartlarla, fitness guruları ise kırmızı kartlarla form tutacak!

  Sports International Ataköy’ün fitness şefi Onur Çimşir ve yine aynı kulüpten Aslı Sözen ile birlikte hazırladığımız 50 fitness kartı, egzersizi eğlenceye dönüştürüyor. Her an yanınızda taşıyabileceğiniz kartları tüm fitness düzeylerini kapsayacak şekilde bu ay 3 bölüme ayırdık. Yeni başlayanlar, orta düzeyde olanlar ve ileri seviyedeki kişiler 50 kartın içinde kendilerine uygun egzersizleri bulabilecekler.
  Fitness eğitmeni Onur Çimşir “Hayatında ilk defa egzersiz yapan ya da düzenli egzersiz yapmayan kişiler ‘başlangıç seviyesi’ kartlarından başlayabilir. Bu programı 4-6 hafta uyguladıktan sonra performansa göre değerlendirip orta düzeye geçilebilir” diyor. Her bir grupta ise bacak, sırt, göğüs, kalça (büyük kas grupları) omuz, triseps, biseps (küçük kas grupları) ve karın bölgesine yönelik farklı egzersizler bulunuyor. Çimşir, fitness düzeyine göre nasıl bir program oluşturulabileceği ile ilgili şu bilgileri veriyor:

  BAŞLANGIÇ seviyesindeki kişiler büyük kas gruplarına yönelik egzersizlerden iki, küçük kas gruplarına yönelik egzersizlerden ise birer kart seçerek egzersiz planlarını oluşturabilirler.
  ORTA seviyedekiler büyük kas gruplarına yönelik egzersizlerden üç, küçük kas gruplarına yönelik egzersizlerden ise iki hareket uygulayabilirler.
  İLERİ seviyedekiler ise büyük kas gruplarını çalıştıran hareketlerden dört, küçük kas gruplarını çalıştıran hareketlerden ise üç kart seçerek uygulayabilirler.

  - Advertisement -

  UYARILAR, ÖNLEMLER
  ● Egzersizlerden önce ısınmayı, sonrasında da esnemeyi unutmayın.
  ● Tüm egzersizleri uygularken karın kaslarını sıkı, sırtı dik tutun. Omuzlarınızı rahat bırakın; yukarı, kulaklarınıza doğru kaldırmayın. Boynu rahat, iki omuzun ortasında doğal pozisyonunda tutmaya özen gösterin.
  ● Önemli bir sağlık sorununuz varsa, özellikle bel ve boyun bölgenizde problem yaşıyorsanız egzersiz planınızı oluşturmadan önce lütfen hekiminize danışın.
  ● Egzersizleri her zaman temkinli, dikkatli bir şekilde uygulayın. Yanlış bir hareketin ya da vücudu fitness düzeyinden fazla zorlamanın yaralanmalara neden olabileceğini unutmayın.

  Aytaç Özkardaş Gozzi
  Fotoğraflar: Ozan Kutsal

  Kıyafetler: Sarı atlet Hummel- 2/3tayt Puma- sarı&yeşil ayakkabı Puma – pembe atlet, yeşil atlet, kısa tayt ve pembe ayakkabı Reebok Fitness ekipmanları: Life Fitness EKS

  Formsante Dergisi Şubat 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz