Diğer
  Ana SayfaGüzellik30 dakikada sıkı karın, dik kalça

  30 dakikada sıkı karın, dik kalça

  -

  Tüm dünyayı etkisi altına almaya hazırlanan yeni bir yöntemin peşine düştük. Yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik dalgaları kullanan bu yöntemle; popo estetiğine rakip olarak, bıçaksız kalça dikleştirme hedefleniyor. Ayrıca yattığınız yerden sadece 30 dakikada 20 bin mekik etkisi göstererek, karın kaslarını da çalıştırıyor.

  Hatırlar mısınız, bir dönem vücuda elektrik akımları veren, “pasif jimnastik” diye adlandırılan bir uygulama vardı. Yattığınız yerden vücudunuza bağlanan elektrotlar aracılığıyla kaslarınız çalıştırılıyor, bu da incelmenize yardımcı oluyordu. Evde kullanımı da olan pasif jimnastik kemerini takıp, akşam dizi izlerken tır tır sallanıyordunuz. Sonuç? Eh işte… Şimdi başta ABD olmak üzere yurt dışında kadınların radarına giren yeni bir uygulama var. Pasif jimnastiğin son sürümü olarak karşımıza çıkan Emsculpt uygulaması dört seansta, ameliyatsız kalça dikleştirme vadediyor. Henüz karın ve kalça bölgesinde etkili olan bu yöntemin, yakında bacaklara da uygulanabileceğini belirten Doku Tıp Merkezi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Emre Kaynak’tan yöntem hakkında tüm merak ettiklerimizi öğrendik.

  Bu yöntemde, yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik dalgalarla kası uyaran sinirler uyarılıyor ve bu sinirler kaslarda kasılma yaratıyor. Normalde bir insan mekik çektiği zaman kasları kasılıyor. Bu yöntemle, kaslara zarar vermeden supramaksimal yani normalden daha fazla kasılma gerçekleştiriliyor. Dr. Kaynak, “Aslında elektromanyetik dalgalar eskiden bu yana fizik tedavide kullanılıyordu. Ancak kaslara supmaksimal etki ediyordu yani spordaki faaliyete az da olsa benzer bir şekilde çalıştırıyordu. Burada en önemli nokta kasları normalden hem daha güçlü, hem de kasılma sayısı olarak daha fazla çalıştırması ve bu esnada kasların hiçbir zarar görmemesi… Yani biz normalde mekik çekerken 3-4 saniyede bir kasılma elde ederken, bu cihazla 30 dakikada 20 bin kasılma yapıyoruz” diye anlatıyor. Kasların daha fazla uyarılması kas liflerinde büyümeye sebep oluyor. İşte bu nedenle 30 dakikada 20 bin mekik etkisi vadediliyor. Kasların normalden fazla çalışması demek, vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması anlamına geliyor. İnsan vücudu da enerji ihtiyacını doğal olarak yağlardan karşılıyor. 30 dakika gibi bir sürede kaslar o kadar yoğun çalıştırılıyor ki yağ yakımı gerçekleşiyor. Yani bu yöntemde; yağların parçalanması değil, kasların çalıştırılması sonucunda yağ yakımının gerçekleşmesi hedefleniyor.

  Liposuction’a rakip değil

  - Advertisement -

  Yüksek yoğunluklu odaklanmış elektromanyetik dalgaların kullanıldığı yöntemi, diğer vücut şekillendirme uygulamalarından ayıran en büyük fark kas yapımı ile yağ yakımının beraber olması… Bu yoğun egzersizin etkisi ile enerjiye ihtiyaç duyan kas lifleri, yoğun yağ yakımı veya parçalanmasını tetikliyor. İkinci fark olarak ise bu elektromanyetik dalgalar vücutta iç yağlanma denilen yağ kütlesini de etkisi altına alıyor. Diğer yöntemlerde genellikle göbek bölgesinde bulunan yağların parçalanması amaçlanıyor. Oysa bu uygulamada internal (iç) yağların yakılması da hedefleniyor. Sonuç olarak, iç yağlanmanın azalması da görülmesi beklenen faydalar arasında. Dr. Emre Kaynak’a bu yöntemin liposuction’a rakip olup olmadığını sorduğumuzda ise şu yanıtı alıyoruz:

  “Liposuction’a rakip değil. Bu yöntem aslında liposuction sonrası tamamlayıcı bir uygulama olarak öne çıkıyor. Yani liposuction yaptıranlara destekleyici bir işlem olarak kullanılıyor. Diyelim göbekli bir kişiye liposuction yapıldı. Bu kişi spor yapmadığı için kasları gevşek durumda. Operasyonda göbek bölgesindeki yağlar çekilip alınıyor. Yağlar gidiyor gitmesine ancak gevşek olan kaslarda herhangi bir iyileşme sağlanmıyor. İşte tam bu aşamada elektromanyetik dalgalarla o bölgedeki kasları çalıştırırsanız kasların güçlenmesini, toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Sıkılaşan kaslar sayesinde kişinin duruşu bile değişiyor. Güçlü karın kaslarıyla daha dik ve sağlam durulabiliyor. Dolayısıyla bu yöntem liposuction’ı etkili bir şekilde destekliyor. Hatta yapılan işlemlere üçüncü bir uygulama eklenerek, hedefe en yakın noktaya gelinebileceğini düşünüyorum. Bu da ultrason ve radyofrekansın birlikte uygulandığı yöntemle, sarkmış cilt kalitesinin düzelmesini sağlıyor.”

  Yakında bacak kaslarını da çalıştıracak

  Elektromanyetik dalgalı yöntem ülkemizde karın ve kalça kasları üzerinde uygulanıyor. ABD’de bacak kasları üzerinde de çalışılmaya başlandı. Yakın zamanda ülkemizde de bacaklar üzerinde çalışılması bekleniyor. Daha ileriki zamanlar için ise kadınların sorunlu bölgelerinden biri olan kol kaslarına uygun başlıkların kullanıma çıkacağı söyleniyor. Emsculpt, cerrahisiz kalça kaldırma konusunda dünyada bir ilk olma özelliği de taşıyor. Özellikle ABD’de yoğun bir şekilde kalça dikleştirme cerrahileri yapılıyor. Kim Kardashian ve Beyonce gibi ünlülerin başlattığı akımla birlikte kadınlar en çok kalkık popoya sahip olmak istiyor. Dr. Kaynak, Türkiye’nin de hızla yayılan bu akımdan etkilendiğini belirtiyor: “Cerrahi operasyonları tercih etmeyip, buna alternatif arayanların ilgisini çekebileceğini düşünüyorum.”

  KAÇ SEANS GEREKİYOR?

  Hayatında düzenli spor olmayan kişiler, tek seansta bile yoğun bir spinning dersine girmiş gibi etkilenebiliyor. Çalışmayan kasları yoğun bir şekilde çalıştırdığı için ertesi gün kişide hafif tutulma hali görülebiliyor. Yani ham biri spora gittiği zaman nasıl ertesi günlerde yürürken zorlanıyorsa, bu uygulamayla da aynı durum yaşanabiliyor. Elektromanyetik dalgalı yöntem haftada bir olmak üzere toplamda dört seans uygulanıyor. Yapılan çalışmalara göre; vücut dört seansta maksimum kas hipertrofisine ulaşıyor, gerektiği durumlarda bir veya iki seans daha uygulanıyor. Dr. Kaynak, Emsculpt da dahil olmak üzere tüm vücut şekillendirme uygulamalarının kişiyi spora ve düzenli beslenmeye yönlendirmesi gerektiğini belirtiyor:

  “Vücut şekillendirme başlığı altında uygulanan tüm yöntemlerin etkisinin ve veriminin arttırılması için kişinin bunu doğru yaşam kalitesi ile desteklemesi çok önemli…” Seanslar sırasında her türlü sportif aktivite yapılabiliyor. Uzmanlar, öncesinde ve sonrasında sporla desteklendiğinde etkisinin daha iyi olacağını belirtiyor.

  Yüzde 20 oranında yağ kaybı bekleniyor

  Yöntemin etkileri ilk seansın ardından görülmeye başlıyor. Hedeflenen görünüm ise dördüncü seansın bitmesinden sonraki bir-iki ay içinde yakalanabiliyor. Dr. Emre Kaynak, dördüncü seansın sonunda elde edilmesi planlanan görünümü şu şekilde anlatıyor: “Ben haftada üç gün spora gidiyorum. Karın kaslarım zaten çalışıyor ve bir miktar görünüyor. Bu uygulamadan sonra kaslarım çok daha belirginleşiyor. Ancak diyelim ki göbeğim var, spor yapıyorum ama karın kaslarım henüz fark edilmiyor. O zaman uygulama sonrası karın kaslarımda hafif bir şekillenme görülmeye başlıyor, duruşum dikleşiyor.” Yöntem, her insanda mutlaka etki ediyor yani kasları çalıştırmama ihtimali yok. Kadın-erkek her yaş grubunun rahatlıkla yaptırabileceği bu uygulama sadece kalp pili taşıyanlar, gebeler, emziren kadınlar ve ciddi sağlık problemi yaşayanlara önerilmiyor. Çalışmalarda dört seansın sonunda kişide yüzde 20-22 oranında yağ kaybı olduğu söyleniyor. Tabii ki bu oran kişiden kişiye değişebiliyor. Yöntemde öncelikli amaç kasın toparlanması ve yağın azaltılması. Kas kütlesinde de yüzde 19-20 artış bekleniyor. Uygulamanın etkisi ortalama bir yıl sürüyor. Dr. Kaynak, bu sürenin de kişiden kişiye değiştiğini belirterek, daha uzun olabileceğinin de altını çiziyor: “Uygulamayı yaptıran kişiyi bir yıl sonra değerlendirmeye bekliyoruz. Kişinin egzersiz şeklinden beslenmesine ve psikolojik durumuna kadar her şey sonuçları etkileyebiliyor. Eğer kişi düzenli sporunu yaparsa ve sağlıklı beslenirse uygulamanın etkisi iki yıla kadar uzayabiliyor.”

  EVDE 2 HAFTADA KARIN KASI

  Yazı: Deran Çetinsaraç  1 Yorum

  1. Dr. Emre Kaynak’i ben Doku tip merkezinden taniyorum ve sporla ilgili biri. Bence sporla ilgili biri insan vucudunun da gereklerini iyi anlayabilir. Bu emsculpt cihazi da spor yapanlara veya yapma vakti olamayanlara ciddi destek verebilecek bir cihaz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz