Diğer
  Ana SayfaTrend30 iyi şey!

  30 iyi şey!

  -

  Vücudunuzun daha iyi çalışması, daha formda olması için atabileceğiniz birçok küçük adım var. Ve üstelik bunların çoğu hiç zorlanmadan kolaylıkla uygulayabileceğimiz basit şeyler. Sağlığınız için yapabileceğiniz 30 iyi şeyi sizin için toparladık. Bu önerilere kulak verin ve hayatın tadını çıkarın

  Aytaç Özkardaş

  Şimdi yap, İlerde kazan!

  Kulaklarını koru

  Kimi barların, klüplerin kapısında 'Dikkat, içerideki ses düzeyi devamlı duyma bozukluğuna yol açabilir' uyarısını gördüğünüzde, belki de bunun sadece formalite gereği yazılmış olduğunu düşünüp ciddiye almıyorsunuz. Ancak konserlerdeki ya da havai fişek gösterilerindeki yüksek ses düzeyi, duyma duyunuza ciddi zararlar verebilir. Böyle ortamlarda bulunacağınız zaman kulaklarınıza 'silikon tıkaç' takın. (Duyma cihazları satan dükkanlarda uygun bir fiyata bulabilirsiniz.) Ayrıca kulaklıkla müzik dinlerken müziğin sesini makul seviyede tutun.

  - Advertisement -

  YAPMA!

  Tırnaklarınızı kesin. Unutmayın ki vücudumuzdaki mikropların büyük bir bölümü tırnak aralarında yuvalanıyor. Eğer kesmeye kıyamıyorsanız günde iki kez tırnak aralarınızı sabunla ve tırnak fırçasıyla yıkayın.

  Bunları her gün yiyin…

  Brokoli filizi

  Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre brokoli filizi, brokoliye oranla 50 kat daha fazla 'sulforan' içeriyor. Bu madde ise, araştırmalara göre, kanser hücrelerinin büyümesine engel oluyor. Filizleri özellikle salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

  Zeytinyağı

  Uzmanlar vücudumuzda birçok işlevi olan yağların mutlaka diyetimizin içinde olması gerektiğini söylüyor. Ama tabii ki, zeytinyağının da en sağlıklısını seçmemiz gerekiyor. Margarin, tereyağı ya da trans yağlar yerine doymamış yağ oranı yüksek olan zeytinyağını kullanabilirsiniz.

  Yoğurt

  Araştırmalar yoğurdun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, meme kanseri riskini düşürebildiğini ve mantar enfeksiyonlarına karşı koruyucu olduğunu gösteriyor.

  Aşılardan asla korkmayın

  Gripten korunmak için sonbaharda (özellikle eylül ve ekim ayları) grip aşısı olun. Ayrıca unutmayın ki, çocukken olduğunuz bazı aşılar sizi hayat boyu korumaz. Tetanozdan difteriye, hepatit A ve B aşılarına kadar bir dizi aşıyı yaptırmak sağlığınız açısından büyük bir riski ortadan kaldırmak anlamına geliyor. Siz de bu konuda doktorunuzun görüşünü alın.

  Spor bağımlısı olun

  Kardiyo çalışmanızı biraz çeşitlendirin. Koşu bandında aynı tempoda yürüyeceğinize arada 30 saniye koşun. Ya da yüzerken bir tur hızlı yüzün, sonraki birkaç tur yavaş bir tempoda yüzün. Ayrıca kardiyo, esneme, ağırlık egzersizlerini harmanlayın. Mesela koşu bandından sonra 20 dakika ağırlık çalışması yapın, hemen sonra 10 dakika yoga matının üzerinde esneme hareketlerine geçin.

  Haberin devamı 2008 Haziran sayımızda..  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz