Diğer
  Ana SayfaFitness4 Basit egzersizle, belinizi esnetin

  4 Basit egzersizle, belinizi esnetin

  -

  Bel problemleri en çok şikayet edilen sorunlardan. Uzmanlar bel, sırt ve karın adalelerini güçlendirip eklem ve yumuşak dokuların esnekliğini artırmak için egzersiz yapmayı öneriyor. Bu egzersizleri ömür boyu devam ettirmek gerekiyor. İşte evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 4 basit egzersiz…

  1.KÖPRÜ EGZERSİZİ
  Egzersize sırt ve kalça yerde, ayaklar kalça genişliğinde açık bir şekilde başlıyoruz. Nefes vermeye başladığımızda pelvisi (kalça kemiği) kendimize çekip kuyruk sokumundan itibaren vücudumuzu yavaşça kaldırıyoruz. Ancak bu sırada vücudumuz çok yukarıda değil, düz bir çizgi halinde olmalı. Aşağıya inerken, omurlar kuyruk sokumuna kadar inecek şekilde hareket etmek gerekiyor. Yukarıda nefes alıp durduktan sonra, tekrar nefes vermeye başladığımızda aşağıya doğru iniyoruz. Dikkat edilmesi gereken; omurları tek tek ve sırasıyla yavaşça kaldırmak. Sayısı: 10; 3 set (tekrar) yapılması gerekiyor.

  2.YÜZME HAREKETİ
  Bu egzersizin başlangıç pozisyonunda; alın dâhil bütün vücut yere yapışık ve yüz üstü yere uzanmış olmamız gerekiyor. Kollar ve bacaklar hafif açık; kol ve bacakları çapraz olarak yukarıya kaldırmamız gerekiyor. Hareketi yaparken dikkat edilmesi gereken; kalçanın (pelvis) ön çıkıntıları yerden kesinlikle ayrılmamalı. Yani bacak ve kol yukarıya kalkarken, kalça ve omurları aşağıya aktif olarak çekilebilmeli. Alın ve kalça kemiği yerden kalkmayacak şekilde hareket etmemiz ve bacaklarla kolları olabildiğince kontrollü, yavaş olarak yukarı kalkmamız önemli. Tekrar sayısı: Her iki bacak için 3 tekrar ve 10’ar kez yapılıyor.

  Devamı Formsante’nin Mayıs 2007 sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz