Diğer
  Ana SayfaSağlık4 El Terapisi

  4 El Terapisi

  -

  Vücudumuzdaki negatif enerjiyi atıp kaslarımızı gevşetmek, sağlıklı ve zinde olmak için en keyifli ve en kolay yöntem hiç kuşkusuz uzman ellere teslim olmak. Bu masaj bir de iki uzman, başka bir deyişle ‘dört el’ tarafından uygulanırsa, işte o zaman terapiden alınan keyif ve sonuç da iki kat artıyor!

  FUNDA ÇATAR – FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL
  Stresin vücudumuza yüklediği negatif enerji sonucunda oluşan fiziksel ve ruhsal çöküntüye karşı önlem almazsak, bedenimizde geri dönüşü olmayan hasarlar oluşabiliyor. Sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve negatif enerjiden arınmak içinse asırlardır pek çok yol deneniyor. Masaj terapileri bunlardan sadece biri ama belki de en eski, en çekici ve rahatlatıcı olanı… Üstelik, bir de bu masaj iki terapist tarafından aynı anda uygulanırsa, terapi sırasında alınan keyif ve verimlilik de haliyle ikiye katlanıyor. Biz de bu ay 'dört el' terapisini merak ettik ve rotamızı Antalya'daki Xanadu Resort Hotel'e çevirdik. Ve, uzmanlara, bu terapinin nasıl uygulandığından hangi sorunlara iyi geldiğine kadar pek çok soru yönelttik.

  4 el, 3 teknik

  Hindistan'da bin yıllık geçmişe sahip olan dört el terapisi; İsveç, shiatsu ve refleksoloji olmak üzere 3 farklı masajın kombine edilmesinden oluşuyor:

  İsveç Masajı: 18. yüzyılda İsveçli Per Henrik Ling tarafından geliştirilip tedavi amaçlı uygulanan İsveç masajı, günümüzde tüm dünyada yaygın olarak kullanılıyor. Bitkisel yağlarla yapılan bu masaj; basınç, ovma, sıvazlama, titretme, ve döndürme gibi 5 ayrı teknikten oluşuyor. Bunun için de parmak, el ve dirsekler kullanılıyor. İsveç masajında amaç; vücuda enerji vermek, stresten arındırmak ve kan dolaşımını hızlandırarak beden sağlığımızı korumak.

  - Advertisement -

  Shiatsu: Parmak basıncı anlamına gelen Shiatsu, vücuttaki yaşam enerjisinin dağılımında yaşanan dengesizliği gidermeyi hedefleyen bir masaj çeşidi. Shiatsu'da, parmaklar ve avuç uçları ile refleks noktalarına baskı yapılıyor, vücut içinde akan enerji uyarılıyor, böylelikle kas dokuları yumuşuyor ve sinir sistemi yeniden dengeleniyor.

  Refleksoloji; Kökeni Çin'de 7 bin yıl öncesine kadar uzanan refleksoloji; sağlıklı kalmak için ayaklardaki refleks noktalarını uyarmaya dayanan bir yöntem. Vücudun her bölgesinin ayaklarda bulunan belirli bir noktaya karşılık geldiği ve bunlara uygulanan basınçlarla tüm vücudun dengeleneceği prensibine dayanıyor. Temelinde, rahatsızlıkların enerjinin belli bir yerde bloke olmasından kaynaklandığı tezi yatıyor. Bu masaj tekniğinde ayaktaki refleks noktalarına uygulanan hafif ve kuvvetli basınç hareketleriyle vücudun belli bölgelerinde bloke olmuş enerji çözülüyor. Uzmanlara göre, bunun sonucunda beden fonksiyonları normale dönüyor; vücut kendi kendini iyileştirme mekanizmasını harekete geçiriyor. Ayrıca vücut stresten arınıyor, rahatlıyor ve dinleniyor.

  Haberin devamı 2008 Aralık sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz