4 HAFTADA kusursuz bir vücut

0

Gyrotonic, Amerika ve Avrupa’da en gözde salon sporlarından biri. Müdavimleri arasında Madonna, Gwyneth Paltrow ve Björk başı çekiyor. Tüm kasları en az eforla çalıştırıp, kısa sürede güçlendirecek kadar marifetli olan bu egzersiz şimdi Türkiye’de. Uzmanlar, her gün 40 dakika yaptığınız takdirde 1 ayda tepeden tırnağa sıkılaşacağınızı söylüyor.

FUNDA ÇATAR – FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL

OMUZ, KARIN VE BEL KASLARI

1. Kollarınız ve bacaklarınız omuz hizasında açık halde cihazın minderine oturun. Önünüzde bulunan iki mekanizmayı her iki avucunuzla tutacaklardan kavrayın. Bu sırada vücudunuzun üst bölümü öne doğru hafif eğik olmalı ve ayak tabanlarınız da zemine tam değmeli. Ardından dairesel hareketlerle cihazın kollarını birbirine yaklaştırırken başınızı da öne doğru eğin.

2. İki mekanizmayı, kollarınız birbirine çapraz duracak şekilde her iki avucunuzla tutacaklardan kavrayın. Bu pozisyonda vücudunuzun üst bölümü ve başınız yana doğru çevrilmiş olmalı. Ardından nefes alarak cihazın kulplarını kollarınız birbirine paralel olacak şekilde çevirin. Nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönün.

3. Bacaklarınızı omuz hizasında açıp, ayak tabanlarınızı da zemine değdirerek cihazın minderine oturun. Vücudunuz mekanizmaya dönük şekilde başınızın hizasında bulunan yaylı ipleri, iki bileğinize dolayın. Sol elinizi aşağıya doğru çekerken, aynı anda başınızı ve vücudunuzun üst bölümünü sanki arkayı görmek istercesine sola doğru çevirin. Aynı hareketi diğer elinizle de tekrarlayın.

4. Mekanizmaya yan dönmüş halde oturduktan sonra yaylı ipleri iki bileğinize dolayın. Şimdi nefes alarak iki kolunuzu aşağıya doğru çekin. Hareketi uygularken vücudunuzun üst bölgesi de kollarınızla birlikte aşağıya doğru kaymalı.

KARIN BÖLGESİ KASLARI

5.Sırtüstü uzanın ve yaylı mekanizmayı iki elinizle kavrayın. Bacaklarınızı büküp, ayak uçlarınızı minderin uç kısmına yerleştirin. Şimdi sol diziniz ile alnınızı birbirine doğru yaklaştırırken, her iki elinizi de yaylı mekanizmayla birlikte aşağıya doğru çekin. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönerek egzersizi diğer bacağınız ile tekrarlayın.

BACAK KASLARI

6. Zemine, sadece beliniz yerde olacak şekilde sırtüstü uzandıktan sonra her iki bacağınızı yaylı mekanizmadan geçirin. Yaylı mekanizmayı dizlerinize kadar çekin. Bu pozisyonda bacaklarınızın üst kısmı birbirine bitişik olmalı. Baldırlarınızı da yanlara doğru açarak parmaklarınızın uçlarını zemine değdirin. Ardından bacaklarınızın üst kısmını yanlara doğru açarken baldırlarınızı da parmak uçlarınızı birbirine değinceye dek yaklaştırın.

Haberin devamı 2008 Eylül sayımızda…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here