Diğer
  Ana SayfaTrend4 KADIN 4 TERAPİ öyküsü

  4 KADIN 4 TERAPİ öyküsü

  -

  Kimi şiddetli migren ataklarından kurtuldu, kimi kariyerine sıfırdan başlayarak yeni bir hayata yelken açma cesaretini buldu. Dört farklı kadının ortak noktaları ise yaşam kalitelerini düşüren sorunlarından ‘alternatif’ terapilerle kurtulmuş olmaları.

  FUNDA ÇATAR – FOTOĞRAFLAR: AHMET GÜL

  NLP'den faydalandı

  Zeynep Özyılmazel 30 yaşında – Fotoğrafçı

  'Kariyerimi sıfırlayıp, her şeye yeniden başladım'

  - Advertisement -

  Daha önce bir kez NLP seansına katılmış, bu yöntemden hiç hoşlanmamıştım. Çünkü, NLP beni değişime zorluyordu. Ben ise değişime hazır olmadığım için hep direniyordum. Ancak bazı sorunlarımı çözmekte güçlük çekince, bu kez, bir de Cengiz Eren'den NLP tekniğini öğrenmeye karar verdim. İlk başlarda değişim konusunda yine zorlanmama rağmen bu kez vazgeçmedim ve sonunda çok önemli gelişmeler kat ettim. Sorunlarımdan biri, istemediğim bir alan olan halka ilişkiler sektöründe çalışmamdı. Ben hiçbir zaman, "kariyerimi halkla ilişkiler üzerine yapmak istiyorum. Bana uygun olan şirketlere cv'mi alıp, gideyim" demedim. Önüme çıkan iş tekliflerini hep sorgulamadan kabul ettim. İşimde mutlu değildim, çünkü aslında gönlümde yatan meslek fotoğrafçılıktı. Her gün hiç istemediğim bir yere gitmek zorundaydım. Beynim de gitmemek için kendine bir sistem geliştiriyor; sürekli hasta oluyordum. Dolayısıyla 'ben istemediğim için gelmiyorum' demek yerine "hastayım, gelemiyorum" diyordum. Artık bir karar vermem gerekiyordu; ya işime devam edip mutsuz bir yaşam sürmeyi kabullenecek ya da riske girip fotoğrafçılık alanına adım atacaktım. Ancak karar verdiğiniz zaman değişim süreci başlıyor. Benim de değişime direncim olduğu için bir türlü karar aşamasına gelemiyor; bunun için de kendime pek çok makul nedenler sıralıyordum; sonuçta prestiji olan bir işim, çok iyi de müşterilerim vardı. Finansal açıdan da bir sorun yaşamıyordum. Eğer fotoğrafçı olmaya karar verirsem, iş hayatımda elde ettiğim pek çok şeyi bir anda silip, her şeye en baştan başlamam gerekecekti. Bir süre para kazanamayacak, fotoğrafçılık üzerine aldığım eğitimi tamamlayacak, pek çok şey öğrenmek zorunda kalacak, hatta bir fotoğrafçının yanında asistan olarak çalışıp, bu süreçte belki de çay kahve servisi bile yapmam gerekecekti. İşte bu değişim süreci beni çok korkutuyordu.

  Korkularımla baş edebiliyorum

  NLP sayesinde bu korkularımın üstesinden gelip, karar verebilmeyi öğrendim. Artık değişime hazırdım ve harekete geçebilirdim. Birkaç kez NLP seansı aldıktan sonra yaptığım ilk şey işimi bırakmak oldu. Bir yıldır hayatımı fotoğrafçılıktan kazanıyorum. Tabii ki bu mesleğin de kendine özgü zorlukları var; artık bir şirkete bağlı çalışmıyor, kendi işimi kendim kapmak zorunda kalıyorum. Bazen bir ay çok iyi işler alıp, ertesi ay hiçbir şey yapamayabiliyorum. Dolayısıyla kendimi finansal anlamda da çok iyi yönetmem gerekiyor. Ancak, her şeye rağmen, sevdiğim bir işi yaptığım için çok mutluyum. Bendeki önemli değişikliklerden biri de, uzun süre acı çekmeden karar verebiliyor olmam. Eskiden, herhangi bir konuda terslik yaşadığımda, ancak uzun süre acı çektikten sonra, 'karar vermem' gerektiğini fark ediyordum. Oysa şimdi acının geldiğini hissettiğim an, 'Bir yerde hata var, şimdi değişiklik yapmak lazım' diyorum. Böylelikle, gereksiz yere acı çekmiyorum. Bir başka sorunum da, hangi yönde karar vermem gerektiğini genellikle hep başkalarına bırakmamdı. Dolayısıyla, çevremde sürekli olarak benimle ilgili kararlar verecek insanlara ihtiyaç duyuyordum. Bu kez de hayatımı onlar yönetmeye başlıyordu. Böyle olunca da, aramızda çatışmalar çıkıyor, zaman zaman iletişimimiz bozuluyordu. NLP seansları sırasında gördüm ki hayatımı aslında ben yönetmiyormuşum. Bu teknik sayesinde her şeyden önce hayatımı kendim yönetebilir hale geldim.

  Haberin devamı 2008 Ağustos sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz