Diğer
  Ana SayfaBebek4 Pratik Formül

  4 Pratik Formül

  -

  Pişik, bebeklerde sık rastlanan cilt sorunlarından biri. Bu yüzden henüz oluşmadan önlem almakta yarar var. Eğer yazımızdaki 4 pratik formülü uygularsınız, bebeğinizin poposu kuru, siz de mutlu olursunuz.

  Seral Çelik

  Bebeğinizin cildi yumuşacık ve kadife gibi olduğundan sevmeye doyamazsınız ama dikkat! Cilt güzelliğinin devam etmesi için özellikle bez bağlanan bölgesine dikkat etmeniz gerekiyor. Üstelik yalnızca güzelliği değil, sağlığı için de aynı özeni göstermelisiniz. Çünkü pişik, bir çeşit cilt tahrişi olduğu için bebeği huzursuz ettiği gibi, mantar gibi zararlı bakterilerin gelişimine de zemin hazırlar. Gelin şimdi pişiğin nasıl oluştuğuna bir göz atalım. Ardından pişiği önlemek için cilt hastalıkları uzmanı Elif Topçu'dan öğrendiğimiz;

  4 pratik formülü sunalım…

  Altını temiz tutun

  - Advertisement -

  Malum bebekler, bezlerine sık sık çiş ve kaka yaparlar. Bebeğinizin kirlettiği bezi zamanında değiştirilmezse, tahriş kaçınılmazdır. Örneğin idrar, bezde uzun süre kalırsa, amonyak maddesine dönüşür. Dışkı idrarla birleşince daha zararlı hale gelir. Özellikle bebeğiniz ishal geçiriyorsa, sulu kaka cildini çabucak tahriş edebilir.

  Dikkat etmeniz gereken ilk kural; bebeğinizin altının uzun süre ıslak kalmamasıdır. Çünkü popo bölgesinde oluşan nem ve sıcaklık, bazı zararlı bakterilerin yaşaması için ideal bir zemindir. Bunun yanı sıra bezin cildine sürtünmesi cilt tahrişi arttırır. Tahriş olması ki siz bunu, o bölgede oluşan kızarıklık olarak fark edersiniz, cildin zararlı bakterilere karşı savunmasız kalması demektir.

  Havalandırın

  Altını günde 2 ya da 3 kez 5-10 dakika havalandırın. Ilık bir odada altını açın. Altına hazır temiz bezini koyun ve cırt cırtlarını çok gevşek bir şekilde bağlayın. Ya da yine sıvı geçirmeyecek bir örtü, onun üstüne de yine temiz bir bez koyun.

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz