Diğer
  Ana Sayfaİlişki40 yaş sonrası seks ve kaldırılması gereken önyargılar

  40 yaş sonrası seks ve kaldırılması gereken önyargılar

  -

  Kadınlar, 40 yaşından sonra erkeklere daha gerçekçi bir gözle baktığı için hayal kırıklığına uğrama tehlikesi de azalıyor. Kadınlarda artan yaşla birlikte cinsel tatmin de artıyor. Araştırmalara göre orgazm 40 yaşından sonra daha yoğun yaşanıyor. Peki, 40 yaş sonrası seks nasıl olur ya da olmalı? 40 yaş sonrası sekste kaldırılması gereken önyargılar nelerdir? 40 yaş sonrası cinsellik olur mu?

  Cinsellik, ilerleyen yaşlarda daha da kusursuz hale geliyor! 40 yaş üstü kadınların yarısı cinsel hayatından memnun olduğunu ifade ediyor. 55 yaş üstü kadınlarda bu oran yüzde 70’e kadar çıkıyor. Bu durumda bazı önyargıları ortadan kaldırmak gerekiyor.

  Önyargı 1:

  40 YAŞ ÜZERİ KADINLAR SEKSE DAHA AZ İLGİ DUYUYOR

  48 yaşındaki Aysun, 44 yaşındaki yeni sevgilisiyle yaşadığı cinsel deneyimlerden çok mutlu olduğunu anlatıyor. 20’li yaşlardaki kadınların daha aktif bir seks hayatı yaşadığı düşünülür hep. Bu varsayımı bir inceleyelim:

  20’li yaşlardaki kadınlar evlenir, çocuk sahibi olur. Bebeğin sorumluluğunun getirdiği stres, hormonal değişiklikler ve henüz bir düzene sokulamayan yaşam bu yaştaki kadınları derinden etkiler. ‘Emzik olsun mu olmasın mı?’, ‘Hangi halıyı alsam?’ gibi sorular, ev ya da otomobil taksiti bu yaşlardaki kadınların akıllarını kurcalarken, genelde aynı yaşlardaki eşlerinin ‘seks iştahlarını’ doyurmakta güçlük çekmelerine neden olabilir. 40 yaş sonrasında ise cinsel hayatı olumsuz etkileyen bu faktörler ortadan kaybolmuştur. Yemekler artık ezberlenmiştir. Kira, telefon faturası ve sigorta primleri kendi hesaplarından ödenir, çocuklar yetişkinliğe adım atar. Kadınlar kendilerine daha çok zaman ayırır. Özellikle de cinselliklerine…

  - Advertisement -

  Önyargı 2:

  40 YAŞ ÜZERİ KADINLAR SEKSİ DEĞİLDİR

  Birçok sosyolog ne yazık ki kadınların belli bir yaştan sonra cinsel açıdan ‘görünmez’ olduğunu iddia ediyor. Ünlü Amerikan Kinsey Raporları’nın devam raporuna göre, 40 yaş üstü kadınların yalnızca yüzde 50’si aktif bir cinsel hayata sahip. Yakın çevrenize bir bakın:

  Yeterince çekici olamamaktan şikayetçi 40’lı yaşlardaki bazı kadınlar kendiliğinden ‘görünmez’ olmayı tercih ediyor. Tamam, belki de 20 yaşındayken güzelliklerinin doruğundaydılar. O ‘fıstık’ gibi vücutları artık iki kez doğum yapmış, sayısız güneş banyosu görmüş ve uzun yıllar bilgisayarın başında oturmaktan şekil değiştirmiş olabilir. O vücut, şarap sefalarını geçirmiş, çevresel olumsuzluklara karşı gelmiş, yeme ataklarına karşı göğüs germiş… Yine de sadece bu sebeplerden dolayı cinsellikten uzak durmaya gerek yok! Cinsel yaşam üzerine yapılan araştırmalara katılan birçok erkek, cinsel açıdan kendine güvenen ve deneyim sahibi kadınları tercih ettiğini belirtiyor. Bu erkekler sürekli ‘rehber’ rolünü üstlenmek istemiyor. Kalçalardaki selülitlere de aldırmıyor. Onlar için önemli olan, kadının cinsel performansı. Aramızda yaşlandıkça egosunu genç sevgililerle pohpohlamak zorunda olmayan harika erkekler var hala! 

  Kim demiş, 40 yaş üstü kadınlar seksi değildir diye… Vücudunuzda ufak tefek kusurlar olabilir, ama çekicilikte artık ‘beynin seksiliği’ devreye girmeye başlar…

  Önyargı 3:

  40 YAŞ ÜZERİ KADINLARIN CİNSEL BEKLENTİLERİ DAHA DÜŞÜK

  Hiç alakası yok!.. Erkeğin cinsel performansı 30 yaşından sonra gitgide düşerken kadının performansı bu yaşta doruğuna ulaşıyor ve uzun yıllar boyunca aynı düzeyde kalıyor. Bu bilgiler bilimsel olarak kanıtlanmış. Kadının cinsel performansı düşse bile buna genelde erkeğin performans düşüşü neden oluyor. Yaş ilerledikçe kadının cinsel beklentileri artıyor. ‘Seks ya iyi olsun ya da hiç olmasın’ düşüncesi hakim olmaya başlıyor. Beceriksiz ‘girişimler’lere tahammül kalmıyor. Erkek ya başarılıdır ya da değildir. Değilse vakit kaybedilmiyor. Fakat kadınlar tabii ki romantik duygular da besleyebilecek durumdalar. Sadece ilerleyen yaşla birlikte daha az illüzyonla yaşıyorlar.

  40 yaş sonrası

  Önyargı 4:

  40 YAŞ ÜZERİ KADINLAR AŞIK OLMAZ

  Genç erkekler genç kadınları tercih eder; yaşlı erkekler de genç kadınları… Olabilir. Fakat paniğe kapılmayın: Bu görüş her zaman geçerli olmayabiliyor. Çekici erkeklerin ilgisini çekmek için film yıldızı gibi görünmek zorunda değiliz. Bir erkeğin bizim için neler yapabildiğini ve bizim onun için neler yapabildiğimizi bildiğimizden beri aday portföyü genişliyor. Kollarımızın arasındaki erkek öncelikle sadece kollarımızın arasındaki erkektir. Sorumluluk sahibi olmaktan çekindiği için kaçması an meselesi olan düşman değildir. Potansiyel aile babası da değildir. Mesele bu değil. Erkek artık mutluluğun özeti anlamını taşımıyor. Ve bu yüzden bizi artık çok büyük bir hayal kırıklığına uğratamıyor. Statüsü eskisi kadar umurumuzda olmuyor çünkü o statüye çoktan kendimiz ulaştık. Annemiz ondan hoşlanmasa da önemli değil? O artık seçimlerimize karar vermiyor. ‘Bana uygun mu?’, ‘ Ömrümün sonuna kadar yanımda olacak mı?’, ‘Bana güven veriyor mu?’ gibi sorular da artık beynimizi meşgul etmiyor. Tamam, talepler azalmış olabilir, ama bir erkekten fazlasını kim ister ki zaten?

  Önyargı 5:

  40 YAŞ ÜZERİ KADINLAR KUCAKLAŞMAYI SEVİYOR

  Kim uydurmuş bunu?? Sarılmak hiç kuşkusuz çok güzel. Ama cinselliğin yeri başka. Tıbbi uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için cinselliği tıpkı spor gibi öneriyor. Aktif bir cinsel hayatı olan kadınlar menopoz döneminde daha az sıkıntı çekiyor ve depresyona daha az eğilimli oluyor. Seks, yaşlanmaya karşı en etkili yöntemlerden biri. Amerikalı yazar Erica Jong, ‘Yaşlılıkta Seks’ konulu makalesinde şöyle diyor: “Yaşı ilerlemiş kişilerin seksle ilgili kabul etmeleri gereken tek şey, seksin daha farklı, daha huzurlu olduğudur.” Ne kadar güzel, değil mi? Seks, içinde bulunulan anla ilgili, dış dünyayla değil. Seks, özgüveni geliştiriyor, sakinleştiriyor ve bağları güçlendiriyor. Eskiden kusursuz vücudumuz vardı, ama onunla neler yapabileceğimizi bilmiyorduk. Şimdi ise ufak tefek kusurlarımız var, ama cinsellikten keyif alıyoruz. Eğer istersek!

  CİNSELLİKLE İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER

  DERLEYEN NURAN BATU

  Seninle Dergisi Mart 2012 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz