Diğer
  Ana SayfaGüzellik5 YAZ HATASI 5 S.O.S ÇÖZÜM

  5 YAZ HATASI 5 S.O.S ÇÖZÜM

  -

  Dergiler, gazeteler yazdı, uzmanlar tekrar tekrar söyledi. Ama siz dinlemediniz ve yazın en fazla yapılan 5 güzellik hatasını tekrarladınız. Oysa, bu sonbahara eskisinden bile daha güzel girmek istiyorsunuz. O zaman şimdi telafi zamanı: İşte yazın 5 hatası ve bunları silmek için 5 çözüm önerisi…

  Elif Nazlı Duran

  Bazen hepimiz bile bile hata yapabiliyoruz; bunun nedeni kimi zaman ihmalkarlık, kimi zamansa daha güzel görünme isteği olabiliyor. Özellikle de söz konusu bronz bir tene sahip olma isteği olduğunda! Dermatoloji uzmanları bizleri, bıkmadan usanmadan 'güneşin zararlı etkilerine dikkat! diyerek uyarsa da, çoğumuz 'bu sezon da bronz olmam gerekli' diyor ve yüksek faktörlü güneş ürünlerini kullanmayı yine ihmal ediyoruz. Tabii bu, yaz boyunca yapılan tek hata değil; saçları tuzdan ve klordan korumamak, el ve ayak bakımını ihmal etmek de yine pek çoğumuzun yaptığı yaz hatalarının başında geliyor. Ancak, şanslıyız ki, bu hatalar telafisi olmayan cinsten değil. Dilerseniz evde yapacağınız, dilerseniz de enstitülerde yaptıracağınız bakımlarla cildinizi ve saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz.

  HATA 1

  Güneş koruyucusu kullanmadınız, lekeleriniz var

  - Advertisement -

  ÇÖZÜM: Leke giderici kremler ve bakımlar
  Yaz sonunda güzelliğimize gölge düşüren en büyük sorunlardan biri de pigment lekeleri. Özellikle güneşe korumasız çıkanlar yüzlerinde oluşan, çeşitli büyüklüklerdeki kahverengi lekelerle baş etmek zorunda kalabiliyorlar. Pigmentasyon lekeleri ciltteki melanin miktarının artması ve eşit olmayan bir şekilde dağılmaya başlamasıyla oluşuyor. Pigment lekelerinin en büyük nedeni ise güneş, akne ve bu akneleri sıkmak. Bu lekeler hormonal dengesizlikler sonucu da oluşabiliyor; doğum kontrol haplarının kullanımı, hamilelik ve stres, bu hormonal dengesizliklere neden olan başlıca etkenlerden. Tabii bir de çiller var ki onların oluşum nedenleri genetik ve yine güneşle birlikte artıyor.
  Çözüm olaraksa, peeling içerikli temizleyiciler, losyon ve kremler, antioksidan nemlendiriciler ve güneş koruyucuları ve leke ürünleri her gün düzenli olarak kullanılabilir. Soyucu özelliği olan maskeleri ve antioksidan maddeleri ise haftada bir kez kullanmak yeterli.

  Hata 2

  Koruyucu kullanmayı ihmal ettiniz, saçlarınız soldu

  ÇÖZÜM: Kestirin ve yaz sonrası bakım ürünlerinden yararlanın
  Ne yazık ki güneş saçların en büyük düşmanı. Saçları kurutuyor, çoğu zaman kırılmalarına, matlaşmalarına neden oluyor. Normal saçların bile rengini açan güneş ışınları boyalı saçların ciddi şekilde renk değiştirmesine neden olabiliyor. Ayrıca deniz, havuz suyu, ısı ve nem de saçların kalitesini olumsuz yönde etkileyen diğer faktörlerden. Kısaca yaz sonunda en büyük zararı saçlar görebilir ve siz matlaşmış, cansızlaşmış, kırıklarla dolu saçlarla baş başa kalabilirsiniz.
  Saçlarınızı yazın olumsuz etkilerinden kurtarmanın en etkili yolu tabii ki biraz kestirmek. Ayrıca saçları canlandırmaya yönelik yaz sonrası bakım ürünleri de onların eski canlılığına kavuşmasını sağlayabilir. Saçlarınızın tipine uygun olarak seçtiğiniz maskeyi en az haftada bir kez uygulamanız gerekiyor. Eğer saçlarınız gerçekten çok yıprandıysa, kuaförünüze danışarak daha kısa bir modele ve renk değişikliğine de gidebilirsiniz.

  Haberin devamı 2008 Eylül sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz