Diğer
  Ana SayfaKoronavirüs50 gündür vaka yoktu... DSÖ'den tedirgin eden Çin açıklaması

  50 gündür vaka yoktu… DSÖ’den tedirgin eden Çin açıklaması

  -

  Koronavirüs salgının başladığı Çin’de uzun bir aradan sonra yeni vakalar görüldü. DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in başkenti Pekin’de 50 gün sonra yeni tip koronavirüs vakaları tespit edildiğini açıkladı.

  Çin’de son günlerde Covid-19 vakalarında ani artış görülen Pekin’deki duruma değinen Ghebreyesus, “Geçen hafta Çin, 50 gün tek vakanın görülmediği Pekin şehrinde yeni bir vaka dizisi rapor etti. An itibarıyla 100’den fazla yeni vaka teyit edildi.” diye konuştu.

  KORONAVİRÜS VAKALARI ARTTI

  Ghebreyesus, salgının kaynağı ve kapsamının araştırıldığını kaydetti. Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’da Kovid-19 vakalarının arttığına dikkati çeken Ghebreyesus, salgını kontrol altına almış ülkelerin dahi ikinci bir dalga için “uyanık olması” gerektiğinin altını çizdi.

  ”YENİ VAKA KÜMELERİ” ENDİŞE VERİYOR

  DSÖ Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise pek çok ülkede ortaya çıkan Covid-19 “yeni vaka kümelerinin” endişe kaynağı olduğunu söylüyor. Ryan, “Fakat görmek istediğimiz şey buna karşı acil müdahalede bulunulması ve geniş kapsamlı önlemler alınmasıdır.” diyor.

  Pekin’de ortaya çıkan yeni vakaların genetik diziliminin Çin hükümeti tarafından yayımlanması çağrısında bulunan Ryan, böylelikle bu vakaların Avrupa’dan Pekin’e sıçramış olabileceğine dair iddiaların doğruluğunun ortaya çıkacağına işaret etti.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz