Diğer
  Ana SayfaHaber59 yaşında koronavirüsü yendi; neler yaşadığını anlattı

  59 yaşında koronavirüsü yendi; neler yaşadığını anlattı

  -

  İtalya koronavirüs (Corona Virüs) nedeniyle en fazla ölümün yaşandığı ülke haline geldi. 30 Mart itibarıyla İtalya’da 11 bin 590 kişi hayatını kaybetti. İtalya’daki vaka sayısı 101 bini aştı. Peki, koronavirüs sonrası iyileşen insanlar neler yaşıyor?

  Koronavirüse yakalanıp iyileşen 59 yaşındaki Morena, yaşadıklarını Deutche Welle’ye anlattı:

  İsmim Morena. 21 Şubat’ta 59 yaşına bastım. Milano yakınlarındaki küçük kasabada yaşıyorum. Kozmetik üreten bir fabrikada işçiyim ve koronavirüsü kaptım.

  GÜÇLÜ SOĞUKALGINLIĞI, KURU ÖKSÜRÜK, İŞTAH KAYBI

  Başlagıçta bunu düşünmemiştim, normal bir soğukalgınlığım sandım, normal semptomplarım vardı. Beni uzun süre bırakmayan güçlü bir soğukalgınlığım vardı.  Çok kuru öksürük, iştah kaybı vardı. Bir madende 20 saat çalışmış gibi çok yorgun hissediyordum. Birkaç gün normal tedavi gördüm, hiçbir şey olmuyordu. Öksürük daha da kötüleşiyordu.

  Bu yüzden endişelenmeye başladım. Çünkü 2 hafta önce Çin’e seyahat eden insanlarla temas etmiştim.

  - Advertisement -

  Durum iyi gitmeyince hastaneye gittim ve Covid 19 testi yaptırdım. 25 Şubat’ta sabah 03.00’de doktor yanıma geldi ve ne yazık ki Covid testimin pozitif çıktığını söyledi. Bir buçuk gün daha Bergamo Hastanesi’nde izolasyonda kaldım. Durumum endişe verici değildi, nefes alabiliyordum. Kötüleşmeyen bir zatürre geçiriyordum. Bu nedenle evde karantinada kalmama karar verildi. 17 Şubat’tan bu yana hastaneye gitmek dışında evden ayrılmadım.

  Sonucun pozitif olduğunu ilk söylediklerinde çevremdeki insanlar için  kendim için olduğundan daha fazla  endişe ettim. Hala biraz daha soğuk algınlığım var, öksürük devam ediyor. Neyse ki Covid-19 zatürrem kısmiydi, hastaneye biraz daha geç gitsem iki tarafta da olabilirdi.

  HASTANEDE SOĞUKALGINLIĞI DEDİLER

  Koronaya yakalandığımı fark ettiğimde hala pandeminin paşındaydık, virüs testi pozitif çıkan çok az insandık. Durum gerçekten kontrole edilmedi. Hastaneye geldiğimde beni kabul etmek bile istemediklerini düşünün, bana bunun bir soğukalgınlığı olduğunu; bunun için acil durum numarası aramamı söylediler.

  Sadece Çin’den yeni gelen insanlarla temas kurduğumu söylediğimde beni kabul ettiler. O zaman kadar sadece hasta insanlarla, ya da asyadan yeni gelenlerle temas edenlerin tehlikeli olduğunu düşünüyorlardı.

  HASTALIK ÇOK BULAŞICI

  Ama öyle değildi. Hastaneye gittiğimde bu çılgınlığın başlangıcındaydık. Şimdi neredeyse çöküyoruz. Çok bulaşıcı. Sempton göstermeyen ve çok hafif semptomları olduğu için virüs taşımadığını düşünüp ortada gezen çok insan var.

  Çok riskli çünkü biz kendimiz etrafımızdaki insanlar içni potansiyel olarak tehlikeliyiz.

  Bazı deneyler yapıyorlar, antikorumu almak için kan bağışı yapmam istediler.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz