Diğer
  Ana SayfaKoronavirüs6 soruda Coronavirüs! Dünyanın konuştuğu Corona Virüsü nedir?

  6 soruda Coronavirüs! Dünyanın konuştuğu Corona Virüsü nedir?

  -

  Dünya Çin’den yayılan Coronavirüsü konuşuyor… Peki, coronavirüs nedir, belirtileri nelerdir? Coronavirüs bulaşıcı mıdır? Coronavirüs ölümlere sebep olur mu? İşte 6 soruda Coronavirüs…

  Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs birkaç hafta içerisinde hızla yayıldı. Virüse Çin dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Çinli yetkililer şu ana kadar virüse yakalanan 830’dan fazla kişiyi tespit ettiklerini söylüyor. Ancak sağlık uzmanları sayının daha da fazla olduğu konusunda endişeli. Peki, dünyanın konuştuğu Coronavirüs ne? Belirtileri neler? Nasıl bulaşıyor?

  Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Selda Kömeç, corona virüs hakkında bilinmesi gerekenleri ve merak edilenleri sizler için detaylandırdı.

  CORONAVİRÜS NEDİR?

  Coronovirüsler; memelilerde ve kuşlarda enfeksiyon yapabilen, birçok alt tipi bulunan virüslerdir. İlk defa 1960 yılında etken saptanmıştır ve nerden geldiği de saptanamamıştır. İnsanda enfeksiyon yaptığı bilinen 7 alt tipi bilinmektedir: HCoV-229E, HCoV-OC43, SARS-CoV, HCoV-NL63, Human coronavirus HKU1, MERS-CoV ve en son olarak Wuhan coronavirüs(2019-nCoV). Genellikle hafif gribal enfeksiyonlar yapar ve kendiliğinden iyileşir ancak ağır hastalık tablosu ile de karşımıza çıkmaktadır. Birçok defa dünyanın çeşitli bölgelerinde salgınlara neden olmuştur.

  - Advertisement -

  CORONAVİRÜS BELİRTİLERİ NELER?

  Coronavirüs belirtileri şunlardır:

  • Ateş
  • Titreme
  • Burun akıntısı
  • Öksürük
  • Boğaz ağrısı
  • Bulantı
  • Kusma
  • İshal
  • Karın ağrısı

  Genelde enfeksiyon, bulaştıktan 5 gün ila 2 hafta sonra belirti vermeye başlar. Bulaşma yolu diğer gribal enfeksiyonlar gibi öksürük, aksırık ve yakın temasla gerçekleşir. Hastada ateş, titreme, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı görülür. Bazen bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikâyetlerine de neden olabilir. Hastalık ilerlerse dispne (solunum sıkıntısı) ve pnömoni (akciğer enfeksiyonu) oluşabilir. Daha ağır vakalarda çoklu organ yetmezliği ve ölüm görülmektedir. Ağır vakalar daha çok kalp ve akciğer hastalığı, bağışıklık sistem yetersizliği veya yaşlı kişilerle ufak çocuklarda görülür.

  CORONA VİRÜSÜ YARASALARDAN YILANLARA MI GEÇTİ?

  CORONAVİRÜS TANISI İÇİN NE GEREKİR?

  Tanıda virüs RNA’sını saptamaya yönelik testler vardır. Ancak bunlar rutinde uygulanabilir değildir. Çünkü bunlar hem pahalı hem de sonuçlanma süresi uzun olan testlerdir. Ancak salgın durumunda epidemiyolojik açıdan kullanılmaktadır.

  CORONAVİRÜSÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

  Coronavirüs için kullanılabilecek spesifik bir antiviral tedavi yoktur. Antibiyotikler de tedavide etkisizdir. Şikâyetlere yönelik (ateş düşürücü, öksürük ve burun akıntısı ilaçları, vb.) tedavi verilir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın kısa sürede geçmesinde etkilidir. Solunum sıkıntısında solunum desteği verilir ve gerekirse yatarak tedavi edilmelidir. Hastalığın aşısı mevcut değildir.

  CORONAVİRÜS’TEN KORUNMA YOLLARI

  Coronavirüs ve diğer enfeksiyonel virüslerden korunma yolları

  • Vücudun bağışıklık sisteminin üst düzeyde tutmak; hastalığın bulaşmasından korunmak için önceliklidir.
  • Dengeli beslenme, düzenli uyku, stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, sigara ve alkolden uzak durmak bu açıdan önemlidir.
  • Maske takılması, ellerin sık sık yıkanması, öksürük ve hapşırık durumunda mendil kullanılması, yabancı yüzeylerle temastan sonra ellerin yüze, buruna, ağza ve gözlere temas ettirilmemesi uygun olur.
  • Hastalık hayvanlardan da bulaşabildiği için hastalık şüphesi taşıyan evcil ve yabani hayvanlardan uzak durulması tavsiye edilir.
  • Hasta kişilerden ve kapalı mekânlardan mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

  ÜLKEMİZ İÇİN TEHLİKE YARATIR MI?

  Coronavirüs şu anda Çin’de salgın olarak ortaya çıkmıştır ve ölümlere de neden olmaktadır. Hastalıkta bulaşmanın çok kolay olduğu ve dünyadaki ulaşım olanaklarının fazlalığı göz önüne alındığında; tüm dünyaya yayılma ihtimali vardır.

  SAĞLIK BAKANI’NDAN CORONA VİRÜSÜ AÇIKLAMASI

  ULAŞIMA DURDURMA KARARI

  ÇİN’DE ORTAYA ÇIKAN CORONA VİRÜSÜ ABD’YE SIÇRADI  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....