Diğer
  Ana SayfaBebek6 Zeki Çözüm

  6 Zeki Çözüm

  -

  Yemek seçenler, emzik bağımlıları, lazımlık kullanmayan tembeller ve diğer minik canavarlarla başa çıkmak için annelerden denenmiş dahiyane yöntemler… Ufaklığın kötü alışkanlıklarını biran önce ortadan kaldırmak istiyorsanız, okuyun ve deneyin!

  Esin Eğrilmez

  1. Tuvalet alışkanlığı için inatlaşma…

  4 yaşındaki oğlum Mehmet sözde tuvalet alışkanlığını kazanmıştı ama tuvalete pek de istekli gittiği söylenemezdi. Tutabildiği kadar tutuyordu. Bir gün Mehmet, her zamanki gibi tuvaletini son ana kadar tutuyor, ortalıkta dört dönüyordu. 'Tuvalete gitme zamanı tatlım' dedim. Tabii ki, işe yaramadı. Sonra babası Mehmet'e şöyle dedi; 'Şimdi tuvalete gidersen sana 1 TL veririm.'
  Mehmet teklifin gerçek olup olmadığını tartmaya çalışıyordu… Eşim cebinden 1 TL'yi çıkardığında Mehmet uçarcasına tuvalete koştu. 'Ona tuvalete gitmek için rüşvet almayı mı öğreteceksin?' diye sordum. 'Ona böyle mi örnek oluyorsun?' Eşim muzipçe baktı. Olan şuydu; O günden itibaren, Mehmet tuvalete gitmek konusunda yeni bir anlayışa sahip oldu. 'Neden tutayım ki?' diye düşünmeye başladı. Aynı taktiği yine kullanır mıyım, emin değilim, ama şunu öğrendim;
  Bazen yaratıcı olmak ve kuralları biraz
  esnetmek işe yarayabiliyor.'

  2. Sofra kavgaları

  - Advertisement -

  Elif, kızı Ceyda'nın sağlıklı yiyeceklerin tadına bile bakmamasından usanmıştı. "Brokoli, şeftali, biftek veya değişik kokan hiçbir şeyi yemiyordu" diyor Elif.

  Bir gün çözümü tesadüfen buldu: 'Benim tabağımdan yemesine izin verdim. Gülünç gelebilir ama işe yaradı'. Böylece Ceyda yemeklerini annesinin tabağından yemeye başlamış ve gittikçe yeni tatlar deneyen bir minik gurme haline gelmiş. "Şu anda Thai yemeği bile yiyor" diyor Elif.

  Gerçekten de, okul öncesi yıllarda, yemek masası bir savaş meydanına dönebilir. Bu konuda ise minik Mehmet'i örnek vermek istiyoruz. Mehmet ve annesi şekerli gıdalar konusunda savaş halindeydiler. Mehmet her türlü şekerli gıdayı yemek istiyordu. En sonunda annesi, 'neden olmasın' diye düşündü ve bir şartla izin verdi; önce sağlıklı besinlerden oluşan öğününü bitirirse, vitamin ve mineral katkılı şekerli gıdalardan 'tatlı' niyetine tüketebilecekti. Yemek kavgalarını bitiren daha ilginç bir 'Neden olmasın?' taktiği de şöyle; okulöncesi yaş grubundaki ikizlerine Brüksel lahanası yedirmeye çalışan akıllı anne işe önce evdeki sevimli hamster'dan başlıyor. Çocuklar evcil hayvanlarının lahana yediğini gördüklerinde bu sebze cazip hale geliveriyor. Hatta şu an 10 yaşında olan ikizlerden birinin favori yiyeceği Brüksel lahanası…
  Şaşırtıcı değil mi?

  3. Bez faciaları

  Hülya 2 yaşındaki kızını, süper emici beze rağmen çoğu sabah üstü başı batmış halde buluyordu. Bir akşam kızının bezinin altına, göbeğini ve yapıştırma bantlarının olduğu bölgeyi kapsayacak şekilde bir de maksi bez koymaya karar verdi. Böylece karnının üstüne yüzükoyun ve poposu havada yatmaya alışkın ufaklık, herhangi bir sızıntı olmayınca daha konforlu uyumaya başladı.

  Üç çocuk annesi Pelin ise, her fırsatta keyifle bezini çıkaran 15 aylık kızı Fulya ile ne yapacağını şaşırmıştı. Çözümü ise tamir çantasında buldu! "Koli bandıyla bezin bağlantı yerlerini kapatacak şekilde bir tur atarak onu bantlıyordum. Bandı açamadığı gibi denemeyi bile bıraktı. İşin tek kötü yönü dışarıda bezini değiştirirken üzerimize yönelen bakışlar oldu!"

  Haberin devamı 2009 Mayıs Formsante Bebek ekimizde…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz