Diğer
  Ana SayfaHaber7 adımda evde göbek eritme egzersizleri ve hareketleri

  7 adımda evde göbek eritme egzersizleri ve hareketleri

  -

  Yaz sezonunun açılması ile birlikte birçok insan karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak ve daha fit bir vücuda sahip olmak istemekte. Karın bölgesinde biriken yağlar her insan için problem oluşturmaktadır. Peki, göbek eritmek için hangi egzersizleri yapabiliriz? Evde yapılabilecek göbek eritme egzersizleri ve hareketleri nelerdir? Uzman Eğitmen Meltem Düzgün’e sorduk…

  Hazırlayan: Yağmur Topçu

  Görsel olarak kötü bir görünümü olan göbek yağlarının insan sağlığına da birçok olumsuz etkisi vardır. 2015 yılında “Annals of Internal Medicine” dergisinin yayınladığı makaleye göre karın bölgesinde fazla yağlanma olan kişilerin, obezite problemi yaşayanlara oranla ani ölüm riskinin daha yüksek olduğu belirtilmiştir.

  Karın egzersizleri ile kilo vermek ve sağlığınıza kavuşmak aslında çok kolay. Spor salonuna gitmenize gerek kalmadan evinizin konforunda karın egzersizleri yapabilirsiniz. İşte evinizde herhangi bir spor malzemesine ihtiyaç duymadan rahatlıkla yapabileceğiniz 7 hareketten oluşan göbek eritme egzersizleri…

  7 ADIMDA EVDE GÖBEK ERİTME EGZERSİZLERİ

  CRUNCH

  - Advertisement -

  Eller başın veya göğsün üzerinde olacak şekilde sırt üstü uzanılmalıdır. Bacaklar dizlerden bükülü ve ayak tabanlarınızı yere bastırarak başlangıç pozisyonu oluşturulur.

  Nefes alınarak, gövdeyi yukarı doğru kaldırırken nefes verilir. Kalça pozisyonunun bozulmamasına dikkat edilmelidir.

  HUNDREDS

  Hundred egzersizi, gövdenin stabilizasyonunu ve karın kuvvetini artırmak için vücudunuzun dengeli ve sabit kalmasına yardımcı olur.  Egzersizin uygulanışında, beş kez nefes alırken ellerinizi aşağı yukarı doğru ”pumping” (pomplama) yapılır. Ardından beş nefes verirken tekrar aynı uygulama gerçekleştirilir. Hundred egzersizinde beş nefes alımını ve her beş nefes tüketimini sırasıyla yapılmalıdır.

  PLANK

  Egzersiz anında vücudunuzun sert ve düz olması gerekir. Nefes alıp yavaşça nefes verirken pozisyonunuzu 15 ila 60 saniye arasında koruyun. Egzersizi yaparken nefes tutulmamalıdır. Egzersiz zorlaştırılmak istenirse, bir kolunuzu ileriye doğru 10 saniye uzatarak ve diğer tarafta aynısını tekrarlayın. Aynı çalışma bacakta da uygulanabilir. Kol ya da bacağınızı her uzattığınızda, diyafram, karın, kalça ve alt sırt kaslarına odaklanmak etkinliği arttıracaktır.

  SIDE PLANK

  Bu egzersiz kalçanın direncini ve stabilitesini arttırırken, obliklerin uzun ve güçlü kalmasını sağlar. Harekete plank pozisyonunda başlanır. Vücudu sabit tutmak için üst ayak alt ayağın arkasına yerleştirilir. Hareket esnasında kalça düşmemelidir. Egzersiz 15 ila 60 saniye arasında devam ettirin. Hareketi diğer tarafınızda tekrarlayın

  V- SİTE POSE

  V sit pose rektus abdominisi, dış oblik ve internal oblikleri çalıştıran etkili bir egzersizdir. Hareketin başlangıç pozisyonu yerde oturarak başlamaktadır. Nefes alırken bacaklar 45 derecelik bir açıya kadar kaldırılır. Pozisyon 15 ila 60 saniye arasında korunmalıdır. Sonrasında yine 15 ila 20 saniye dinlenerek hareket tekrar edilir. Güçlendikçe hareketi sürdürme zamanı artırılabilir.

  MOUNTAİN CLİMBER

  Egzersizin başlangıcı Plank pozisyonunda yüz mata dönük, omuz başları ve el bilekleri aynı hizada, kollar düz pozisyonda ve avuç içleri yere değecek konumda durulur. Hareket sırasında bacak göğüse çekilir ve ardından geriye düz uzatılır. Ardından diğer bacakta da aynı hareket ritmik bir şekilde her iki bacakta da yapılır. Sanki dağa tırmanıyormuş gibi 30 sn boyunca hareket yapılır.

  BİCYCLE CRUNCH

  Egzersizin başlangıç pozisyonunda, sırtın alt kısmı tamamen zeminde olacak şekilde uzanılır. Eller boyuna destek olarak başın arkasında olmalıdır. Bir diz 45 derecelik açıya getirilirken diğeri diz düz olmalıdır. Ardında bacakla birbiri ardına bu hareketi tekrar eder. Egzersiz sırasında sol dirsek sağ dize ve sağ dirsek sol dize temas eder.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz