Diğer
  Ana SayfaPsikoloji7 maddede iradenizi güçlendirin

  7 maddede iradenizi güçlendirin

  -

  İş yoğunluğu, ilişkiler, aile, sorumluluklar, maddi faktörler derken hayat, iyi ve güzel yanlarının haricinde bazen olumsuz yönlerini de gösteriyor. Tüm bu olumsuzlukları etkisiz hale getirmek için sağlam bir iradeye sahip olmak şart. Günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz birkaç maddeyle özgüvenli, rahat ve daha sağlam bir iradeye sahip olabilirsiniz!

   

   

   

  - Advertisement -

   

  DÜZGÜN BİR POSTÜR
  Kendinizi güçlü ve iradeli hissetmediğiniz anlarda, bu durumu tamamen tersine çevirecek bir hareketle karşı karşıyasınız. Dik durun! Enerjinizin düştüğü anlarda, omuz ve boyun bölgeniz de bu düşüşe uyum sağlar. Baş aşağı düşmeye meyillidir, boyun ve omuz ise kendini bırakır. Bu durumda “Her koşulda başımı dik tutmalıyım!’’ deyip postürünüzü dik ve kendinden emin bir konuma getirebilirsiniz. Masada oturuşunuzdan, sokakta yürüyüşünüzden, durduğunuz her pozisyona kadar olabildiğince dik durmaya çalışın. Kendinize daha çok inanarak, iradenizi zorluklara ve hayır demeniz gereken şeylere karşı daha rahat kullanacaksınız.

  DİĞER EL KULLANIMI
  Farklı bir beyin egzersizi fena olmaz değil mi? O halde kalemi normalde yazdığınız elinize değil diğer elinize alın ve yazmaya başlayın. Beyniniz normalde alıştığı tarafın dışında bir tarafla karşılaşınca normalden daha yavaş tepkimeler gösterir. Bu oldukça normal. Sağ elle yazan birinin sol elle yazmaya başlaması beyninin iki tarafını da aynı anda çalıştırması anlamına geldiğinden kontrol mekanizmanız da iradenize olumlu etkiler sağlayacaktır. 

  DOĞRU KONUŞMA
  Günlük hayatta herkesin dilini doğru bir şekilde kullanmadığı kesin. Ama olabildiğince doğru kullanmaya çalışmanız, irade gücünüzü zorlayacak bir çalışma olabiliyor. Kullandığınız kısaltma kelimelerden işe başlayabilirsiniz. Söylediğiniz her yanlış kelimede kendi kendinizi uyararak iradenizi ölçebilirsiniz. Bakalım bu minik oyunda ne kadar başarılı olabileceksiniz… 

  YEMEK GÜNLÜĞÜ
  Düzenli beslenmeye çalışmayı içten içe çok istiyor olabilirsiniz. İstemek her ne kadar başarmanın yarısı olsa da, bunun için bir şey yapmanız gerekiyor. Kendinize bir söz vererek düzenli ve sağlıklı beslenmeye başlayın. Başladığınızda ise bu güzel tabloyu not alarak kayda geçirin. İki hafta boyunca devam ettirin. Belki fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzu görüp daha da kuvvetli bir iradeye sahip olmuş olacaksınız. Ne zaman eliniz abur cubura gitmeye kalksa hemen notlarınıza bakın ve emek verdiğiniz onca günü bir anda çöpe atmamanız gerektiğini hatırlayın. 

  Ulaşmak istediğiniz kilo, üstesinden gelmek istediğiniz sıkıntılı durumlar ya da kendinizi daha zinde hissetmeniz güçlü ve kalıcı bir iradeye sahip olmanızı gerektiriyor.

  10 DAKİKA MEDİTASYON
  Meditasyon, iradenizi kontol edebilmenizde ve daha güçlü hale getirebilmenizde en hızlı ve etkili sonuç veren egzersizlerden. Meditasyonla birlikte varsa odaklanma sorununuzu da giderebilirsiniz. İki-üç günde bir yapılan düzenli meditasyon egzersizinin ruh sağlığına ve konsantre olmaya iyi geldiğini kanıtlayan araştırmalar, meditasyonun enerji tasarrufunda ve stresi en aza indirmede de yarar sağladığını gösteriyor. 

  KONTROLLÜ HARCAMA
  İrade deyince akla bir tek beslenme ya da davranışlar gelmiyor. İşin bir de maddi yani parasal tarafı var. Kazandığınız paranın ne kadarını harcayıp ne kadarını biriktirebildiğiniz önemli. Biriktirmeseniz bile iradenize karşı koyarak gereksiz harcamalardan da kaçınabilirsiniz. Tek başınıza birikim yapamıyorsanız da teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Mint ya da MyFitnessPal gibi akıllı telefon uygulamaları size bu konuda yardımcı olacak. Paranızı iyi kullanabildiğinizde hem iradenize katkıda bulunmuş olacaksınız hem de paranız cebinizde kalacak. 

  STRES TOPU
  Yapmamanız ya da uzak durmanız gereken bir durumla karşı karşıya durduğunuzu varsayıyoruz. Ne kadar sıkarsanız sıkın hiçbir şey olmayacak bir çift stres topu ile işin üstesinden gelmeniz mümkün. Tamamen sorununuzu çözmese de iradenize dur demek için uyguladığınız bilek gücü sizi daha güçlü kılacaktır. 

  Elif Gürsoy
  Formsanté – 2015 Ağustos sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz