Diğer
  Ana SayfaSağlık8 adımda doğru güneş gözlüğünü seçin

  8 adımda doğru güneş gözlüğünü seçin

  -

  Güneş gözlüklerinizin sadece havalı bir aksesuar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Onların birincil görevi katarakt, makula dejenerasyonu gibi göz hastalıklarına neden olan UV ışınlarına karşı gözlerinizi korumak. Bu görevi yerine getirmek için ise bazı özelliklere sahip olmaları gerekiyor. Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Moray, gözlük seçiminde ve kullanımında dikkat etmeniz gereken sekiz önemli kuralı anlatıyor…

  1- UV FİLTRESİNE DİKKAT
  Güneşten gelen ultraviyole ışınları, cildimize olduğu kadar gözlerimize de uzun vadede zarar veriyor. Bu nedenle bir güneş gözlüğünde en önemli nokta ultraviyole korumasının olup olmadığı… Güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirtiliyor. Özellikle deniz kenarında ve kar ışığında minimum UV400 korumalı güneş gözlüklerinin kullanılması öneriliyor.

  2- AÇIK MI, KOYU MU DAHA İYİ KORUMA SAĞLIYOR?
  İnsan gözü; gözbebeğinin büyüyüp küçülmesi şeklinde çalışan bir mekanizma tarafından doğal olarak korunuyor. Fazla aydınlık ortamlarda gözbebeği küçülürken, karanlık ortamlarda ise etrafın iyi algılanabilmesi için büyüyerek içeri daha fazla ışık alıyor. Şimdi, koyu renkli ancak UV koruması olmayan bir güneş gözlüğü taktığınızı düşünün. Bu durumda göz yanılarak daha fazla ışığı içeri alıyor ve koyu renkli güneş gözlükleriniz çıplak gözle olduğundan daha fazla zarara uğramanıza neden oluyor. Oysa açık renkli (ve UV korumalı) camlar kullanıldığında göz, hem kendi doğal savunmasını kullanıyor hem de UV filtresi sayesinde ikinci kat korunma sağlanmış oluyor. Ayrıca siyah, lacivert, mor camlar gözün adaptasyonunu zorlaştırıyor, renkleri algılamadaki adaptasyon sürecini uzatıyor. Örneğin göz, bir milisaniyede algılayacağı rengi üç milisaniyede algılamaya başlıyor. Bu hem gözleri yoruyor hem de bazı renklerin ve cisimlerin yanlış algılanmasına neden oluyor. Güneş gözlüğü seçerken koyu renkli camlar yerine turuncuya yakın, füme ve gri renkli camları tercih edin.

  CE ibaresi neyi ifade ediyor?
  1 Temmuz 1995’ten bu yana Avrupa Birliği standartlarına göre üzerinde “CE” ibaresi bulunmayan gözlüklerin satışı yapılamıyor. CE belgesi, ürünün minimum güvenlik koşullarına uygun olduğunu gösteriyor.

  - Advertisement -

  3- IŞIK EMİLİM ORANI NEDİR?
  Kullanım kılavuzlarında yer alan “ışık emilim oranı”, gözlük camının dışarıdan gelen ışığın ne kadarını emdiğini, ne kadarını yansıttığını ve ne kadarını içeri verdiğini ifade ediyor. Güneşin daha dik geldiği dağlık bölgelerde yüzde 50-70, karlı bölgelerde ve deniz kıyısında yüzde 80-85, şehir ortamında ise yüzde 40-50 oranında emilim yeterli oluyor.

  4- CAMIN KALİTESİ NASIL ANLAŞILIYOR?
  Gözlük alırken camların boyama ve mika olup olmadığına, camda kabarcık ve eğrilik bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekiyor. Bu tip camlar kırılma kusuru yaratarak göze zarar verebiliyor. Ayrıca kaliteli bir gözlük camında hafif bir esneme payı bulunması gerekiyor. Orijinal sertifikası ve garanti belgesi bulunan gözlüklerde tüm bu sorunlar aşılmış olsa da daha ucuz seçeneklere yönelindiğinde bu özelliklerin mutlaka gözden geçirilmesi öneriliyor.

  Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz