Diğer
  Ana SayfaSağlık8 adımda güvenli internet ortamı

  8 adımda güvenli internet ortamı

  -

  Son zamanlarda internet dünyasının kötü niyetli, güvensiz kişi ve ortamları çocukların ruhsal gelişimini tehdit ediyor. Uyumsoft Bilgi Sistemleri ve Teknolojileri A.Ş. Bilgi Güvenliği Danışmanı Adem Şimşek, çocukların bu olumsuzluklardan nasıl korunması gerektiğini açıklıyor: “Artan siber saldırılar ve kötü niyetli kişilerin oluşturduğu güvensiz internet ortamına rağmen, internet hayatımızda vazgeçilemez duruma geliyor. Çocukların, internet ortamından güvenli bir şekilde faydalanması için dikkat edilmesi gereken maddeleri uygularsak, gün geçtikçe güvensiz hale gelen internetten çocuklarımızı koruyabiliriz.

   

  Yaşadığımız çağda çocukların elinden internet hakkını alamazsınız ama onların interneti en güvenli şekilde kullanmalarını sağlayabilirsiniz…

  İşte o önemli 8 nokta:

  - Advertisement -

  * Çocuklarınız ile internet kullanımları hakkında, fikir ve düşüncelerinizi karşılıklı rahatlıkla paylaşma imkanı sağlayacak bir iletişim ortamı kurmayı deneyin ve bu ortamı farklı zamanlarda tekrarlamaya devam edin.

  * Çocuklarınızın, günlük diğer yaşamsal gereksinimlerini göz önünde bulundurarak, ne kadar süre internette vakit geçirebileceğini saptayın. Bu süre zarfında, erişim sağlanacak güvenli ve kabul edilebilir internet siteleri ile bu sitelerde geçirilecek maksimum süreleri de belirleyin.

  * Film, oyun ve müzik sitelerinden yapılacak indirmelerde, telif hakkı gibi yasal ve güvenlik risklerinin bulunduğunu, dikkat edilmesi gerektiği asla unutmayın.

  * İnternet kullanımının sağlandığı aile bilgisayarınızı, oturma odası gibi ortak alanlarda konumlandırın. Bu şekilde hangi sitelere erişim sağladığını ve nereleri ziyaret ettiğini kolaylıkla izleyebilirsiniz. Hangi ortam ve kim olursa olsun, kişisel bilgi ve şifrelerin hiç kimseye asla verilmemesi gerektiğini mutlaka öğretin.

  * Sosyal medya hesapları kullanılırken, özel veya kısıtlı profil tercihlerinin aktif edildiğinden emin olun. Paylaşılan bilgilerin, kendi gözünüzden değerlendirmesini yapın ve tanımadıkları kişileri eklemelerine engel olun.

  * İnternet erişimini sizin yerinize denetleyen, uygun içeriklere sahip web sitelerine izin veren filtreleme yazılımlarını kullanın. İnternet sağlayıcınızda varsa, bu hizmeti aktifleştirin.

  * Aile bilgisayarlarınızda aktif ve güncel bir anti-virüs programını mutlaka bulundurun, bu programın sürekli çalıştığından emin olun.
  İnternet üzerinden yapılan indirmelerde, bu işlemleri sadece güvenli kaynaklardan gerçekleştirin.

  Formsanté – 2015 Mayıs sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz