Diğer
  Ana SayfaBebek8 SABOTAJCI

  8 SABOTAJCI

  -

  Bebeğinizin mışıl mışıl uyumasını bekliyorsunuz. Sonrasında gülücükler atarak uyanması, size mutlu mutlu bakmasını istiyorsunuz. Haklısınız, uyku bebeğinizin huzuru ve sağlığı açısından olmazsa olmazlardan. Ama sizi üzen, geren bir şeyler var. Bebeğiniz uykuya dalmakta zorluk çekiyor ya da uykusunu almadan uyanmasına rağmen tekrar uykuya geçemiyor. Nerede hata yaptım diye düşünüyorsunuz. Uykuya dalmasını ya da uykusunu tam olarak almasını engelleyecek önemli nedenleri düşünüyorsunuz; aç değil, altı kirli değil, hasta değil, ateşi yok… İyi de ne var? Bütün önemli nedenleri diskalifiye etmenize rağmen hala bir yerde eksik bir şeyler olduğunun farkındasınız. İşte bu yazımızda ‘önemsiz’ ayrıntıların bebeğin uykuya dalmasını engelleyen gizli sabotajcılar olduğunu göreceksiniz.

  Seral Çelik

  1. PARLAK IŞIKLAR

  Bebeğinizi uyuttuğunuz odanın ışıklandırılması son derece önemli. Parlak ışıklar gözlerini yorar ve uykuya dalmasını engeller. Bu nedenle bebeğinizi bol ışık alan bir odada uyutmaya çalışmayın. Pek çok anne, özellikle 6 aydan küçük bebeğini uyurken de görebilmek için oturma odası ya da salonda uyutur. Ancak bu mekanlar genel olarak ışıklıdır, ışık olmasa bile televizyon açıktır. Televizyonun parlak ışığı da bebeğin uykuya dalmasını engelleyen nedenlerden biridir. Bu yüzden mümkünse ya uyutacağınız odayı loş ve sessiz hale getirin ya da odasında uyutmayı tercih edin. Odanın aydınlatması için gözü yormayacak dolaylı aydınlatmaları kullanmanızda yarar var. Ayrıca ışığın parlaklık derecesini ayarlama olanağı tanıyan dimmerler size büyük kolaylık sağlayacaktır. Uyku saatinden yarım saat önce iyice loş hale getirerek onu uykuya hazırlayabilirsiniz.

  2. ODANIN RENGİ

  - Advertisement -

  Renk uzmanların ısrarla üzerinde durdukları konu; odanın duvarlarının renginin bebeğin uykusunu etkilemesidir. 'Renklerle uykunun ilgisi olabilir mi?' diyenler için belirtelim; huzur veren renkler bebeğin sakinleşmesine yardımcı oluyor. Dolayısıyla uykuya dalmasını kolaylaştırıyor. Renklerin bu özelliğini atalarımız yüzyıllar önce keşfetmiş. O yüzden bebek için pembe ve mavi renkler tercih ediliyor. Her ikisinin de ortak özelliği huzur vermesi, sakinleştirmesi. Tabii bu iki renge yeşili de eklemek mümkün. Kırmızı, turuncu gibi güçlü ve enerji veren renkleri duvar boyası olarak değil, aksesuarlarda ya da eşyalarda kullanmakta yarar var.

  3. TELEVİZYON

  Televizyon artık çağımızın vazgeçilmez iletişim araçlarından biri. Neredeyse onunla kalkıyor onunla yatıyoruz. Onunla eğleniyor, onunla öğreniyoruz. Evde bu kadar seyredilen bir nesne daha yok. İşte bu renkli kutu, sizi ne kadar cezbediyorsa bebeğinizi de o kadar etkiliyor. Özellikle annelerin, biraz ev işi yapmak biraz da sevdiği işlere zaman ayırmak adına bebeği televizyonla baş başa bırakması, bebekte bile televizyon seyretme alışkanlığı geliştiriyor. Bu alışkanlığı olan bebeği televizyon başından kaldırıp yatırmanın ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bebek uykusu gelse, gözleri kapansa bile televizyon karşısından ayrılmak istemiyor. İşte onu, bu noktaya getirmemek için tedbir almalısınız. Uyku saatinden en az yarım saat önce televizyonu kapatarak başka bir oyunla ilgilenmesini sağlamanızda yarar var.

  Haberin devamı 2008 Formsante Ekim Bebek ekinde…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz