Ana Sayfa Sağlık 8 Soruda Miyom

8 Soruda Miyom

miyom20150826

1) Miyom nedir?
Miyom, rahim ağzı ve rahmin içerisinde kendine yer yapmış, rahimde bulunan düz kas dokusu ile gelişine kaldığı yerden devam eden, iyi huylu olarak belirtilen bir çeşit tümördür. Aynı miyomlarda olduğu gibi, iyi huylu tümörler de vardır. Herhangi bir kanser ile karşılaşılma durumu söz konusu olmayabilir. Miyomlar, genellikle yuvarlak bir yapıda ve pembeye benzeyen bir renkte olurlar. Kadınların yaklaşık olarak %20 civarında, küçük çaplı miyomlara rastlanmaktadır.

2) Miyomların belirtileri nelerdir?
• Adet dönemlerinde çok fazla kanama,
• Adet sonrasında aralıklarla açık renkte kanama,
• Karın ve rahim bölgesinde gözle fark edilecek şekilde büyüme,
• Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda ağrı hissedilmesi,
• Sıklıkla idrara çıkma isteği,
• Ayrıntılı yapılan kısırlık testlerinde de bazı durumlarda miyomların tüpleri tıkadığı görülmektedir.
• Ayrıca miyomlar, bağırsaklarda meydana getirdikleri basınç sebebi ile kabızlığa da sebep olmaktadırlar.

3) Kimlerde Miyoma Rastlanır?
Miyomlara en fazla rastlanan yaş aralığı 35 ile 45 arasıdır. Ergenlik çağında miyoma ile karşılaşan kadın sayısı oldukça azdır. Aynı zamanda menopoz dönemine girildikten sonra da, miyoma rastlanma sıklığı belirli oranda azalmaktadır.

4) Miyomdan korunma şekli nedir?
Sebebinin kesin olarak bilinmemesi ile beraber, kadınlarda fazlası ile karşılaşılan miyomların hareketsiz ve kilolu kadınlarda daha fazla rastlandığı ifade edilmiştir. Bu durum, kasların aktiflik durumunun miyomun meydana gelmesinde, doğrudan etkili olduğunun bir belirtisidir.

5) Miyomun tedavisi nedir?
• Hormon tedavisi
• Miyomektomi
• Histerektomi
• Embolizasyon

6) Hangi myomlar takip edilir?
Hastada şikayet bulunmaması durumunda ve rahimi çok büyütmemiş ise, takip edilebilir. Bu durumda yılda 2 defa yapılacak olan ultrasonografi sayesinde, miyomun boyutu ve büyümesi takip edilmelidir.

7) Miyom, kısırlığa neden olur mu?
Miyomlar genel olarak kısırlığa sebebiyet vermezler. Ancak miyomlar, rahmin, bebeğin büyüyeceği iç boşluğunun yapısını değiştirecek bir hale gelmiş ise ve hastada da çocuk sahibi olamama problemi bulunuyor ise, bu tarz miyomların rahmin içine aşağıdan girilerek, ‘operatif histereskopi’ olarak ifade edilen bir teknik ile kesilip, alınmaları hamilelik olasılığını arttırmakta ve bununla beraber düşük şansını da azalmaktadır.

8) Kimler için miyom ameliyatı zorunludur?
Miyomların büyüklüğü 7cm ile 8 cm’e ulaştığı zaman ise, herhangi bir şikâyet vermeseler dahi, alınmalarında yarar vardır. Aynı zamanda hızlı bir şekilde büyüyen miyomlarda, çok az da olsa kanserleşme tehlikesi bulunduğundan dolayı, bunların da alınmasına sıcak bakmaktayız.

Bunun haricinde, kısırlık problemi bulunanlarda, rahmin içine doğru büyümeye devam eden miyomların alınması ve 5 cm üzerinde olan miyomların da çıkartılarak bölgenin temizlenmesinde yarar görülmektedir.

Kaynak: http://jinekoloji.com/8-soruda-miyom/

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here