Diğer
  Ana SayfaSağlıkA'dan Z'ye baş ağrıları

  A’dan Z’ye baş ağrıları

  -

  Baş ağrıları tüm dünyada, doktora başvurularda en sık dile getirilen şikayetlerden. Kadınların yüzde 5’i ve erkeklerin yüzde 3’ü, her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrılarıyla geçiriyor.

  Kimi zaman ertelenen bir toplantı, kimi zaman da bir partide alınan fazla miktarda alkol veya tüketilen bir besin baş ağrısının gelişmesi için yeterli oluyor. İklim değişikliği, sigara tüketimi veya cinsel ilişki bile baş ağrısını tetikleyebiliyor. Baş ağrıları, hepimizin zaman zaman şikayet ettiği bir sorun.

  Uzmanlar, 165 çeşit baş ağrısından söz ediyorlar. Bu ağrıların hemen hepsi farklı etkenlerden kaynaklanıyor ve değişik şekillerde ortaya çıkıyor. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cankat Tulunay, Türkiye nüfusunun yüzde 75- 94’ünün baş ağrısıyla yaşadığına dikkat çekiyor. Baş ağrıları, birincil ve sekonder tip olmak üzere iki şekilde değerlendirmek gerekiyor. Birincil tip baş ağrısı, migren ve gerilim tipi gibi başlı başına bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Sekonder tip baş ağrısı ise çeşitli hastalıkların belirtisi olarak kendini gösteriyor. Bu ağrı tipi genellikle gözde, kulakta veya dişte gelişen hastalıkların habercisi oluyor. Ancak sık rastlanmasa da, beyin kanaması ve beyin tümörü gibi ciddi sağlık sorunlarına da işaret edebiliyor.

  Dolayısıyla eğer baş ağrınız sadece hava değişimi veya soğuk algınlığı gibi geçici nedenlere bağlıysa nane çayı, istirahat veya çok gerekiyorsa bir tane ağrı kesici almanız, rahatlamanız için yeterli olabiliyor. Ancak ağrılar sürekli gündemdeyse, yani günlerce veya haftalarca devam ediyorsa, bir uzmanın devreye girmesi şart. Çünkü, böyle durumlarda el altında bulunan tanıdık ağrı kesicilerden medet ummanız, baş ağrınızın kronikleşmesine, hatta çok ciddi yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

  Baş ağrıları söz konusu olduğunda tedavinin ilk adımında en güçlü yerine, en hafif etkili ağrı kesici kullanılmalı uzmanlara göre. Dünya Sağlık Örgütü’de ağrı kesicilerin merdiven sistemiyle alınması gerektiğini öneriyor. Bu sistem, basit ağrı kesiciler etkili olmadığı takdirde daha güçlü ilaçlara geçme esasına dayanıyor. Tedavinin alternatif yöntemlerle desteklenmesi ve yaşam alışkanlıklarının düzenlenmesiyle da baş ağrısı artık sorun olmaktan çıkıyor. Biz de bu ay dosya konusu olarak baş ağrısı’nı ele almaya karar verdik. Uzmanlardan aldığımız bilgiler doğrultusunda sizin için hazırladığımız bu rehber sayesinde baş ağrınızın tipini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

  - Advertisement -

  Bunun için Formsante’nin ekim sayısına bir göz gezdirmeniz yeterli…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz