Diğer
  Ana SayfaSağlıkA'dan Z'ye sindirim sistemi hastalıkları

  A’dan Z’ye sindirim sistemi hastalıkları

  -

  Reflü, kabızlık, ishal ve daha pek çok sindirim sistemi hastalıklarına dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık rastlanıyor. Yaşam kalitesini ciddi anlamda bozan bu rahatsızlıklar, önlem alınmadığı takdirde kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Oysa ufak tefek yaşam tarzı değişiklikleriyle bütün bu sıkıntılardan uzak durmak mümkün. Uzmanlarla, A’dan Z’ye sindirim sistemi hastalıklarını ve alınabilecek önlemleri konuştuk.

  Bade Gürleyen

  KABIZLIK:

  Herkes zaman zaman kabızlık ya da ishal sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Ancak bazılarımızda bu sindirim sorunları hastalık derecesinde olabiliyor. Normalde bağırsakta doğal bir denge var. Ama bu denge zaman zaman bozulabiliyor. Bağırsaktaki sıvı, bağırsak tarafından aşırı derecede emildiğinde kişi kabız olurken, sıvı emilimi az olduğunda ise kişi ishal oluyor. Peki ne yapmalı? Bu durum nasıl önlenebilir?
  Kabızlığa, özellikle kadınlarda çok sık rastlıyoruz. Dışkılama alışkanlıkları ise bireyin yaşı, gelişim düzeyi, sıvı alımı, diyeti, alışkanlıkları, fiziksel aktivitesi, kullandığı ilaçlar, psikolojik durumuna göre değişiklik gösteriyor. Kabızlıkla ilgili sorularımızı yanıtlayan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği Reflü Çalışma Grubu'ndan Prof. Dr. Serhat Bor, Kabızlık bazen tamamen fonksiyonel olabildiği gibi, enfeksiyonlar, emilim bozuklukları, şeker hastalığı, hormonal bozukluklar ya da psikiyatrik hastalıklar da kabızlığa yol açabiliyor. Ayrıca gebelik, cerrahi girişimler ve anestezi, bağırsaklarla ilgili bazı patolojik durumlar da (bağırsaklarda gelişen darlık, tıkanıklık, bağırsağın bir bölümünde anormal bir genişleme, hareketin azalması ve/veya durması) kabızlığa neden olabiliyor.

  Haberin tümü temmuz 2006 sayımızda…

  - Advertisement -  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz