Ana Sayfa Haber ABD koronavirüs son durumu! Amerika nüfusu, vaka ve ölüm sayıları

ABD koronavirüs son durumu! Amerika nüfusu, vaka ve ölüm sayıları

Amerika’da koronavirüs nedeniyle hastanede yatan kişi sayısı Kasım başından bu yana iki kattan fazla arttı. Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele hızla devam ederken en çok etkilenen ülke ABD oldu. Ülke çapındaki toplam vaka sayısı 26 milyonu geçerken, toplam ölüm sayısı ise 454 bini geçti. Peki, ABD koronavirüs (Covid 19) vaka tablosu kaç? Grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs son durum gelişmeleri neler? ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek?  İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (6 ŞUBAT) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 6 Şubat itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 470 bin 705’e yükseldi.

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) SON DURUM *

ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 470 bine yükselirken, vaka sayısı 27 milyon 407 bin 324’ü aştı. İyileşen hasta sayısı ise 17,146,169 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı.

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

  • ABD Başkanı Joe Biden, Pfizer ve Moderna’dan yüzer milyon doz daha aşı alacaklarını belirterek “Yaz sonuna ya da sonbahar başına kadar 300 milyon Amerikalıya yetecek kadar aşımızın olmasını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu. (2 Şubat)
  • ABD’de salgını önlemek için devam eden aşı çalışmalarında, beyaz Amerikalıların aşılanma oranının siyah ve Latinlere göre çok daha yüksek olduğu kaydedildi. (2 Şubat)

‘ARALIK, OCAK VE ŞUBAT ABD’LİLERİN EN ZOR DÖNEMİ OLACAK’

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Müdürü Robert Redfield, “Gerçek şu ki Aralık, Ocak ve Şubat ABD’lilerin halk sağlığı tarihindeki en zor dönemleri olacak” dedi.

Ülkenin en kalabalık üç eyaleti California, Texas ve Florida salgından en kötü etkilenen bölgeler arasında. Her üç eyalette de bir milyondan fazla vaka kaydedildi.

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeye ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü.

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here