Ana Sayfa Haber ABD koronavirüs son durumu ne? İşte Amerika ölüm sayısı ve vaka sayısı

ABD koronavirüs son durumu ne? İşte Amerika ölüm sayısı ve vaka sayısı

Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele ediyor. Dünyada en çok koronavirüs vakasının ve en fazla ölümün yaşandığı ülke ABD… Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek? ABD Covid 19 vaka tablosu, grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs (Corona virüs) rakamları nasıl? İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (30 KASIM) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 30 Kasım itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 273 bin 077’e yükseldi. 

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) SON DURUM *

ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 273 bine yükselirken, vaka sayısı 13 milyon 750 bin 608’i aştı. İyileşen hasta sayısı ise 8,107,270 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı.

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • Amerikan ilaç firması Pfizer’in geliştirdiği aşının, dağıtım merkezlerine gönderilmek üzere United Airlines havayolu şirketinin uçuşlarıyla ABD’ye sevkiyatına başlandığı iddia edildi. (29 Kasım)
 • ABD’nin Missouri eyaletinde bulunan Washington Üniversitesinde yapılan bir araştırmada, ülkedeki Kovid-19 vaka sayısının 20 Ocak’a kadar ikiye katlanabileceği belirtildi. (26 Kasım)
 • ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Donald Trump Jr’ın Kovid-19 testinin “pozitif” çıktığı bildirildi. (21 Kasım)
 • Amerikan Johnson&Johnson bünyesindeki Janssen ilaç şirketi, potansiyel Kovid-19 aşısının üçüncü aşama klinik denemelerine İngiltere’de başladı. (17 Kasım)
 • ABD’de Beyaz Saray’ın ve başkanların güvenliğinden sorumlu Gizli Servis biriminde çalışan 130 kişinin Kovid-19 testinin pozitif çıktığı ya da virüse yakalanan kişilerle temas ettikleri için kendilerini karantinaya aldıkları iddia edildi. (14 Kasım)
 • ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın Kovid-19 Danışma Kurulu Üyesi Dr. Michael Osterholm, salgının kontrol altına alınması için ülkenin 4-6 haftalığına kapanması ve bu süreçte insanlara maddi kayıpları için ödeme yapılması tavsiyesinde bulundu. (13 Kasım)
 • ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde hastanelerde Kovid-19 vakalarının yarattığı yoğunluk nedeniyle virüs bulaşan ancak hastalık belirtisi göstermeyen sağlık çalışanlarının görevlerine devam edeceği bildirildi. (11 Kasım)
 • ABD’de yapılan bir araştırmada, salgının baş gösterdiği martta, sosyal mesafe kuralının 1 hafta önce uygulamaya girmiş olması durumunda, mayıs sonunda New York’taki vaka sayısını yüzde 80 azaltabileceği sonucuna varıldı. (29 Ekim)
 • ABD başkanlığı için yarışan Demokrat aday Joe Biden, seçilmesi durumunda Kovid-19 aşısının ücretsiz yapılacağı sözünü verdi. (25 Ekim)
 • ABD’de vaka artışları 41 eyalette yükselmeye devam ederken, ülkedeki vaka sayılarında 3’üncü defa zirvenin görülebileceği belirtildi. (17 Ekim)
 • Kovid-19 tedavisi gördüğü hastaneden taburcu olan ABD Başkanı Donald Trump, yayımladığı video mesajda “Virüsün sizi ele geçirmesine izin vermeyin, ondan korkmayın.” mesajı verdi. (7 Ekim)
 • Amerikan ilaç şirketi Pfizer, BioNTech ile geliştirdiği Kovid-19 aşı adayının üçüncü aşama klinik denemelerine Güney Afrika’da başladı. (2 Ekim)
 • ABD eğlence endüstrisinin en büyük şirketlerinden Walt Disney, salgın nedeniyle tema parklarında çalışan 28 bin kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu. (1 Ekim)

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeyene ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü. 

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here