Ana Sayfa Corona Virüsü ABD’de koronavirüs vaka sayısı kaç? Amerika grafikleri…

ABD’de koronavirüs vaka sayısı kaç? Amerika grafikleri…

Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele ediyor. Dünyada en çok koronavirüs vakasının ve en fazla ölümün yaşandığı ülke ABD… Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek? ABD Covid 19 vaka tablosu, grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs (Corona virüs) rakamları nasıl? İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (11 AĞUSTOS) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 11 Ağustos itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 166 bin 192’ye yükseldi. 

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 166 bine yükselirken, vaka sayısı 5 milyon 251 bin 446’e ulaştı. İyileşen hasta sayısı ise 2,715,934 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı. New York’ta toplam vaka sayısı 451 bin 025, toplam can kaybı 32 bin 847 oldu. California‘da 573 bin 773 vaka görüldü ve salgında zirveye oturdu. New Jersey’de 190 bin vaka, 15 bin 955 ölüm yaşandı. Illionis eyaletinde 196 bin 696 vaka tespit edildi, toplam 7.846 kişi hayatını kaybetti.

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

abd koronavirüs

AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce ellerinde bir Kovid-19 aşısının olmasının mümkün olduğunu söyledi. Trump’a bugünkü ziyaretinde eşlik etmesi beklenen Ohio Valisi Mike DeWine’ın ise Kovid-19 testi pozitif çıktı. (7 Ağustos)
 • ABD’de Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle ”kırmızı bölge” ilan edilen ve sayıları 21’e çıkan eyaletlerden, salgınla mücadele kapsamında kısıtlamaları artırmaları istendi. (30 Temmuz)
 • ABD merkezli ilaç şirketi Moderna ise son aşamasına gelinen Kovid-19 aşısının denemelerine başladı. (28 Temmuz)
 • ABD’de bilim insanları, Kovid-19 hastalarından alınan ve virüsü etkisiz hale getirebilen güçlü antikorları izole etti. (25 Temmuz)
 • ABD‘nin Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, hafta başından itibaren yüksek riskli bölgelerden zorunlu olmayan seyahatlerle kente gelen kişilere 14 gün zorunlu karantina uygulanacağını duyurdu. (25 Temmuz)
 • Teksas eyaletinde, 85 bebeğin Kovid-19 hastası olduğu bildirildi. (20 Temmuz)
 • ABD’de insanlar üzerinde denemelerine başlanan ilk potansiyel Kovid-19 aşısının son aşamaya hazır olduğu bildirildi. (16 Temmuz)
 • Meksika ve ABD, ülkelerinde vaka sayılarının yükselmesi nedeniyle sınırlarını, 21 Ağustos’a kadar “zorunlu olmayan” geçişlere kapatma kararı aldı. (16 Temmuz)
 • Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) yeniden başlayacak sezon için kampta bulunan oyunculardan ikisinin Kovid-19 testi pozitif çıktı. (15 Temmuz)
 • ABD’de hava yolunu kullanan yolcu sayısı, salgın nedeniyle mayısta geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 89 azaldı. (15 Temmuz)
 • ABD-Kanada sınırının salgın nedeniyle zorunlu olmayan geçişler için kapalı tutulması kararı 21 Ağustos’a kadar uzatıldı. (15 Temmuz)

ABD KORONAVİRÜS NEDENİYLE ETKİNLİKLERİ İPTAL ETTİ *

 • Ekimde düzenlenmesi planlanan 2020 Chicago Maratonu, salgın nedeniyle iptal edildi. (15 Temmuz)
 • Salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olan ABD’de virüs bulaşanların sayısı 3 milyon 185 bine çıkarken, vaka sayısındaki artış rekor kırarak günlük 62 bini aştı. Ülkede bugüne kadar virüs nedeniyle 135 bin kişi öldü, 1,4 milyon kişi ise iyileşti.(10 Temmuz)
 • ABD Başkanı Donald Trump, okulların sonbaharda açılması için eyalet valilerine baskı yapacağını açıklarken, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, salgın tehlikesinin sürmesi nedeniyle yeni dönemde eğitim öğretimin kısmen okullarda kısmen de çevrim içi devam edeceğini söyledi. (9 Temmuz)
 • ABD’nin, Kovid-19 aşısı geliştirmesi için Novavax şirketine 1,6 milyar dolar ödeyeceği bildirildi. (9 Temmuz)
 • Amerikan Basketbol Ligi’nde (NBA) forma giyen 9 oyuncuda daha Kovid-19 tespit edildi. (4 Temmuz)
 • ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yeni tip koronavirüsün mutasyona uğramış yeni bir türünün, hastalığın daha hızlı yayılmasına yol açabileceği uyarısında bulundu. (3 Temmuz)
 • ABD ile Meksika sınırındaki bir çadır kampında yaşayan göçmenler arasında ilk kez Kovid-19’a rastlandığı bildirildi. (2 Temmuz)
 • Başkanlık için yarışan Demokrat aday Joe Biden, salgın sırasında seçim mitingleri yapmayacağını açıkladı.
 • ABD’nin, Kovid-19 tedavisinde kullanılan “Remdesivir” adlı ilaca ait tüm stokları satın aldığı iddia edildi.
 • ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, son günlerde ülkede en çok Kovid-19 vakalarının görüldüğü eyaletlerden Arizona’ya yapacağı ziyareti ertelemekten vazgeçti. (1 Temmuz)

HAZİRAN AYI KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • New York Valisi Andrew Cuomo, bazı eyaletlerdeki vaka artışları nedeniyle New York’ta gelecek hafta açılması planlanan alışveriş merkezleri ve restoranların iç mekan kullanım sürecini yavaşlatmayı düşündüklerini belirtti. (30 Haziran)
 • ABD’de salgın nedeniyle 45 milyon kişi işsiz kalırken, buna karşın milyarderlerin 584 milyar dolar kazandığı ortaya çıktı. (30 Haziran)
 • Kovid-19 salgını nedeniyle 12 Mart’ta kapılarını seyircilere kapatan New York Broadway gösterilerinin açılmasının Ocak 2021’e kadar uzatıldığı duyuruldu. (30 Haziran)
 • Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Sacramento Kings’te forma giyen Alex Len ve Jabari Parker’ın Kovid-19 test sonuçları pozitif çıktı. (26 Haziran)
 • Salgından en fazla etkilenen New York kenti, bugün ikinci faz normalleşmeye başladı. (24 Haziran)
 • New York’un haziranda birinci faz “açılmaya” hazırlandığı belirtilirken, üretim, inşaat, toptan ve perakende satışlarının başlaması planlanıyor.
 • Vaka sayısının hızla artmaya başladığı Florida eyaletinin, ülkede salgının yeni merkezi olabileceği uyarısında bulunuldu.

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeyene ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü. 

‘ABD’DE 100-200 BİN CAN KAYBI OLABİLİR’ *

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci 29 Mart’ta CNN kanalına açıklamalarda bulunmuştu. En iyi ve en kötü senaryolar üzerinde modelleme çalışması yaptıklarını belirten Fauci, daha önceki salgınlarda en kötü senaryonun hiç yaşanmadığına dikkati çekti. Fauci milyonlarca kişinin salgından etkilenebileceğine vurgu yaparak, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here