Ana Sayfa Haber ABD’de koronavirüs vaka sayısı kaç? Amerika grafikleri…

ABD’de koronavirüs vaka sayısı kaç? Amerika grafikleri…

Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele ediyor. Dünyada en çok koronavirüs vakasının ve en fazla ölümün yaşandığı ülke ABD… Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı neden çok yüksek? ABD Covid 19 vaka tablosu, grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs (Corona virüs) rakamları nasıl? İşte güncellenen anlık haritalara göre salgında son durum ve ABD koronavirüs vaka tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (30 EYLÜL) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 30 Eylül itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenerin sayısı 210 bin 797‘ye yükseldi. 

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

ABD koronavirüs nedeniyle can kaybı 210 bine yükselirken, vaka sayısı 7 milyon 406 bin 729’u aştı. İyileşen hasta sayısı ise 4,649,521 kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York yerini California’ya bıraktı. New York’ta toplam vaka sayısı 492 bin 057, toplam can kaybı 33 bin 233 oldu. California‘da 816 bin 287 vaka görüldü ve salgında zirveye oturdu. New Jersey’de 208 bin vaka, 16 bin 238 ölüm yaşandı. Texas eyaletinde 783 bin 468 vaka tespit edildi, toplam 16.023 kişi hayatını kaybetti.

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

AMERİKA’DA SON YAŞANAN KORONAVİRÜS GELİŞMELERİ *

 • ABD’nin New York şehrinde, salgın nedeniyle uzun süredir kapalı olan restoranlara, 31 Ekim’e kadar verilen kaldırım ve yol kenarlarında yemek servisi izninin yıl boyunca uzatıldığı açıklandı. (28 Eylül)
 • ABD’deki New York şehrinin kültür ve sanat sembollerinden Metropolitan Opera Evi, salgın nedeniyle kapılarını Eylül 2021’e kadar açmama kararı aldığını duyurdu. (24 Eylül)
 • ABD’li pop grubu Four Seasons’ın kurucu üyesi Tommy DeVito Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. (24 Eylül)
 • ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19’a karşı aşının ekim ayı ortasında ülke içinde dağıtıma hazır olacağını duyurdu. (18 Eylül)
 • ABD’nin Maine eyaletinde kapalı mekanda yapılan bir düğün nedeniyle 147 kişi Kovid-19’a yakalanırken 3’ü hayatını kaybetti. (6 Eylül)
 • ABD’de Donald Trump yönetimi, potansiyel Kovid-19 aşısını geliştirmek, üretmek ve dağıtmayı hedefleyen küresel girişime dahil olmayacağını açıkladı. (3 Eylül)
 • ABD’nin en büyük hava yolu şirketlerinden United Airlines, Kovid-19 salgınının sektörü olumsuz etkilemeye devam etmesi nedeniyle 16 bin 370 çalışanını ücretsiz izne çıkarmayı planladığını duyurdu. (3 Eylül)
 • ABD’nin New York kentinde okulların açılması salgın nedeniyle 10 Eylül’den 21 Eylül’e ertelendi. (2 Eylül)
 • ABD’deki önlemler kapsamında turlara kapanan Beyaz Saray’ın 12 Eylül’den itibaren virüs önlemleri dikkate alınarak yeniden ziyarete açılacağı duyuruldu. (2 Eylül)
 • ABD’de Kovid-19’a iki kez yakalanan genci enfekte eden virüslerin genetik diziliminin farklı olduğu tespit edildi. (1 Eylül)
 • ABD’de Demokrat Parti’nin Başkan adayı Joe Biden, başkanlık koltuğuna oturması halinde Kovid-19’la mücadele çerçevesinde gerekirse ülke çapında ekonomik faaliyetleri durduracağını açıkladı. (23 Ağustos)
 • ABD istihbaratı, Çin yönetiminin Kovid-19 salgını konusunda dünyayı uyarmakta gecikmesinin sebebinin, “yerel yöneticilerin, salgını merkezi yönetimden saklamaya çalışması olabileceğini” öne sürdü. (21 Ağustos)
 • ABD Başkanı Donald Trump, 3 Kasım’daki başkanlık seçimlerinden önce ellerinde bir Kovid-19 aşısının olmasının mümkün olduğunu söyledi. Trump’a bugünkü ziyaretinde eşlik etmesi beklenen Ohio Valisi Mike DeWine’ın ise Kovid-19 testi pozitif çıktı. (7 Ağustos)

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeyene ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü. 

‘ABD’DE 100-200 BİN CAN KAYBI OLABİLİR’ *

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci 29 Mart’ta CNN kanalına açıklamalarda bulunmuştu. En iyi ve en kötü senaryolar üzerinde modelleme çalışması yaptıklarını belirten Fauci, daha önceki salgınlarda en kötü senaryonun hiç yaşanmadığına dikkati çekti. Fauci milyonlarca kişinin salgından etkilenebileceğine vurgu yaparak, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor. ABD koronavirüs tablosunun zirvede yer almasındaki etkenlerden biri de nüfusun yoğunluğu.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here