Diğer
  Ana SayfaHaber'ABD'de koronavirüs nedeniyle 100 bin ila 240 bin arasında ölüm olabilir'

  ‘ABD’de koronavirüs nedeniyle 100 bin ila 240 bin arasında ölüm olabilir’

  -

  ABD’de Beyaz Saray’da düzenlenen toplantıda, ülkede mevcut sosyal mesafe kurallarına uyulduğu taktirde koronavirüs kaynaklı ölüm sayısının 100 bin ila 240 bin arasında değişebileceği projeksiyonu gösterildi. ABD Başkanı Trump ise önümüzdeki 2-3 haftanın zor geçeceği uyarısında bulundu. Trump, Covid-19 için veba benzetmesi yaptı.

  Beyaz Saray’dan düzenlenen bilgilendirme toplantısında Trump, Her Amerikalının zor günlere hazır olmasını istiyorum. Önümüzde zor geçecek 2-3 hafta var. Bundan sonra ise birçok uzmanın tahmin ettiği gibi tünelin sonunda gerçekten ışık göreceğimizi umuyorumifadesini kullandı.

  ABD’nin daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıya olduğunu belirten Trump, “Salgına karşı alınan önlemlere, önümüzdeki 30 gün içinde uyulması bir ölüm kalım meselesi.” yorumunu yaptı.

  MASKE KONUSU

  Trump, ABD’de herkesin maske takıp takmamasına yönelik tartışmalar için “Biliyorsunuz, şalınızı kullanabilirsiniz. Bunu yapmanın bir zararı yok. Üretilen bu maskelerin hastanelere gitmesini istiyoruz. Bunlara hastanelerin ihtiyacı var.” dedi.  Doktor Anthony Fauci ise ABD’de halka dışarı maskeyle çıkmalarını tavsiye etmeyi değerlendirdiğini söyledi. Ülkede bugüne kadar halka maske konusunda bir tavsiyede bulunulmadı.

  TRUMP’TAN KORONAVİRÜSE VEBA BENZETMESİ

  Öte yandan Trump bu kez Koronavirüs için veba benzetmesi yaptı ve “Bu virüs, grip değil. Bu virüs, mevsimsel gripten daha kötü. Çok tehlikeli.” diye konuştu.

  - Advertisement -

  100 İLA 240 BİN CAN KAYBI OLABİLİR

  Beyaz Saray’ın Covid-19’la mücadele koordinatörü Doktor Debbie Birx ise iyimser tahminlere göre 100 ila 240 bin can kaybı olabileceği projeksiyonunu gösterdi.

  Birx, “Biz gerçekten daha iyisini yapabileceğimize inanıyoruz. Elimizde sihirli bir değnek yok. Sihirli bir aşı ya da tedavi de yok. Sadece davranışlarımızla bu hastalığı yenebiliriz” dedi. Birx “Her birimizin nasıl hareket ettiği, önümüzdeki 30 günlük zaman zarfında bu virüs salgınının seyrini belirleyecek etkiyi yaratacak” yorumunu yapıyor.

  Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı olan Doktor Fauci ise, “En az 100 bin kişinin öleceği tahmini ne kadar iç karartıcı olursa olsun buna hazır olmalıyız. ABD bu boyutta bir can kaybına hazır olmalı. Can kaybı sayısı o kadar yüksek olur mu? Umarım olmaz. Bu sayıyı kabul etmiyoruz. Mümkün olduğu kadar aşağı çekmek için elimizden geleni yapıyoruz.” dedi. Sosyal mesafe tedbirlerinin işe yaradığını vurgulayan Fauci, “Şu aşamada yapılması gereken gazdan ayağımızı çekmemek” diyerek tedbirlerinin devamının önemini vurguladı.

  Worldometers verilerine göre ABD’de bugüne kadar 188 bin 592 koronavirüs vakası tespit edildi. Covid 19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 4 bin 55’e ulaştı.   CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz