Ana Sayfa Corona Virüsü ABD’de koronavirüs vaka sayısı neden yüksek? İşte ABD’de son durum

ABD’de koronavirüs vaka sayısı neden yüksek? İşte ABD’de son durum

Dünya koronavirüsle (Corona virüs) mücadele ediyor. Dünyada en çok koronavirüs vakasının ve en fazla ölümün yaşandığı ülke ABD… Peki, ABD’de koronavirüs vaka sayısı ve ölüm sayısı çok yüksek? Virüs tablosu, grafikler neler söylüyor? ABD’deki en son Koronavirüs (Corona virüs) vaka sayısı ve ölüm sayısı kaç? İşte güncellenenen anlık haritalara göre ABD’deki koronavirüs salgınında son durum ve virüs tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA VE ÖLÜM SAYISI (21 MAYIS) *

ABD’de koronavirüs nedeniyle ölümler devam ediyor. Worldometers’ın canlı koronavirüs haritasına göre 21 Mayıs itibarıyla ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 95 bin 021’e yükseldi. 

ABD KORONAVİRÜS (CORONA VİRÜS) TABLOSU VE GRAFİKLER *

ABD’deki can kaybı 95 bin 021’e yükselirken, vaka sayısı 1 milyon 595 bin 318’e ulaştı. İyileşen hasta sayısı ise 370 bin kişiyi geçti. Salgının en fazla yayıldığı eyalet New York’ta toplam vaka sayısı 364 bin 249, toplam can kaybı 28 bin 758 oldu. New Jersey’de 152 bin vaka, 10 bin 747 ölüm yaşandı. Illionis eyaletinde 100 bin 418 vaka tespit edildi, toplam 4525 kişi hayatını kaybetti.

İşte Worldometers’a göre ABD’deki son durum ve canlı koronavirüs tablosu:

ABD’DE KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSEK? *

Peki, ABD’de koronavirüs vaka sayısı neden bu kadar yüksek? Salgın ABD’de neden çok hızlı yapıldı? Harvard’dan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil bu konudu şu yorumları yapıyor:

Amerika’nın bu duruma gelmesine 2 kısımda bakmak lazım. Salgının sıra dışı bir virüsle yayıldığı fark edilince ki buna ocak ayı ortaları diyelim, o süreç içerisinde ABD yönetiminin bunu birinci sebep olarak ciddiye almaması, ABD’ye hafif şekilde uğrayacağı yönünde bir söylemle işin üzerine ciddiyetle eğilmemesi…

60-70 GÜN BOŞA GEÇİRİLDİ *

İkinci süreç, geçirdiğimiz 2-3 sene içerisinde ABD’nin çok önemli, bilime dayalı, hastalıklar bakımından bütün tedbirleri alan kuruluşunun yetkinliklerinin azaltılmış olması… Yönetimin bilim insanlarının tavsiyelerinden uzak bir davranış içine girmiş olması. Yetkinlik ve yönetim problemler nedeniyle önlemlerin gecikmesi önemli bir zaman kaybına yol açtı. 60-70 gün gibi bir süreç önlem alınmadan geçiştirildi.

BEYAZ SARAY İLE EYALETLER ARASINDA UYUMSUZLUK *

Başladıktan sonra da mart ayındaki vakalar ortaya çıkıp yayılmaya başladıktan sonra ortaya başka yönetimsel problemler çıktı. Onların içerisinde en büyük kriz olarak merkezi yönetimle Beyaz Saray ile eyaletler arasında politik fay hatları arasında gerçekleşen uyumsuzluk ortaya çıktı. Bu uyumsuzluk bir seri daha yanlış kararların verilmesine, örneğine test konusunun çözümlenememesine, hala da istenen düzeyene ulaşmamasına, lojistik sorunlara neden oldu. Salgının yayılımı kontrolden çıktı. New York gibi eyaletlerde sağlık sistemi gelen büyük dalga karşısında felce uğradı.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKTI *

Dalganın büyüklüğünün kontrol edilememesi de ABD sağlık sistemindeki çok büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Kapasite düşüklüğü, sağlık hizmetinin yüksek maliyetli olması, eşitsiz bir şekilde dağılmış olması gibi sorunlar da büyüttü. 

‘ABD’DE 100-200 BİN CAN KAYBI OLABİLİR’ *

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Dr. Anthony Fauci 29 Mart’ta CNN kanalına açıklamalarda bulunmuştu. En iyi ve en kötü senaryolar üzerinde modelleme çalışması yaptıklarını belirten Fauci, daha önceki salgınlarda en kötü senaryonun hiç yaşanmadığına dikkati çekti. Fauci milyonlarca kişinin salgından etkilenebileceğine vurgu yaparak, “Şu an gördüğümüz tabloya bakarak, ölü sayısının 100 ila 200 bin arasında olacağını söyleyebilirim ama net değil.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN NÜFUSU NE KADAR? *

Koronavirüs salgını sonrası ülkelerin nüfusları da arama motorunda en çok arananlar arasında. Peki, ABD’nin nüfusu ne kadar? İnternetteki sayım bürosu census.gov verilerine göre ABD’de Mart ayındaki nüfus yaklaşık 329 milyon 440 bindi. ABD’nin 2019 nüfusu yaklaşık 329 milyondu. Google ise 2018 verilerini yaklaşık 327 milyon olarak gösteriyor.

ABD’DEKİ YAŞLI NÜFUS ORANI NE? *

İtalya’da can kaybının yüksek olmasının nedenlerinden biri olarak ülkenin nüfusunun yaşlı olması gösterilmişti. Peki, ABD’deki yaşlı nüfus oranı ne? Statisca.com’da yer alan verilere göre 2017’de Amerikan nüfusunun yaklaşık yüzde 16’sı 65 yaş ve üzerindeydi. 2020’de ise yaklaşık olarak yüzde 16.9 olması bekleniyordu.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here