Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsABD'li bilim insanları test etti! İşte virüse karşı en faydalı maske

  ABD’li bilim insanları test etti! İşte virüse karşı en faydalı maske

  -

  Koronavirüs salgını başladığı andan itibaren hastalıktan korunmak için birçok maske türü çıktı. Kumaş yüz maskelerinden N95 maskelere, siyah bez maskelerden FFP3 tipi maskelere kadar çokça seçenek sunuldu. Peki, içlerinden en çok hangisi damlacıkların yayılmasını engellemede etkili? En faydalı maske hangisi? Hangisi virüslerden korumada işe yaramıyor? ABD’li bilim insanları test etti. İşte o testin sonucu…

  MASKE TESTİ NASIL YAPILDI?

  Independent Türkçe’nin haberine göre, Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar da bu nedenle virüsün bulaşmasını önlemede kritik önemde görülen yüz maskelerinin hangisinin daha etkili olduğunu belirlemek amacıyla basit bir teknik geliştirdi.

  Cuma günü yayımlanan çalışmada Duke Üniversitesi’nin fizik bölümünden araştırmacılar, normal konuşma sırasında maskelerin etkililiğini solunum yolu damlacıklarının yayılımını lazer ışını ve bir cep telefonunun kamerasını kullanarak ölçtü.

  CNN’e konuşan çalışmanın yazarlarından Profesör Martin Fischer “Bir kara kutu, lazer ve kamera kullandık. Lazer ışını dikey şekilde ince bir ışık tabakası oluşturacak şekilde genişletildi. Bunu açılan yarıklardan kutunun sol ve sağ yanına yansıttık” dedi.

  Kutunun ön tarafında konuşan kişi için bir delik açıldı. Kutunun arkasına yerleşitirilen cep telefonu kamerası de konuşulduğu sırada lazer ışınıyla kesişen damlacıkları kaydetti.

  - Advertisement -

  en faydalı maske

  14 MASKE ÇEŞİDİ İNCELENDİ

  Halk sağlığı uzmanları aylarca maskelerin pandemiyle mücadelede en önemli araçlar olduğunu duyurdu. ABD’deki birçok eyalet maske takılmasını zorunlu hale getirdi.

  Ancak etkililikleri ölçüldüğünde araştırmacılar bazı maskelerin pek bir işe yaramadığını tespit etti.

  Araştırmacılar genellikle sağlık çalışanlarına ayrılan N95 maskeleri de dahil 14 maskeyi inceledi. Deneyde önce maske takmadan konuşan kişinin yaydığı damlacıklar incelendi, ardından her maske tek tek 10 kez teste tabi tutuldu.

  VİRÜSE KARŞI EN ETKİLİ MASKE N95

  Araştırma sonucunda damlacıkların yayılmasına karşı en etkilisinin N95 maskeleri olduğu ortaya çıktı. 3 tabakalı cerrahi maskeler ve çok sayıda kişinin evde kendi imkanlarıyla hazırladığı pamuk bazlı kumaş maskelerin oldukça iyi performans gösterdiği belirlendi.

  VİRÜSE KARŞI EN AZ ETKİLİ MASKE

  En az etkili olanlarınsa sporcuların kullandığı ve tozluk olarak da adlandırılan boyun ve yüzü kaplayan kumaşlar olduğu açıklandı. Aynı şekilde katlanmış bandana ve el örgüsü maskelerin de etkili koruma sağlamadığı belirtildi.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz