Ana Sayfa Sağlık Adet ağrısına doğal çözüm

Adet ağrısına doğal çözüm

484119028

Adet sancısına ne iyi gelir? sorusunun yanıtını Formsante arşivinden  (2016) derledik:

Her ay korkulu rüya gibi gelen adet dönemi, vücut için bir hediye olsa da beraberinde getirdiği çok sayıda belirti nedeniyle çekilmez bir hal alabiliyor.

Vücudu yoran bu belirtiler nedeniyle güçsüz ve yorgun kalınabileceğini vurgulayan Diyetisyen Danem Apa Doğan, özellikle kış aylarında artan adet sancısı ve şikayetlerinin azalması için bitki çaylarının önemli bir yere sahip olduğunun altını çizerek ekliyor: “Yeşil çay, kırmızı meyve çayları, tarçın portakal çayı ve nane limon çayı, adet süreci içinde değişen tüm vücut fonksiyonlarınızın düzenli şekilde çalışmasını sağlıyor. Yeşil çay ödem oluşumunu azaltıyor ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Kırmızı meyve çayları (ahududu, kuşburnu, kızılcık, yaban mersini vb.) ise içeriğindeki antioksidan kapasitesi ile rahatlatıcı etki gösteriyor ve kramp şikayetlerini azaltıyor.’’

 Kanser tedavisinde c vitamini desteği

Vücut direncimizi artırmak için sıklıkla kullandığımız C vitamini, dünyanın farklı ülkelerinde kanser tedavisinde de etkili olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda C vitamininin belirli bir doza ulaştıktan sonra kanser hücrelerini öldürdüğü ve normal hücrelere ise zarar vermediğini ortaya çıkardığını söyleyen Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanılan bu vitaminin yüksek dozda damardan uygulanması gerektiğinin de altını çiziyor. “Yüksek doz C vitamini tedavisi sadece ve sadece damardan uygulanarak yapılabiliyor. Ağızdan yüksek dozda tedavi olmaz. Hastanın boyu, kilosu alınarak beraberinde uygulanacak tedaviye göre doz belirlenerek tedavi başlanıyor. Tedavinin aşamasına göre tedavi dozlarında değişiklik gerekir’’ diyerek bu tedavi için bilgi ve deneyimin önemli olduğunu da belirtiyor.

Astım ataklarına dikkat

Dünyada yaklaşık 300 milyon, ülkemizde de yaklaşık 3,5 milyon kişinin sorunu olan astım, özellikle kış mevsiminde hastalara zor günler yaşatabiliyor. Bunun nedeni soğuk havanın astım ataklarını tetikleyebilmesi… Çünkü soğuk hava astımlı hastaların hava yollarının aniden daralmasına, yani spazma neden oluyor. Ayrıca kış mevsiminde sıkça gelişen ve kapalı ortamlarda daha kolay bulaşan viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da astımı tetikleyen sebeplerin başında geliyor. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu Demir, kışın kapalı mekanlarda ısınma sistemlerinin kullanılması sonucunda nemin azalması ve yaşadığımız ortamın aşırı kuru hale gelmesiyle bu kuruluğun hava yollarını olumuz etkileyerek astım ataklarını tetikleyebileceğini belirtiyor. Tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini düşüren, hatta hayatını bile tehdit edebilen astım atakları aslında basit önlemlerle kontrol altına alınabiliyor. 

Çift görüyorsanız…

Uzmanlar dikkate alınmayan, önemsenmeyen ve geçeceğine inanılan çift görmeye karşı uyarıyor. Özellikle beyin ve göz tümörlerinde çift görmenin ilk belirtiler arasında yer alabildiğini söyleyen Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Elvan Yalçın “Çift görme, başlı başına bir rahatsızlık olarak değil, ciddi hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Çift görme sık olarak diyabet ve hipertansiyona bağlı damar tıkanmalarının, kafa travmalarının, tiroit ve guatr hastalarında belli evrelerin göstergesi olabiliyorken, daha az sıklıkta da olsa beyin ve göz tümörlerinin habercisi olabilir” diyor.

Formsante 2016 – Şubat sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here